Putin dělá „pořádek“ ve školství
- Podrobnosti
- Blogy / Emil Kalabus|
- 21. srpen 2016|
- Emil Kalabus|
- 8342 x
Emil Kalabus
Ruské školství procházelo v posledních desetiletích zásadní reformou. Její počátky spadají již do 80. let minulého století. Plně začaly být realizovány po rozpadu SSSR a vzniku Ruské federace.
Všeobecně je známo, že v devadesátých letech, byli v ruských ministerstvech zcela oficiálně zaměstnáváni Západní „poradci“. Seděli ve všech ministerstvech a výborech, ve školách a univerzitách. Přepisovali ruské dějiny, neboť nechávali tisknout nové učebnice, jež oslavovali USA. Byly financovány Rockefellerovou nadací a dalšími soukromými iniciativami.
Cílem bylo zničit identifikaci Rusů s vlastní historií, aby tak mohla být nadcházejícím generacím vtisknuta nová, proamerická identita. Putin tyto snahy ukončil a znovu tvrdě zaútočil. V Rusku ukončil nevýhodné výprodeje státního majetku za směšné ceny, svedl boj s nejvlivnějšími oligarchy a znemožnil činnost desítkám neziskových organizací.
Generální prokuratura například označila činnost dvou zahraničních neziskových nevládních organizací za nežádoucí. Jednalo se o Sorosovi nadace Otevřená společnost (Open Society Foundations) a instituci Otevřená společnost fond pomoci (OSI Assistance Foundation).
Bylo stanoveno, že (jejich) činnost…ohrožuje základy ústavního zřízení Ruské federace a bezpečnost státu.
Z Ruska přišla mainstreamovými médii zatím ignorovaná, avšak zásadní zpráva: z postu ministra vzdělávání a vědy byl uvolněn Dmitrij Livanov a na jeho místo nastoupí Olga Vasiljevová. Lze bez nadsázky konstatovat, že pouhý měsíc před ruskými parlamentními volbami dochází na čele ruského ministerstva školství k obratu o sto osmdesát stupňů.
Změnu na postu ministra vzdělávání a vědy schválil v pátek 19. srpna ruský prezident Vladimir Putin. Nejenže se tak stalo necelé dva týdny před začátkem nového školního roku, ale změna může znamenat naprostý obrat v dosavadním kurzu ruského ministerstva školství. Odvolaný Livanov platil za liberála, přičemž vlastenecky zaměřená část ruské společnosti jej obviňovala z devastace vzdělávacího systému a vyčítala mu mimo jiné slepé přejímání západních přístupů či absenci patriotismu – někteří jej dokonce obviňovali z toho, že nepracuje v zájmu Ruska, ale Západu.
Naproti tomu jeho nástupkyně, šestapadesátiletá Olga Vasiljevová, která dosud pracovala v prezidentově administrativě, kde měla na starosti problematiku vlasteneckého vzdělávání, je známá svým konzervativním, vlasteneckým a pravoslavným zaměřením. Již v roce 1990 na Institutu historie SSSR obhájila disertaci na téma Sovětský stát a vlastenecká činnost Ruské pravoslavné církve v letech Velké vlastenecké války.
V prezidentově administrativě pracovala ve vedení odboru, jehož agendou je příprava návrhů „k posílení duchovně-morálních základů ruské společnosti a zdokonalení práce ve vlastenecké výchově mládeže“ – a právě to může být také jejím úkolem na postu ministryně školství.
Vypadá to, že v Rusku dochází k dalšímu zemětřesení způsobené V. Putinem. Dnes je to školství.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Lidová tvořivost nejen na téma fialové žumpy (26.4.2025)
- 2/ Z Russkoj Vesny (26.4. - 27.4.2025): Důležitá událost, která ovlivní i mezinárodní procesy...
- Pozor na tyhle proukrajinské svině! Šikana proti Čechům za tichého souhlasu úřadů
- Podívejte se na účinky "COVID-vakcín" od firmy Pfizer.
- Otázky, které jste neměli slyšet.
- Takto začala Speciální vojenská operace, Jeffrey Sachs