Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čeká Spojené státy osud SSSR?

Emil Kalabus

Bývalého analytika KGB Igora Panarina, který dnes na akademii ruského ministerstva zahraničí školí budoucí diplomaty, zřejmě nejvíce proslavila teorie rozpadu Spojených států, kterou poprvé prezentoval v roce 1998 a průběžně ji oprašuje… I když Panarin neodhadl přesné datum rozpadu USA, přece jsou zde náznaky, které jeho teorii oživují.

Zklamaní Kaliforňané hledají cestu z „trumpovské“ Ameriky a volají po oddělení se od USA. Argumentují tím, že jejich stát je lidnatější než Polsko a silnější než Francie. Zatímco se velké množství států přiklonilo k republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi, Kalifornie chtěla v Bílém domě Hillary Clintonovou.

  • ceka-spojene-staty-osud-sssr

 

Ministr vnitřních věcí Kalifornie oficiálně povolil zahájit sběr podpisů pro kampaň za oddělení státu Kalifornie od USA. Den 28. leden 2017 se může stát historickým datem, které může stát na počátku oficiálního procesu vystoupení Kalifornie z unie. K úspěchu potřebují separatisté dosáhnout vítězství při změně dvou bodů ústavy. Odmítnout, že stát je neoddělitelnou součástí USA, a že americká ústava je hlavním zákonem.

Během následujících 180 dní musí zastánci Calexitu nasbírat podpisy 8% obyvatel Kalifornie, což je přibližně 585 407 lidí. Kalifornie je nejlidnatější a ekonomicky velmi rozvinutý stát USA a třetí největší z hlediska velikosti území. V celé řadě ukazatelů je na tom lépe, než většina suverénních států světa.

V případě úspěchu by Kaliforňané nejprve hlasovali v listopadu 2018 o změně ústavy a následné referendum o vystoupení by se mohlo konat už na jaře 2019. Pro referendum je potřebná nadpoloviční účast voličů a z nich musí být alespoň 55% pro změny.

 

Připomeňme, že v minulosti se rozhodovalo podobně v případě státu Texas a soud rozhodl, že „když se stal jedním ze Spojených států, vstoupil do nerozlučného vztahu“. V rozsudku doslova stojí: „Není šance na přezkoumání nebo zrušení stanoviska, pouze v případě revoluce nebo souhlasu všech zbylých 49 států.“

Oddělení 
Texasu od USA bylo tehdy více než nemožné. Podobně to může být i s Kalifornií.

Americká ústava přitom odtržení státu nijak zvlášť nezakazuje, a jak uvedl britský server Mirror, právě to může být potenciální mezerou v zákoně a šancí pro Kalifornii, ať už je skutečné oddělení více či méně nepravděpodobné.

 

Fakt je ten, že dějiny nás poučily, že nic není nemožné. Rozpad SSSR také nikdo nepředpokládal.

Co vůbec vedlo Panarina k úvahám o rozpadu USA?

 

Hlavní předpoklady pro rozpad USA vidí ruský analytik v morálním úpadku Američanů, o kterém svědčí i vlna masakrů na amerických školách a jinde, dochází také k ideologickému krachu. Tím je krize amerického snu.

Jednou z příčin rozpadu Sovětského svazu byla porážka ÚV KSSS. K tomu došlo, protože vedení země nebylo schopno přizpůsobit ideologii marxismu-leninismu k reáliím konce dvacátého století.

Současná situace v USA je velmi podobná. Svět se změnil. Představa, že každý člověk si může vzít na úvěr auto a dům a užívat si života, se rokem 2008 rozplynula. Finanční krize způsobila, že jsou lidi vystěhováváni z domů, nemohou si koupit nová auta a nemohou se dobře najíst. Pro více než 44 miliónů obyvatel Spojených států, kteří nyní závisí na potravinových lístcích, tak budoucnost nevypadá příliš růžově.

Krach amerického snu a analytických center je velmi podobný krachu ÚV KSSS. Spojené státy také nemohou řešit problém svého zahraničního dluhu. V roce 2009 byl podle Panarina dluh USA 2 biliony dolarů. Dnes je to 10x tolik.

 

Během Gorbačovovy vlády se zahraniční dluh zvýšil pětkrát, což bylo dost na to, aby to spolu s dalšími faktory přivedlo SSSR k dezintegraci.

Čeká USA podobný scénář?

 

Panarin v roce 2008 pro Wall Street Journal uvedl, že US dolar není ničím zajištěn a zahraniční dluh se rozrostl jako lavina...Je to prý pyramida, která se jednou zhroutí.

Igor Panarin se nedomnívá, že rozpad USA by byl důvodem k radosti. Pokud by se jeho predikce někdy naplnila, nebyl by to nejlepší scénář pro Rusko. Ačkoli by se Rusko stalo silnější na globální scéně, jeho ekonomika bude trpět, protože v současné době silně závisí na dolaru a USA.

 

Možná právě proto země BRICS v čele s Ruskem a Čínou začaly vytvářet Sdílený fond rezervních měn jako náhradu MMF a Rozvojovou banku BRICS jako náhradu za světovou bankuMožná právě proto mnoho států opouští dolar a obchoduje ve svých národních měnách.

 

Ať čekají Spojené státy dobré či horší věci z globálního hlediska jstále co napravovat. Vždyť téměř polovina světové populace – více než 3 miliardy lidí -žijí na méně než 2,50 dolarech denně a 805 miliónů lidí na světě nemá dostatek jídla. Více než 750 miliónů lidí postrádá adekvátní přístup k čisté pitné vodě a 1,6 miliard lidí žije bez elektřiny.

 

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Igor_Panarin

http://euroasie.info/calexit-kalifornii-byla-oficialne-zahajena-kampan-za-oddeleni-od-usa/

http://www.nwoo.org/2016/12/09/polovina-svetove-populace-je-chuda-jak-kostelni-mys-a-globalni-elita-to-chce-tak-nechat/

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře