Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Falešný strach z východních větrů

Emil Kalabus

V roce 2015 prohlásili politologové: „Miloš Zeman je jediný výrazně a úspěšně se prosazující politik ve veřejném prostředí. Nemá v tom konkurenci,“ řekl k narůstající popularitě prezidenta politolog Lukáš Jelínek. Jeho profesní kolega Jan Kubáček dodal: „Ukazuje se, že doba je churchillovská.“
Už si tak nějak zvykáme na vulgární protizemanovské výkřiky, propojené s dehonestací prezidenta. Trenky na hradě, rozstříhaná standarta - symbol současné České republiky, vymáhání státního vyznamenání pro strýce pana Hermana, které je zcela v kompetenci pana prezidenta, strašení východním větrem atd.
„Vyjádření odpůrců prezidenta, že ho neuznávají a není to jejich prezident je známkou nevyzrálosti osobnosti a nepochopeni principu demokracie. Prezident Zeman je totiž prezidentem i těch, kteří ho nevolili a popírání této skutečnosti znamená, že "demokracie" v našich končinách opravdu nemá místo v žádné podobě a pak tedy převezměme model kmenových svazů z Afghánistánu,“ takový názor zazněl zde na CFP.

falesny-strach-z-vychodnich-vetru

 

Miloš Zeman sice vždy potřeboval, aby se proti němu postavil někdo jako protipól. „Ať už kdysi Václav Klaus nebo v posledních letech Karel Schwarzenberg. V současnosti tady nikdo takový není. Skupina lidí, kteří by se mohli objevit v nabídce prezidentských kandidátů v příštích volbách, je tak pestrá a roztříštěná, že z nich nikdo nevyčnívá natolik, aby si ho lidé dokázali zapamatovat a dali mu podporu srovnatelnou s podporou prezidenta Zemana. Proto se snaží prezidenta nedemokraticky urážet a prostřednictvím pražské kavárny a umělců podnítit něco podobného jako ukrajinský majdan. Demokraté tohoto střihu začínají používat nedemokratické metody spojené s vulgarismy, lží a pomluvou.

„Demokraté se poznají podle toho, že respektují i ta rozhodnutí, která jim nevyhovují. Vědí totiž, že se demokracie nezhroutí, když se neprosadí můj názor. Naopak posílí, když přesto ctím rozhodnutí většiny. Mnozí, na obou stranách barikády ale zřejmě považují demokracii za stroj na ‚správná‘ rozhodnutí. Za ‚správné‘ považují to, co si myslí oni a jejich přátelé. Naše představy o dobru či správnosti jsou však zkreslené. Jednak obecnou lidskou nevědomostí, která se nezastaví ani před profesorem, nebo redaktorem, ale hlavně našimi vlastními zájmy. Bohužel se ale těm, kteří se považují za elitu, mnohdy nedostává toho, co skutečnou elitu vyznačuje, totiž pokory,“ napsal v prohlášení politolog žijící v Německu Petr Robejšek.

Politologovi se bohužel zdá, že odpůrci Miloše Zemana se nesmířili s tím, že se tento muž stal prezidentem.

„Zdá se mi totiž, že se část politické třídy nikdy nesmířila s tím, že prezidentem je Miloš Zeman. To však hraničí s nepochopením podstaty demokracie.“

Podobně jako Robejšek hovoří i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček: „Na Staroměstském náměstí nezvítězila pravda a láska. Vytryskla zde nenávist k rozhodnutí lidí. Ano, k výsledku historicky první přímé volby prezidenta republiky. Vrcholem těchto oslav nenávisti, které byly zároveň zahájením prezidentské kampaně pod patronací pánů Horáčka a Gazdíka, byly pokusy o ‚uličky hanby‘ pro ty, kteří odcházeli z Hradu.“

Znovu zopakuji známý fakt. Miloš Zeman je jediný výrazně a úspěšně se prosazující politik ve

veřejném prostředí. Nemá v tom konkurenci a jeho budoucí protikandidáti to dobře vědí.

A falešný strach z východních větrů? Opravdu jste neviděli videa z vítání čínského prezidenta britskou královnou či americkým prezidentem Barackem Obamou?

I když o tom nikdo nahlas nehovoří o čínské investice jde všem v první řadě. Nezáleží zda jde o britskou královnu či amerického prezidenta.

Navíc - Miloš Zeman je pragmatik a ještě před svým zvolením do funkce prezidenta naznačoval, kde je investiční budoucnost. Musím napsat, že se nemýlil.

Obavy paní Němcové, že nechce být maňáskem v rukou Komunistické strany Číny pokládám za neopodstatněné, zvláště po tom co Evropský Západ zamířil na čínský Východ. Není snad pravda, že právě Británie jako první požádala Peking o možnost stát se zakládajícím členem Asijské infrastrukturní investiční banky (AIIB), jejíž kapitál má činit 100 miliard dolarů? Není pravda, že následující dny se ve stopách Británie vydalo také Německo, Francie a Itálie a po nich ještě Švýcarsko a Lucembursko? Stejné rozhodnutí učinila také Austrálie, jejímuž premiérovi Tonymu Abbottovi členství v AIIB Barack Obama loni v říjnu osobně rozmlouval. Staly se snad tyto země komunistickými?

Přestaňme tedy rozfoukávat nenávist a falešný strach z východních větrů. Východní vítr nepřinese komunismus, ale investice!

Pro Zemanovy oponenty platí dvojnásob to, co už mnohokrát zaznělo: V demokracii o demokracii nerozhoduje ulice ani divadlo, ale volby.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře