Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Revoluce kočičích čepic a multipolarita

Emil Kalabus

Jak spolu souvisí „revoluce kočičích čepic“ a multipolární uspořádání světa?

Pokud přijmeme tezi, že unipolární hegemonie skončila a objektivní realitou se stal multipolární svět, pak je nutné si připustit, že mohou vznikat třecí plochy mezi novými mocnostmi. Jednu z třecích ploch představuje Jihočínské moře, coby vnější faktor mocenské geopolitiky, který se snoubí s vnitřním faktorem současného amerického Pussyhat Projectu.

Mezi Čínou a řadou sousedních zemí — Japonskem, Vietnamem a Filipínami — existují letité neshody, pokud jde o mořské hranice a pásma odpovědnosti v Jihočínském a Východočínském moři.

  • revoluce-kocicich-cepic-a-multipolarita

 

USA pravidelně obviňují Čínu z militarizace Jihočínského moře, Peking označuje tato obvinění za nepodložená. Washington ale nepokládá sporná území za čínská a trvá na svém právu „létat, plavat a operovat všude, kde to povoluje mezinárodní právo". Obě strany čas od času demonstrují v regionu svou vojenskou přítomnost.

Sergej Lavrov nedávno přednesl „zprávu o stavu světa“, zmítaném napětím a válkami a řekl jasně, že dominance jediného centra moci skončila.

Vedle stagnující Ameriky se vynořila další dvě centra moci, která si nárokují rovnocenné postavení jakým doposud disponovaly Spojené státy. Podle Lavrova se svět rychle mění, probíhá přerozdělení ekonomické moci a s tím spojeného politického vlivu. Proces formování stabilního polycentrického systému se stal objektivní realitou.

Je holou skutečností, že Rusko přejalo vedoucí úlohu při formování mírové politiky Blízkého východu a Čína úspěšně uskutečňuje svůj ekonomický projekt Hedvábné stezky. Velká čínská partie: nová hedvábná stezka je větší a významnější než Marshallův plán. Hedvábná stezka je strategickým plánem čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a tamní komunistické strany na propojení Číny s Euroasií, které má Pekingu zároveň umožnit hrát větší roli v regionu i na globálním poli. Je přirozené, že se Čína snaží o odpovídající zvýšení svého vlivu v prvé řadě zejména v rámci regionu, kde může získat nové odbytiště pro své výrobky, nové zdroje surovin či partnery pro svou regionální politiku.

Není tajemstvím, že v rámci projektu se mohou rýsovat i politické neshody, které mohou nabýt až vojenského charakteru. Součástí čínských logistických cest jsou totiž strategické body, které si nárokují jednotlivé země začleněné do tzv. OBOR. Páteří ambiciózního projektu Jeden pás, jedna cesta (oficiálně One Belt, One Road, neboli OBOR) je vytvoření hlavního námořního uzlu s novými přístavy a pozemního uzlu, který počítá s výstavbou silnic i železnic.

Jeden pás, jedna cesta tak čelí mnohým výzvám. Na druhé straně Čína je v současnosti jedinou zemí, která má tak dlouhodobou strategii – v souvislosti s OBOR. Čína uvažuje v horizontu 30 až 40 let. Je to vypovídající obzvlášť v porovnání se Západem, který dnes přemýšlí téměř výhradně v krátkodobém časovém horizontu.

Málokdo v ČR ví, že podle oficiálních dokumentů je jedním z klíčových projektů lepší železniční propojení mezi Čínou a Evropou trať z čínského Wu-chanu do Mělníka a Pardubic.

Jak to všechno souvisí se současným americkým Pussyhat Projectem – revolucí kočičích čepic? Souvisí to víc, než si myslíme. Podle Štěpána Kotrby. Trump dělá tečku za 90. léty – léty Clintona, Albrightové či Havla a to se samozřejmě mnohým dobře zabezpečeným lidem světa, kteří profitovali z hegemonie USA nelíbí.

Všichni tuší, že výsledkem bude nové dělení světa minimálně na tři geostrategické bloky. Ameriku, Eurasii a pacifickou Asii. Vzhledem k nevyhnutnému nejspíš Eurasie a pacifická Asie uzavřou nakonec spojenectví Hedvábné stezky. O zdroje Středního východu a Afriky se minimálně sto let budeme rvát, a tím udržovat africkou a arabskou populaci na únosné míře.

Svět se mění a mnohým mizí jejich dosavadní jistoty. Nástupem Trumpa vzniká jiná-nová Amerika. Amerika, která se bude obracet více do sebe. Dosavadní mocenské elity ztrácejí svou moc a proto na troskách mizejícího světa Clintonovské Ameriky, vzniká tzv. Pussyhat Project — celonárodní projekt na pletení růžových čepic pro pochod a protest proti Trumpovi.

Nenechme se mýlit, takovéto protesty nejsou o nic spontánnější, než ty, které probíhaly na Ukrajině. Někdo to všechno platí, někdo tohle všechno organizuje.

Je možné, že Sorosův dav právě zahájil růžovou revoluci kočičích čepic nebo vagín. (Pussyhat má dvojsmyslný význam). Vyberme si jak libo, ale pamatujme na skutečnost, že konečným cílem pletení růžových čepic není nic menšího, než sesazení Donalda Trumpa.

Zdroj: http://ekonomika.idnes.cz/jeden-pas-a-jedna-cesta-one-belt-one-road-cinska-hedvabna-stezka-pbg-/eko-zahranicni.aspx?c=A161024_2281395_eko-zahranicni_rts

http://www.eurasia24.cz/aktualne/item/2278-lavrov-nacrtl-novy-svet-multipolarita-je-skutecnosti-a-to-podstatne-se-bude-dit-v-eurasii-video

http://www.zvedavec.org/komentare/2017/02/7169-ve-spojenych-statech-probiha-barevna-revoluce.htm

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře