Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Odstavení jaderné elektrárny Fessenheim: termín neznámý + další zprávy z energetiky

Obsah:

Odstavení jaderné elektrárny Fessenheim: termín neznámý

Evropský soudní dvůr povoluje státní podporu jaderné elektrárně Hinkley Point

Rakousko by mělo podle Anschobera iniciovat konferenci pro reformu Euratomu

Nový posudek považuje poruchovou belgickou jadernou elektrárnu Tihange za bezpečnou
-------------------------------

  • odstaveni-jaderne-elektrarny-fessenheim-termin-neznamy-dalsi-zpravy-z-energetiky
Odstavení jaderné elektrárny Fessenheim: termín neznámý
 
13.7.2018 Industriemagazin.at
 
Francouzská energetická firma EdF měla původně v plánu svou starou jadernou elektrárnu Fessenheim koncem letošního roku definitivně odstavit – nyní však německý ministr průmyslu stále nedostává odpověď na svůj dotaz, zda bude tato elektrárna skutečně koncem letošního roku uzavřena.
 
Pro odstavení této východfrancouzské velmi poruchové jaderné elektrárny ve Fessenheimu neexistuje ani po nedávné pařížské návštěvě německého ministra průmyslu Petera Altmaiera (CDU) pevný termín. Altmaier a francouzský ministr životního prostředí Nicolas Hulot po svém setkání v Paříži pouze uvedli, že se má tato jaderná elektrárna v blízkosti Freiburgu uzavřít „co nejdříve“.
 
Německo již dlouhou dobu vyvíjí tlak na uzavření této staré francouzské jaderné elektrárny. Fessenheim je obecně znám jako velmi poruchové zařízení. Také ve Francii roste kritika nejasného postavení vlády k uzavření této elektrárny.
 
Uzavření Fessenheimu bylo původně plánováno na konec letošního roku. Státní energetická firma EdF se však zařídila na pokračování provozu elektrárny minimálně do léta 2019. Důvodem je zpoždění projektu stavby nové jaderné elektrárny v severofrancouzském Flamanville, která má nahradit produkci elektřiny z Fessenheimu.
 
https://industriemagazin.at/a/abschaltung-des-akw-fessenheim-zeitpunkt-unklar
 
-------------------------------------------- 
 
Evropský soudní dvůr povoluje státní podporu jaderné elektrárně Hinkley Point
 
12.7.2018 Volksblatt.at
 

Velká nevole odpůrců jádra:
 
Rakouská žaloba proti státním příspěvkům Velké Británie pro plánovanou jadernou elektrárnu Hinkley Point C byla včera zamítnuta Soudem Evropské unie – v první instanci Evropským soudním dvorem v Lucemburku. Ve zdůvodnění rozhodnutí se soud odvolává na smlouvu Euratom z roku 1957, která nadále zůstává základem pro povolování státních dotací pro jaderné elektrárny. Velká Británie provozovateli budoucí jaderné elektrárny Hinkley Point C slíbila garantovanou cenu elektřiny z nových bloků na dobu 35 let. V roce 2015 podala rakouská spolková vláda proti schválení těchto státních subvencí ve Velké Británii Evropskou komisí zrušovací žalobu.
 
„Je špatným signálem, že soud shledal státní subvence pro stavbu nových jaderných elektráren jako nezávadné,“ komentoval rozhodnutí evropského soudu rakouský ministr životního prostředí. „Toto chybné rozhodnutí nemůžeme akceptovat. Zcela podpořím spolkovou vládu, pokud podá proti tomuto rozhodnutí odvolání,“ zdůraznil evropský poslanec za rakouskou ÖVP Lukas Mandl.
 
V podobném duchu komentuje rozhodnutí Evropského soudního svoru také hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober – v zastaralé smlouvě Euratom vidí kořen celého problému: „Toto chybné rozhodnutí je pro nás velkým zklamáním, ale my nepolevíme v našem dalším nasazení směrem k celoevropskému výstupu z jádra. Zároveň Anschober vyzývá rakouskou spolkovou vládu, aby využila své nynější předsednictví EU pro svolání konference pro reformu smlouvy Euratom.
 
Greenpeace Rakousko komentoval rozhodnutí Evropského soudního dvoru takto: Není možné, aby daňoví poplatníci platili ze svých kapes a financovali tak zastaralou vysoce rizikovou technologii, která by jinak na trhu nebyla schopná uspět.“
 
Patricia Lorenz, mluvčí Global 2000 dodala: „V Evropě, kde ze všech 27 zemí již pouze 13 využívá jadernou energetiku, přičemž tři z nich přijaly rozhodnutí o odstoupení z využívání jádra, nemůže být jaderná energetika společným zájmem.“
Rakouská spolková vláda nyní zvažuje, zda proti rozhodnutí Evropského soudního dvoru podá odvolání. Na rozhodnutí má dva měsíce čas.
 
https://volksblatt.at/eug-bewilligt-britische-staatshilfen-fuer-atomkraft/
 
------------------------------------

Rakousko by mělo podle Anschobera iniciovat konferenci pro reformu Euratomu
 
12.7.2018 Vol.at

Hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober (Zelení) vyzval rakouskou spolkovou vládu, aby ještě během nynějšího rakouského předsednictví EU iniciovala konání konference pro reformu smlouvy Euratom. Rakousko podle něj musí využít možnost svolání této konference v rámci svého předsednictví EU,“ řekl Anschober ve středu ve Vídni novinářům.

Tento zelený politik připustil, že se zřejmě nestihne, aby konference proběhla do konce letošního roku, kdy bude končit rakouské předsednictví EU, ale Rakousko by se podle něj mělo zhostit alespoň odpovídající iniciativy. Jedná se přitom o nutnou změnu smlouvy Euratom z roku 1957.

Anschober poukazoval na odpovídající pasáž v rakouském vládním prohlášení, které podtrhuje snahu kabinetu o „přepracování smlouvy Euratom“. Před měsícem rakouská, německá a lucemburská ministryně životního prostředí společně požadovaly ukončení státních subvencí pro nové jaderné elektrárny v EU.
Během své výzvy spolkové vládě Anschober zmínil rozhodnutí Evropského soudního dvoru o rakouské žalobě proti státním dotacím pro britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point C. Tuto žalobu podalo Rakousko v roce 2015.
Evropský soudní dvůr tento týden žalobu Rakouska zamítl s odvoláním právě na smlouvu Euratom z roku 1957, která nadále zůstává základem pro povolování státních dotací pro jaderné elektrárny. Rudi Anschober v zastaralé smlouvě Euratom vidí základ celého problému: „Toto chybné rozhodnutí je pro nás velkým zklamáním, ale my nepolevíme v našem dalším nasazení směrem k celoevropskému výstupu z jádra.

https://www.vol.at/wien-soll-laut-anschober-euratom-reformkonferenz-initiieren/5859075
 
-------------------------------------------------
 
Nový posudek považuje poruchovou belgickou jadernou elektrárnu Tihange za bezpečnou
 
10.7.2018 Koelner Stadtanzeiger
 

Belgická jaderná elektrárna Tihange je v provozu již od roku 1975. Kvůli četným poruchám, ke kterým zde dochází, je tato elektrárna, vzdálená 57 km od Cách, často kritizována a označována jako vysoce poruchová. V roce 2012 v elektrárně odborníci odhalili tisíce malých prasklin na reaktorové nádobě. Provozovatel zařízení, firma Electrabel, však považuje svou elektrárnu za bezpečnou.
Tento názor nyní podporuje také 19-stránkový posudek německé Komise pro reaktorovou bezpečnost (RSK), která je poradním orgánem německé spolkové vlády. Tato komise došla ve své zprávě k výsledku, že praskliny na reaktorové nádobě v elektrárně Tihange jsou nevýznamné.

V této zprávě se kromě jiného uvádí, že praskliny mohly na reaktorové nádobě vzniknout již v sedmdesátých letech během samotné výroby reaktorové nádoby. Pro případ zvýšeného vnitřního tlaku v nádobě je podle autorů posudku dostatečná bezpečnostní rezerva. Němečtí politici reagovali na zprávu RSK velmi překvapeně. Ministerský předseda Severního Porýní – Westfálska Armin Laschet urychleně odcestoval do Belgie, aby tam orodoval za brzké uzavření elektrárny Tihange.
 
https://www.ksta.de/politik/atomkraft-neues-gutachten-haelt-belgischen-pannen-reaktor-tihange-fuer-sicher-30934036#

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře