Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Nový uranový důl ve střední Evropě? (+ další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Slovensko: Další zdržení dostavby JE Mochovce / 
Nový uranový důl ve střední Evropě? / 
Česká republika: Nová továrna na výrobu jaderného paliva v Bystřici nad Pernštejnem? / 
Akt pomsty vůči úspěšné kampani proti jaderné elektrárně u Baltského moře – ekologická organizace prohlášena za „zahraničního agenta" / 
Prosím, starejte se o domov tohoto medvídka – demonstrace v Londýně / 
Demonstrace: osvoboďte sellafieldské srny / 
UK: Sklad nízkoaktivních odpadů Lillyhall dostal povolení k provozu / 
UK: Vzpomínková akce u jaderné elektrárny Heysham / 
UK: pestrá demonstrace ke schůzce komise k jadernému odpadu ve Workingtonu / 
UK: demonstrace – signál pro pravdu o jaderné energii?

  • novy-uranovy-dul-ve-stredni-evrope-dalsi-jaderne-zpravy

Slovensko: Další zdržení dostavby JE Mochovce

Slovenský premiér Robert Fico informoval v rámci tzv. Evropského jaderného fóra, že práce spojené s dokončením stavby třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín budou mít zpoždění. Podle jeho prohlášení nebude možné splnit plánovaný termín dostavby třetího bloku, který měl být již v letošním roce. Nově se tak počítá s tím, že 3.blok jaderné elektrárny bude uveden do provozu na konci roku 2016 nebo na začátku roku 2017. Na začátku stavebních prací se přitom počítalo se zprovozněním 3.bloku v roce 2012 a 4.bloku v roce 2013.

Projekt dostavby slovenské elektrárny se potýká také s finančními problémy, protože plánované náklady stavby se zvýšily z původních 2,8 miliard Euro na stávajících 3,8 miliard.

Další informace:
http://spravy.pravda.sk/ekonomika/clanok/321036-fico-dostavba-mochoviec-sa-neunosne-predlzuje/

Nový uranový důl ve střední Evropě?

Čeští daňoví poplatníci sice stále ještě musí – s podporou evropských dotací z Bruselu – nadále platit desítky miliard korun na sanaci bývalých uranových dolů a přepracoven uranu, které se v zemi v minulosti provozovaly, nyní se však objevují vážné návrhy na nový projekt těžby uranu v ČR. Český premiér Sobotka a ministr průmyslu a obchodu Mládek zveřejnili své plány na otevření ložisek s cca. 3.100 tunami uranu v Brzkově a Horní Věžnici v blízkosti Polné u Jihlavy pro udržení dalšího provozu českého uranového důlního průmyslu.

Další informace najdete na:
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/New_uranium_mine_in_central_Europe%3F

Česká republika: Nová továrna na výrobu jaderného paliva v Bystřici nad Pernštejnem?

Ústav jaderného paliva v Praze (ÚJP Praha a.s.) plánuje postavit závod na výrobu jaderného paliva pro reaktory VVER a pro slévání uranových slitin v Bystřici nad Pernštějnem. Závod má mít kapacitu 450 tun zpracovaného uranu uraničitého ročně (800 palivových kazet). Management institutu ÚJP Praha zatím neupřesnil, ke kterým zákazníkům by bystřický závod měl vyrobené palivové soubory zavážet. Podle investora, firma ÚJP Invest, s.r.o. byl proces EIA k projektu (posouzení vlivů stavby na životní prostředí) ukončen již v prosinci 2013.

http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Will_there_be_a_nuclear_fuel_plant_in_Byst%C5%99ice_nad_Pern%C5%A1tejnem%3F

Akt pomsty vůči úspěšné kampani proti jaderné elektrárně u Baltského moře – ekologická organizace prohlášena za „zahraničního agenta"

16.června 2014 dostala ruská ekologická organizace Ecodefense zprávu od ministerstva spravedlnosti, která označuje toto sdružení za „zahraničního agenta". Toto rozhodnutí ministerstvo učinilo na základě úspěšné kampaně ekologické organizace proti jaderné elektrárně u Baltského moře poblíž Kaliningradu. V roce 2013 se práce na stavbě elektrárny zastavily – jejich pokračování je po intenzivní kampani proti této jaderné elektrárně velmi nejisté. Prohlášení organizace „zahraničním agentem" je prakticky rovno jeho zrušení. Sdružení Ecodefense je toho názoru, že se jedná o akt pomsty vzhledem k úspěšnosti jeho aktivit proti baltské jaderné elektrárně.

Při kontrole v organizaci Ecodefence, kterou zde provedly ruské úřady na jaře loňského roku, se nenalezly žádné důvody pro to, aby bylo sdružení označeno za „zahraničního agenta". Také při následné kontrole na začátku letošního roku došly úřady k podobnému výsledku, ale očividně musely na tlak z Moskvy výsledky své kontroly zrevidovat a v závěrech své kontrolní zprávy uvést, že organizace je zahraničním agentem. Podle definice ze zákona jsou zapsané ruské nevládní organizace zahraničním agentem tehdy, když provádí své politické aktivity s podporou ze zahraničí. Na základě této definice by však mohly být také mnohé další ruské organizace prohlášeny zahraničními agenty. Výše zmíněný zákon kritizovali ochránci lidských práv již po jeho přijetí v roce 2012. Jako jedna z 11 nevládních organizací podala Ecodefense na začátku roku 2013 žalobu k Evropskému soudnímu dvoru pro lidská práva.

Celý článek najdete na:
http://www.nuclear-heritage.net/index.php/Revenge_for_successful_campaign_against_Baltic_NPP_-_Ecodefense_has_been_declared_a_%22Foreign_Agent%22

Prosím, starejte se o domov tohoto medvídka – demonstrace v Londýně

Uran z Peru pro provoz nových jaderných elektráren ve Velké Británii? Zatímco jsou práce na výrobě dalšího filmu o slavném medvídku Paddington Baer v plném proudu, stala se 9.ledna 2014 slavná socha tohoto medvídka v Londýně centrem zájmu ekologických aktivistů. Při své akci poukazovali na nebezpečí, které hrozí kvůli těžbě uranu v Peru, domovském státě předlohy medvídka Paddingtona.

Další informace:
http://mariannewildart.wordpress.com/2014/01/09/please-look-after-this-bears-home/

Demonstrace: osvoboďte sellafieldské srny

17.ledna 2014 protestovali obyvatelé, aktivisté pro ochranu zvířat a antiatomoví aktivisté společně proti odstřelu srnek, odchycených v nových vojenských zónách kolem jaderné elektrárny Sellafield.

Další informace:
https://mariannewildart.wordpress.com/2014/02/17/free-the-sellafield-deer-demo/

UK: Sklad nízkoaktivních odpadů Lillyhall dostal povolení k provozu

Přes demonstrace a stovky odmítavých dopisů dostal sklad Lillyhall dne 26.února 2014 povolení k provozu. Ve skladu se budou skladovat nízko radioaktivní odpady. Celostátní média se tomuto tématu věnovat nechtěla, v regionálních médiích vyšlo pouze několik článku k této problematice.

Další informace:
https://mariannewildart.wordpress.com/2014/02/26/radioactive-waste-dump-is-born-without-fanfare-or-fuss-the-banality-of-evil/
https://mariannewildart.wordpress.com/2014/03/07/criminal-activity-of-landfill-operators-at-lillyhall/

UK: Vzpomínková akce u jaderné elektrárny Heysham

Sdružení „Radiation Free Lakeland" se zúčastnilo společně s dalšími skupinami 8.března 2014 vzpomínkové akce k uctění památky obětí havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Při akci požadovali zástupci sdružení ukončení využívání jaderné energie v Heyshamu a dalších místech Spojeného království. Organizace Mo Kelly z Lancasteru graficky znázornila, jak vysoko by dosáhla 5-metrová bouřková vlna – výše, než plot postavený armádou kolem jaderné elektrárny.

Další informace:
https://mariannewildart.wordpress.com/2014/03/09/heysham-fukushima-vigil/

UK: pestrá demonstrace ke schůzce komise k jadernému odpadu ve Workingtonu

Mezinárodní úřad pro jadernou bezpečnost tvrdí: „je to vždy technika, která selhává". To je přesně to, co si myslíme o plánu o využívání dosud nevyzkoušených a tudíž nepředvídatelných technických bariér 1.000 metrů pod povrchem – s geologií jakožto poslední obrannou linií, když selžou všechny ostatní bariéry. Vláda přikládá důležitost tomu, aby ukazovala „stálý technický pokrok v realizaci geologické likvidace", přičemž podtrhává, jak důležité údajně jsou principy dobrovolnosti a partnerství s místními občany.
MY JSME ŘEKLI NE – a stále říkáme a budeme říkat.

Další informace:
https://mariannewildart.wordpress.com/2014/05/01/its-always-the-technology-that-lets-us-down-says-international-authority-on-nuclear-safety/

UK: demonstrace – signál pro pravdu o jaderné energii?

30.května 2014 se rozhodli členové sdružení „Radiation Free Lakeland" a „Save the Sellafield Deer", vystavit svou vlastní výstavu vně automobilu pro oficiální propagandu Sellafieldu. U naší výstavy se zastavilo cca. 250 lidí, aby si vzali naše kritické letáky a aby s námi promluvili o skutečném sellafieldském příběhu. Kromě toho navštívili i výstavu, která znázorňovala celý jaderný řetězec od těžby uranu až po uskladnění vyhořelého jaderného paliva z jaderných elektráren.

https://mariannewildart.wordpress.com/2014/05/31/the-beacon-protest-yesterday/
http://www.theecologist.org/reviews/2434605/beacon_of_nuclear_truth.html

Zdroj: http://oizp.cz/

Facebook komentáře

Nejčtenější