Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jižní Čechy jako sklad jaderného odpadu?!

Přeshraniční aliance proti jadernému úložišti
Niger: pracovníci zastavili produkci uranu v čínském uranovém dolu. 
Následky černobylské havárie dosáhnou do roku 2015 výše až 180 miliard dolarů. 
Boj proti skladu jaderného paliva v blízkosti Horního Rakouska
MAAE požaduje další opravy v jaderné elektrárně Fukušima.

  • jizni-cechy-jako-sklad-jaderneho-odpadu

Přeshraniční aliance proti jadernému úložišti

25.4.2013 Kronen Zeitung

Tato aliance překračuje hranice: hornorakouská protijaderná lobby v čele s hornorakouským radním Rudim Anschoberem (Zelení) dále upevňuje své spojenectví s dotčenými subjekty v jihočeském regionu nacházejícím se 18 km severně od hornorakouských hranic, který se může stát lokalitou, kde v budoucnu vyroste konečné úložiště jaderného odpadu.

Vojenský újezd, který je také součástí chráněného území Natura 2000 – tak vypadá jedna z favorizovaných českých lokalit pro stavbu budoucího konečného úložiště radioaktivních odpadů na území jihočeského kraje. Tyto skutečnosti jsou impulsem k boji proti tomuto záměru, který již dlouhou dobu vede Anschober spolu se svými spolubojovníky z řad ekologických organizací. V jejich boji je podpořilo středeční vzájemné setkání a prohlídka lokality Boletice přímo na místě. Čas běží a již na konci května se má rozhodnout o tom, zda lokalita Boletice nadále zůstane na seznamu úložišťových lokalit nebo z něj bude vyřazena.

Stavba konečného úložiště radioaktivních odpadů má v České republice začít v roce 2030 – a po roce 2060 by měl být sklad uveden do provozu.

Niger: pracovníci zastavili produkci uranu v čínském uranovém dolu

Nuclear Monitor 759

680 pracovníků v uranovém dolu čínské firmy China National Nuclear Corp (Sino-U) na severu Nigeru zastavili 19.března 2013 práci. Touto stávkou tak podpořili své požadavky na vyšší platy a lepší pracovní podmínky. Dne 21.března se přerušení práce změnilo na neomezenou stávku. Zástupci odborů říkají, že i přes několik dohod s čínskou firmou CNNC se zlepšení pracovních podmínek již čtyři roky stále jen odkládá. Mluvčí odborů Alassane Idrissa obvinila firmu CNNC, že nerespektuje životní prostředí a zdraví svých pracovníků.

Zdroj: Reuters, 20.3.2013 "Workers halt production at Chinese uranium mine in Niger"

http://www.globalpost.com/dispatch/news/afp/130321/uranium-mine-workers-niger-stage-indefinite-strike

Jednotné povinné ručení pro jaderné elektrárny: petice běží

26.4.2013 Vorarlberger Nachrichten strana 1

Částkou 400 miliard euro by měl každý provozovatel ručit za škody způsobené svou jadernou elektrárnu pro případ, že by došlo k velké jaderné havárii. S takovou peticí předstoupí odpůrci jádra před Evropský parlament ve Štrasburku.

Od dnešního dne, tedy ode dne 27.výročí havárie v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl, je možné petici podepsat také on-line na www.atomstopp.at. Petici podporují také někteří politici a bude běžet až do konce července letošního roku.

Následky černobylské havárie dosáhnou do roku 2015 výše až 180 miliard dolarů

27.dubna 2013 APA

Kyjev – Hospodářské důsledky jaderné havárie v Černobylu by se mohly do roku 2015 vyšplhat až na 180 miliard dolarů (138,5 miliard euro). Aby se tato částka co nejvíce minimalizovala, musí se co nejdříve zpracovat rozvojový plán pro regiony, postižené v roce 1986 touto katastrofou. To řekl ukrajinský prezident Viktor Janukovič při své včerejší návštěvě v elektrárně u příležitosti 27.výročí této smutné události.

Stavba bezpečného opláštění starého sarkofágu je jedním z nejdůležitějších aspektů přeměny zóny v ekologicky bezpečnou oblast, zopakoval včera ukrajinský prezident. Zhruba 2.700 lidí dosud pracuje v černobylské jaderné elektrárně, ačkoli by její poslední reaktor odstaven již v roce 2000.
Ukrajinský parlament přijal program odstavení černobylské jaderné elektrárny, který se skládá z následujících čtyř částí: likvidace jaderného paliva (2010 – 2013), ochrana reaktorových systémů (2013 – 2022), snížení systémové radioaktivity (2022 – 2045) a likvidace zařízení (2045 – 2065).

V pátek sdělil ukrajinský premiér Mykola Azarov sdělil, že práce na stavbě nového, bezpečného krytu pro černobylský sarkofág již začaly a budou dokončeny do roku 2015. Projekt na stavbu bezpečného opláštění původního černobylského sarkofágu sponzoruje a financuje přes tzv. černobylský fond celkem 40 států.

Nyní je havarovaný černobylský reaktor opatřen pouze původním sarkofágem, postaveným ve velkém spěchu v době těsně po havárii. Bylo na něj spotřebováno více než 400.000 kukíků betonu a 7.300 tun kovu, aby se tak zakryly tuny uranu, plutonia, radioaktivního coria a kontaminovaného prachu. Asi 600.000 lidí se podílelo na záchranných pracích v Černobylu a riskovalo tak svůj život a zdraví.

V důsledku exploze čtvrtého černobylského reaktoru, který se nachází asi 100 km severně od ukrajinského hlavního města Kyjeva, kontaminovaly radioaktivní látky asi 145.000 čtverečních kilometrů území, oblasti na Ukrajině, v Bělorusku a Rusku. Katastrofou bylo postiženo asi 5 miliónů lidí. Oblast v poloměru 30 kilometrů kolem havarované jaderné elektrárny zůstává nadále neobyvatelná.

Exploze čtvrtého černobylského reaktoru je zatím nejhorší jadernou katastrofou. Při explozi byla do vzduchu vymrštěn 2.000 tun těžký betonový kryt. Trvalo celých šest dní, než se podařilo uhasit požár havarovaného bloku. Velké části Evropy byly zasaženy radioaktivitou. Desetitisíce lidí od té doby zemřely na následky radioaktivního záření, další tisíce lidí trpí zdravotními následky této havárie.

Boj proti skladu jaderného paliva v blízkosti Horního Rakouska

25.4.2013 OÖ Nachrichten strana 22

Společně s jižními Čechami a Bavorskem chce Horní Rakousko odvrátit jaderné nebezpečí.

Linec / Křišťanov – Stále blíže k hornorakouským hranicím se přesunuje jaderné ohrožení z Čech. Vedle plánovaného rozšíření jaderné elektrárny Temelín plánuje Česká republika také stavbu konečného úložiště radioaktivních odpadů. O lokalitě by se mělo rozhodnout v květnu. Vysoko v kurzu je však vojenský újezd Boletice, který se nachází pouhých 18 kilometrů vzdušnou čarou od hornorakouské hranice.

„Česká vláda chce obejít postižené obce," stěžuje si starosta blízké obce Křišťanov, Martin Menšík, při středeční návštěvě lokality. Hornorakouský zemský radní pro životní prostředí Rudi Anschober (Zelení) využil tento termín, aby vyvolal spolupráci dotčených regionů Horní Rakousko, Bavorsko a jižní Čechy. Společným bojem chtějí zamezit stavbě konečného úložiště pro 9.000 tun vysoce radioaktivního odpadu v hloubce 500 metrů pod zemí.

Anschober v to pevně doufá, protože areál vojenského újezdu je chráněným územím Natura 2000. „Stavba konečného úložiště jaderného odpadu by byla jasným porušením evropského práva," říká Anschober a hrozí, že s tím půjde před Evropský soudní dvůr.

MAAE požaduje další opravy v jaderné elektrárně Fukušima

22.4.2013 Blick.ch

Tokio – Mezinárodní agentura pro atomovou bezpečnost (MAAE) vyzvala provozovatele poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima k dalším pracím na opravách.

Firma Tepco má pokračovat se svých snahách o zajištění „spolehlivosti důležitých systémů, strukturální integrity celého jaderného zařízení a ochrany proti nebezpečí zvenčí", uvedla MAAE v pondělí ve své zprávě po několikadenní inspekci v japonské jaderné elektrárně.

Několik hodin předtím firma Tepco oznámila, že se na omezenou dobu vypnul systém chlazení reaktoru kvůli nálezu svou mrtvých krys. Chladicí systém se vypnul proto, aby pracovníci elektrárny mohli odstranit nalezené hlodavce a zjistit, zda krysy neporušily elektrické vedení, uvedl mluvčí firmy Tepco.

Expertní tým dorazil do japonské elektrárny 15.dubna, aby zde provedl inspekci zařízení. Ve středu pozornosti byly demontážní práce na havarovaném reaktoru. Experti MAAE se setkali také se zástupci firmy Tepco a japonské vlády.

Jednalo se v pořadí již o třetí podobnou misi poté, co v roce 2011 došlo ve Fukušimě v důsledku silného zemětřesení a následné vlně tsunami k těžkému poškození elektrárny, které vedlo k úniku radioaktivních látek do velkých oblastí.

Ruina havarované elektrárny se od té doby stará o negativní titulky ve světových médiích. Naposledy zde došlo začátkem dubna k dalšímu úniku radioaktivních látek do moře.

http://www.blick.ch/news/wirtschaft/experten-fordern-weitere-reparaturen-an-atomanlage-fukushima-id2278921.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře