Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Situace v Sýrii

Emil Kalabus

V syrské provincii Idlíb ( tj. oblast, kam byli postupně přesunuti teroristé "islámského státu" z osvobozených oblastí Sýrie ) bylo minulý týden ve čtvrtek během náletu syrských vládních sil zabito několik desítek tureckých vojáků - čísla se pohybují od 22 do 33. Některé zdroje psaly dokonce o stovce a více mrtvých a aby se zabránilo odhalení skutečných ztrát, tak prý Ankara vypnula v celé zemi sociální sítě.

  • situace-v-syrii-sss
Nálet na turecké pozice následoval krátce po ruském prohlášení, že jsou jejich letadla nad Idlíbem ostřelována manpady. Podle ruských zdrojů Turci napadli syrská stanoviště, kde byli zabiti i ruští specialisté.

Erdogan se teď ocitl v kritické situaci: musí nějak zareagovat a přitom ze svých reakcí vynechat Rusko.
 
Největší počet tureckých vojáků se v současné době nachází v oblasti města Sarakíb, které se nachází v syrské provincii Idlib. Uvedl to vojenský zpravodaj Jevgenij Poddubnyj v pořadu Novinky týdne na televizní stanici Rossija 1.

„Nejsložitější situace panuje v oblasti Sarakíb. Jedná se o velký dopravní uzel, který křižuje trasy M4 Latákie-Aleppo a M5, Damašek-Aleppo. Právě tady se odehrávají ty nejdivočejší bitvy a právě zde je místo největší aktivity tureckých ozbrojených sil. A právě tohle je pro Ankaru místem největších ztrát,“ řekl.
 
Je zajímavé, že útvary ruské vojenské policie byly dne 2. 3. rozmístěny ve městě Sarakíb v Sýrii. Je to uvedeno v prohlášení Centra pro usmíření znepřátelených stran v Sýrii.

Írán dává Turecku ultimátum
 
Že situace v Sýrii je složitá, dokládá také prohlášení Íránu.

Írán vyžaduje, aby Erdogan opustil Sýrii a vyhrožuje masivním raketovým útokem.
Teherán požaduje, aby Turecko okamžitě přestalo útočit na syrskou armádu a hrozí, že zahájí bez varování rozsáhlý raketový útok proti aktivistům a turecké armádě.
 
Je dobré si připomenout, že Írán může skutečně zasáhnout aktivisty i tureckou armádu a to i za pomoci balistických raket, jejichž účinnost byla prokázána během útoku na americké vojenské základny v Iráku.
 
Je třeba vědět, že Rusko je jedinou zemí, jejíž vojenské jednotky jsou v Sýrii legálně.
 
Sýrie uzavřela vzdušný prostor nad Idlibem a probíhají jednání mezi Moskvou a Ankarou o organizaci návštěvy tureckého prezidenta v následujících dnech. V příštích dnech by se měl setkat Putin s Erdoganem tváří v tvář. Krizi lze vyřešit pouze na setkání prezidentů Putina a Erdogana.

V této exceletní diplomatické hře však má vyšší karty Putin.
 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře