Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Japonsko prodlužuje provoz dvou jaderných bloků o 20 let... a další zprávy z energetiky

Obsah:

Německo: Firma EnBW podala žádost o likvidaci ještě běžících jaderných elektráren

Japonsko prodlužuje provoz dvou jaderných bloků o 20 let

Energetická politika ve Švédsku: je možná stavba až deseti jaderných elektráren

Maďarsko odstavilo reaktor v jaderné elektrárně Paks kvůli defektu

---------------

  • japonsko-prodluzuje-provoz-dvou-jadernych-bloku-o-20-let-a-dalsi-zpravy-z-energetiky

 

 

 

Německo: Firma EnBW podala žádost o likvidaci ještě běžících jaderných elektráren

18.7.2016 Welt.de

Karlsruhe - Energetický koncern EnBW chce své dvě poslední, ještě provozované jaderné elektrárny v Phillipsburgu u Karlsruhe a Neckarwestheim (kraj Heilbronn) zlikvidovat okamžitě po jejich odstavení. O povolení požádala tato energetická firma v pondělí příslušné ministerstvo životního prostředí. Informovala o tom samotná firma EnBW. „Tím bychom měli mít šanci, již v momentě odstavování elektráren začít hned s demontážními pracemi,“ sdělil zástupce firmy EnBW.

Phillipsburg 2 ((KKP 2) smí zůstat v provozu maximálně do roku 2019 a Neckarwestheim 2 (GKN 2) maximálně do roku 2022.

„Tímto naším krokem podtrhujeme, že to myslíme s realizací energetické revoluce zcela vážně,“ řekl šéf energetické firmy Jörg Michels. To, že byly žádosti o likvidaci jaderných elektráren podány již nyní, zdůvodnil energetický koncern kromě jiného tím, že taková řízení trvají tři až čtyři roky.

Vydání povolení pro demontáž již odstavených bloků KKP 1 a GKN 1 se očekává již v letošním roce. Pátý reaktor, jaderná elektrárna Obrigheim, se již od roku 2008 demontuje.

 

http://www.handelsblatt.com/unternehmen/industrie/enbw-letzte-atommeiler-in-baden-wuerttemberg-sollen-vom-netz/13893624.html

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Japonsko prodlužuje provoz dvou jaderných bloků o 20 let

18.7.2016 Taz.de

 

Dvěma japonským reaktorům, uvedeným do provozu v sedmdesátých letech minulého století, byla prodloužena doba provozu o dalších 20 let. V Japonsku jsou nyní v provozu pouze dva jaderné reaktory.

 

Japonský dozorný úřad souhlasil s prodloužením provozu dvou reaktorů o 20 let. Jaderné bloky č. 1 a 2 v elektrárně Takahama západně od japonského hlavního města Tokia smějí být podle nového rozhodnutí dále provozovány, ačkoli jsou již 40 let staré.

 

Provoz jaderných reaktorů je podle nových bezpečnostních opatření, přijatých po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima v březnu 2011, omezený dobou 40 let. Prodloužení provozu o dalších 20 let je však možné, pokud s tím souhlasí jaderný dozor.

 

V Takahamě jsou nyní oba výše zmíněné reaktory mimo provoz. Elektrárna má kromě toho ještě 3. a 4.blok, které byly v provozu od roku 1985. Po fukušimské havárii byly i ty na přechodnou dobu opět spuštěny, kvůli „problematickým bodům a otázkám“ kromě jiného v souvislosti s ochranou před tsunami a evakuačními plány však byly před několika měsíci opět odstaveny.

 

Ze všech 48 japonských jaderných reaktorů jsou nyní v celé zemi provozu pouze dva. Japonská vláda pravicově konzervativního premiéra Shinzo Abeho předpokládá zvýšení podílu jaderné energie v zemi do roku 2030 na 20- 22%. Abeho předchůdce Yoshihiko Noda v roce 2012 oznámil svůj plán na odchod Japonska od využívání jaderné energie. Až do fukušimské havárie japonské jaderné reaktory pokrývaly více než 30% tamní spotřeby elektřiny.

 

 

 

http://www.taz.de/Japan-verlaengert-Laufzeit-fuer-zwei-AKW/!5314652/


 


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Energetická politika ve Švédsku: je možná stavba až deseti jaderných elektráren

12.7.2016 Taz.deŠvédská vláda se v nové smlouvě loučí s odchodem od jádra. Zároveň však chce být země do roku 2045 „klimaticky neutrální“Stockholm - Výroba elektřiny, kterou mají od roku 2040 zajišťovat výhradně obnovitelné zdroje energie a země nevypouštějící od roku 2045 do ovzduší žádné plyny, škodící klimatu. To jsou ambiciózní cíle energetické a klimatické dohody, na které se shodla švédská červeno - zelená vláda s většinou opozičních stran.

Program, prezentovaný v pátek ve Stockholmu, však obsahuje také bod, který jako by pocházel z minulého století: v zemi se smí postavit až deset nových jaderných bloků. Jejich produkci švédská vláda v podstatě kladě na roveň výrobě obnovitelných zdrojů energie, případě potřeby tedy mohou být v provozu i po roce 2040.Blázní po Finech nyní také Švédi a chtějí opravdu stavět nové jaderné reaktory? Nyní se to zdá spíše nepravděpodobné. Švédská energetická dohoda totiž dále uvádí, že nesmí být povoleny „žádné přímé ani nepřímé subvence“ do jaderné energetiky. A například Magnus Hall, šéf státního energetického koncernu Vattenfall již před nějakou dobou prohlásil, že stavba nových jaderných bloků nepřichází v úvahu, když prohlásil: „Je moc drahá a nevyplatí se.“Ale samotná skutečnost, že papírově se do budoucna nechávají otevřená vrátka pro eventuální stavbu nových jaderných bloků, může být důvodem pro jadernou lobby k oslavám. A tento ústupek, bez kterého by menšinová vláda nezískala souhlas jaderně orientovaných opozičních stran s celým energetickým balíčkem, však není jediný: zároveň se počítá s úlevami na daních pro starší jaderné elektrárny, jejich výroba se tak má stát ekonomičtější.http://www.taz.de/Rot-gruene-Energiepolitik-in-Schweden/!5312197/


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Maďarsko odstavilo reaktor v jaderné elektrárně Paks kvůli defektu

14.července 2016 Der StandardPaks - První blok maďarské jaderné elektrárny Paks byl ve čtvrtek automaticky odstaven. Důvodem odstavení jaderného bloku byla funkční chyba v kontrolním systému. Informoval o tom Národní Jaderný energetický úřad OAH, podle níž nebyla událostí bezpečnost prvního elektrárenského bloku ovlivněna.Tiskový mluvčí jaderné elektrárny sdělil tiskové agentuře MTI, že po odstranění závady by měl být reaktor v pátek dopoledne opět nastartován. Závada se nijak nedotkla provozu zbývajících tří bloků elektrárny.Asi o týden dříve došlo podle údajů úřadu OAH ke snížení výroby prvního bloku v JE Paks kvůli chybě na generátoru o více než 1.000 MW.

=Maďarsko chce elektrárnu modernizovat a v roce 2018 začít se stavbou vou nových ruských reaktorů. V lokalitě Paks, nacházející se asi 100 km jižně od Budapešti, jsou nyní v provozu čtyři elektrárenské bloky s ruskými reaktory, uvedenými do provozu v 80.ých letech minulého století ještě za sovětské éry. Dohromady vyrábí denně 2.000 MW a pokrývají tak 40% spotřeby elektřiny v zemi. Dva nově plánované bloky by měly mít výkon každý 1.200 MW a Ma´darsko počítá s jejich uvedením do provozu v letech 2025 a 2026.http://derstandard.at/2000041083119/Ungarn-schloss-Reaktor-im-Atomkraftwerk-Paks-wegen-FehlfunktionPodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře