Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

NATO proti NATO?

Hodnocení uživatelů:  / 10
NejhoršíNejlepší 

Emil Kalabus

Jak se stane, že NATO válčí s NATO, přesněji řečeno se svými spojenci a vojenskými poradci?

Spojené státy hrají v neklidném blízkovýchodním regionu obtížnou partii a zdá se, že tahají za kratší konec.

V Sýrii došlo k napadení amerických spojenců z turecké strany. Moskva prý dala k akci souhlas.

  • nato-proti-nato

S tureckým zásahem se v Sýrii otevřela nová válečná fronta. Dá se však tvrdit, že krizi vyprovokovali Američané. Turci totiž zřejmě reagovali na americké plány vybudovat společně s Kurdy novou ozbrojenou jednotku, a to poblíž turecké hranice. USA zároveň přislíbili i 2000 válečných expertů, kteří by měli v Sýrii v dohledné budoucnosti zůstat, čímž v očích Turecka zpečetili svou roli dlouhodobého spojence Kurdů. Americký plán se tak samozřejmě nelíbil Turecku, Moskvě ani Asadovi.

Víme, že v nedávné době vycestovali do Moskvy vysoce postavení turečtí státníci, vojenští a zpravodajští důstojníci, kteří jednali o plánované operaci a zřejmě dostali od Moskvy zelené světlo s plánem k jeho provedení.

Nasvědčuje tomu řada nepřímých indicií: na anglojazyčné mutaci webové stránky ruského ministerstva obrany v těchto dnech vyšel článek, který obvinil z uskutečnění turecké operace „politiku Washingtonu“, nikoliv Ankaru.

Rusové v reakci na tyto skutečnosti posunuli své vojenské pozorovatele na východ od Afrínu, kdyby je tam nechali, v podstatě by turecký útok blokovali.

Bez tichého ruského souhlasu by turecké bombardéry nevzlétaly na území severní Sýrie, jinak by byly snadným terčem Rusy spravované a velmi efektivní protivzdušné obrany.

Můžeme sice všichni protestovat, že turecká armáda je na cizím území, ale je tam proto, že blízkovýchodní geopolitika se už dávno nehraje podle daných pravidel a už vůbec ne v rukavičkách. Rusko nemůže samo vstoupit do konfrontace s USA, ale prostřednictvím Turecka, kterému jde především o své vlastní zájmy, dosahuje svých cílů. Turecko je přinuceno udělat tah, který je v podstatě sebezáchovný, ale přitom nahrává Asadovi a Rusku.

Turecko několikrát varovalo Spojené státy před podporou a vyzbrojováním kurdských milic v Sýrii. Ankara útok avizovala dlouho do předu a Rada bezpečnosti OSN neodsoudila tureckou ofenzivu na severozápadě Sýrie kolem města Afrín, která trvá od konce minulého týdne a je namířena proti kurdským milicím, které oblast u Afrínu ovládají.

Vliv v Sýrii si dávno rozdělili regionální hráči a světové mocnosti. Pravdou je, že Američané a Turci se v Sýrii perou a Rusko se směje. Rusku se podařil opravdu husarský kousek. NATO totiž válčí s NATO, přesněji řečeno se svými spojenci a vojenskými poradci...

Facebook komentáře