Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nový sklad jaderného odpadu na jihu Německa (+ další důležité jaderné zprávy)

Rakouský ministr průmyslu a energetiky Mitterlehner: nové označování elektrické energie přinese větší transparentnost a vytlačí jaderný proud ze země. 
Japonsko: Provozovatelé jaderných elektráren žádají o opětovné spuštění svých reaktorů. 
EU – komisař Oettinger chce skladovat jaderný odpad na jihu Německa
Německo: podíl jaderného proudu klesá, OZE jsou na druhém místě za uhlím.

  • novy-sklad-jaderneho-odpadu-na-jihu-nemecka-dalsi-dulezite-jaderne-zpravy

Rakouský ministr průmyslu a energetiky Mitterlehner: nové označování elektrické energie přinese větší transparentnost a vytlačí jaderný proud ze země

9.7.2013 OTS

Nová pravidla ohledně označování elektřiny má schválit ve středu rakouská Národní rada.

Vídeň - „V budoucnosti bude muset mít veškerá elektřina, která se dostává do rakouských domácností, závazný průkaz o svém původu. Každý zákazník pak bude zcela přesně znát energetický mix, podílející se na výrobě elektřiny, kterou od odebírá. Zákazník pak bude mít možnost zcela vědomého rozhodnutí o odběru elektřiny, pokud si například nebude přát, aby tento mix obsahovat i elektřinu z jádra," říká rakouský ministr průmyslu a energetiky Reinhold Mitterlehner k novele zákona o organizaci a hospodaření s elektřinou (EIWOG), kterou bude ve středu schvalovat rakouská Národní rada. „Plníme tak 3.pilíř summitu spolkové vlády o jaderném proudu a budeme tak pokračovat v budování své přední role v označování původu elektřiny," dodal Mitterlehner. „Současným rozvojem obnovitelných zdrojů energie pomocí zákona o ekologické elektřině jsme tak na dobré cestě, abychom se stali v příštím roce zcela nezávislí na elektřině z jádra."

„Podle předkládané novely zákona EIWOG budou všichni dodavatelé elektřiny v zemi povinni označovat veškerou dodávanou elektřinu průkazem původu. Tato povinnost bude platit i pro celkovou spotřebu přečerpávacích elektráren, aby tak byla umožněna absolutní transparentnost celého tohoto systému. Také zařízení vyrábějící elektřinu z uhlí podle novely zákona budou muset označovat svou vyrobenou elektřinu jako „šedou". Předejde se tak tomu, aby zůstával v rakouské energetické síti jako doposud proud „neznámého původu", který tak doteď mohl být označovaný jako jaderný. (Do této doby činil podíl neoznačeného proudu v rakouské síti celých 27%).

„Vznikne tak zcela transparentní systém označování elektrické energie od její výroby až po spotřebu, který bude rakouským spotřebitelům umožňovat ekologickou volbu spotřebovávané elektřiny a podpoří tak anti – atomovou linii Rakouska," dodal Mitterlehner.

http://www.ots.at/presseaussendung/OTS_20130702_OTS0164/mitterlehner-neue-stromkennzeichnungspflicht-schafft-mehr-transparenz-und-verdraengt-atomstrom

Japonsko: Provozovatelé jaderných elektráren žádají o opětovné spuštění svých reaktorů

8.7.2013 Zeit.de APA

Tokio – Dva roky po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima požádali toto pondělí japonští provozovatelé tamních jaderných elektráren u příslušných úřadů o povolení k opětovnému spuštění svých odstavených jaderných reaktorů. Podané žádosti jsou prvním krokem celého procesu, který může trvat několik měsíců. Na jeho konci by japonské jaderné reaktory podle mínění odborníků mohly být opět spuštěny. „Jde o to, že regulační úřad naše jaderná zařízení prověřuje na veškeré možné bezpečnostní problémy," sdělil v pondělí koncern Kansai Electric Power, tedy v den, kdy vstoupily v platnost nová pravidla.

Nyní je 48 z celkové počtu 50 japonských jaderných reaktorů mimo provoz. Konečné rozhodnutí o dalším provozu odstavených jaderných elektráren ale nakonec stejně nevydají úřady, ale japonští politici.

V březnu přišlo v Japonsku o život více než 18.000 lidí v důsledků silného zemětřesení a následné vlny tsunami. Přírodní katastrofa vedla k těžké havárii tamní jaderné elektrárny Fukušima, kde došlo k tavení jaderného paliva.

http://www.zeit.de/news/2013-07/08/japan-atombetreiber-beantragen-wiederinbetriebnahme-von-reaktoren-in-japan-08105207

EU – komisař Oettinger chce skladovat jaderný odpad na jihu Německa

4.07.2013 Focus.de

Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger doufá, že budoucí generace budou mít lepší nápady ohledně nakládání s vyhořelým jaderným palivem. Proto nechce jaderný odpad nechat definitivně zmizet v hlubinách naší planety, ale pouze skladovat jako „v podzemní garáži" - a pro tyto účely v Německu přichází v úvahu pouze lokalita na jihu území.
V německé debatě o konečném úložišti pro jaderný odpad se evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger vyslovit pro lokalitu v jižním Německu. Podle komisaře není smysluplné skladovat jaderný odpad v solných dolech jako například v dolnosaském Gorlebenu. Tam je podle něj uložený jaderný odpad nepřístupný.

Podle komisaře je lepším řešením varianta, zvolená například ve Finsku: „Tam se jaderný odpad skladuje jako v pochozích podzemních garážích. „Tento typ skladování vyhořelého jaderného paliva má tu výhodu, že možná naší vnuci budou mít lepší nápady ohledně konečného skladování jaderného odpadu a dá se pak na to reagovat." Pro toto řešení přichází v úvahu pouze horninové vrstvy jako místo pro konečné uložení radioaktivních odpadů. „To by znamenalo, že by v úvahu přicházela lokalita na jiho Německa. Já se přikláním k této variantě uložení jaderného odpadu v Německu," řekl Oettinger.

http://www.focus.de/politik/deutschland/gesteinsschichten-als-endlager-oettinger-will-atommuell-in-sueddeutschland-lagern_aid_1033957.html

Německo: podíl jaderného proudu klesá, OZE jsou na druhém místě za uhlím

2.7.2013 Handelsblatt

Elektřina z obnovitelných zdrojů energie předběhla elektřinu z jádra a je stále důležitějším zdrojem pro výrobu elektřiny. Podíl jaderné energie na německé výrobě elektřiny se v Německu v minulém roce snížil na 16,1%, přičemž v roce 2010 – rok před havárií v japonské jaderné elektrárně Fukušima – dosahovat 22,1%. Vyplývá to z údajů německého Spolkového statistického úřadu. Naopak se zvýšil podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny ve stejné době z 16,4% na 22,1%.

Uhlí v Německu nadále zůstává prp výrobu elektřiny nejdůležitější: v roce 2012 pocházelo 44,8% německé elektřiny z černouhelných nebo hnědouhelných elektráren. Na druhém místě se umístily obnovitelné zdroje energie jako větrné, vodní a sluneční elektrárny nebo biomasa. Největší podíl na výrobě elektřiny z OZE mají větrné elektrárny, jejíž podíl na výrobě elektřiny v Německu dosahuje 7,4%. Elektřina z jádra následuje na třetím místě celkové bilance, přičemž ještě v roce 1997 měly jaderné elektrárny největší podíl na výrobě elektřiny v Německu. Tehdy se podílely jaderné elektrárny na výrobě elektřiny podílem 30,8%, obnovitelné zdroje energie 4,4%. Od té doby se podíl jaderné elektřiny snížil. V roce 2011, kdy došlo v havárii ve Fukušimě, poprvé vyrobily obnovitelné zdroje v Německu více elektřiny než jaderné elektrárny. Německo se tehdy rozhodlo k výstupu z jaderného programu.

Čísla ukazují, že výstup Německa z jádra a zelená energetická revoluce jsou ruku v ruce," řekla Sylvia Kotting – Uhl, mluvčí německých Zelených ve Spolkovém sněmu. „Jaderná energie není spojovacím mostem, ale překážkou." Spolková vláda se podle ní musí i na úrovni Evropské unie stavět k výstupu z jádra důsledněji. „Nesmíme nečinně přihlížet tomu, aby projaderný komisař Günter Oettinger připravoval cestičku stavbě nových jaderných elektráren," dodala.

http://www.handelsblatt.com/technologie/das-technologie-update/energie/erneuerbare-holen-auf-kohle-ist-stromlieferant-nummer-eins/8436286.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře