Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jihočeské kořeny brazilského prezidenta

Emil Kalabus

Jeden z nejvýraznějších brazilských prezidentů Juscelino Kubitschek (*12. září 1902 – † 22. srpen 1976), který stihl za své prezidentské období v letech 1956 – 1961 proměnit v realitu sen o novém hlavním městě Brasília, měl prokazatelně jihočeský původ.

Dne 21. ledna 2013 navštívila Státní oblastní archiv v Třeboni skupina 13 brazilských poslanců ze státu Minas Gerais. Samozřejmě, že tématem krátké ale velmi živé exkurze se stal jihočeský původ jednoho z nejvýraznějších brazilských prezidentů Juscelina Kubitscheka, který stihl za své prezidentské období v letech 1956 – 1961 změnit Brazílii v rozvinutý a ekonomicky silný stát a proměnit v realitu spolu se světovým architektem Oscarem Niemeyerem sen o novém hlavním městě, ve vnitrozemí byla vybudována za pouhé 3 roky a 7 měsíců metropole Brasilia, klenot moderní urbanistiky.

  • jihoceske-koreny-brazilskeho-prezidenta

Samotný jihočeský původ předků Juscelina Kubitscheka je však po desetiletích pátrání stále obestřen nejasnostmi. Hledání kořenů Kubíčkovy rodiny se věnovali v různé míře bývalí archiváři ze Státního oblastního archivu v Třeboni – pan Adolf Kalný, Mgr. Zdeňka Kociánová a Mgr. Marie Répásová. Osobnost brazilského prezidenta českého původu Kubitscheka popsal ve své knize publicista Ivana Brož.

Jan nebo Josef Kubíček odešel z panství Třeboň někdy před rokem 1830, když podlehl slibům vojenských verbířů. Jako člen vojenského oddílu majora Schäffera se dostal do daleké Brazílie právě v r. 1830, v roce 1835 již existují právě v Brazílii ve státě Minas Gerais ve městě Diamantina zápisy o tom, že vystoupil z armády, vlastní dům a truhlářskou dílnu a zakládá rodinu. Ze 3 synů ten se jménem Augusto Elias Kubitschek narozený ve městě Diamantina v r. 1845 pokračuje v budování rodinné vazby na město a vlastní již farmu a dostává se do městské samosprávy jako radní. Jeho dcera Julia provdaná de Oliveira však používá také příjmení Kubitschek a obě příjmení nosí také její syn Juscelino narozený v Diamantině 12. září 1902.

Julia pracuje jako učitelka, ona je po ženské linii zachováním české stopy. Syn Juscelino vystudoval lékařskou fakultu univerzity státu Minas Gerais a stal se roku 1927 chirurgem v nemocnici v Belo Horizonte, témuž milionovému městu od roku 1940 starostoval. V roce 1930 podnikl studijní stáž do Francie a jeho profesní specializace se působením prof. Maurice Chevassua změnila z chirurgie na urologii. Několik dní kolem 12. září 1930 strávil také v Praze. V době prezidentské funkce v letech 1956 – 1961 se stala Brazílie středem celosvětové pozornosti, prezident Kubitschek dokázal tuto atraktivní zemi přeměnit v dynamický se rozvíjející stát a velmi silný subjekt jihoamerického kontinentu. Po ukončení funkčního prezidentského období musel jako politicky vlivná osoba čelit pronásledování vlád, které se dostaly v Brazílii k moci pomocí vojenského puče.

V roce 1967 se do politického života vrátil, ale otevřeně již nevystupoval. V roce 1976 zahynul při autohavárii poblíž města Resende. Možnost, že šlo o atentát nebyla dodnes ani potvrzena, ani vyvrácena. V roce 2000 bylo oficiálně zahájeno vyšetřování, avšak vzhledem k předpokládané účasti tajných služeb není pravděpodobné, že by někdy pravda vyšla najevo.

Pohřbu se zúčastnilo téměř 400 000 lidí, Kubitschek se stal pro Brazilce legendou, nazývají jej „otcem moderní Brazílie“. Srovnávají jej s Kennedym, odtud možná obliba zkratky JK. Jméno bývalého prezidenta dnes nesou desítky budov a institucí, z nichž nejznámější je asi mezinárodní letiště ve městě Brasilia nebo zdejší most Juscelino Kubitscheka. Asi 50 km od rodné Diamantiny dnes leží městečko Presidente Kubitschek.

Zdroj: Velvyslanectví České republiky

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře