Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jaderné zprávy: Fukušima se znovu ozvala v podobě rakoviny štítné žlázy!

Fukušima: první úředně přiznaný případ rakoviny štítné žlázy u mladistvého;
Další porucha ve francouzské jaderné elektrárně Cattenom;
Jeden mrtvý při protestech v Indii;
Rusko – bulharský spor o jadernou elektrárnu Belene graduje;
Francouzská jaderná elektrárna Fessenheim bude odstavena do konce roku 2016.

jaderne-zpravy-fukusima-se-znovu-ozvala-v-podobe-rakoviny-stitne-zlazy

Fukušima: první úředně přiznaný případ rakoviny štítné žlázy u mladistvého

12.9.2012 APA

Japonské úřady dnes potvrdily první případ rakoviny štítné žlázy u mladistvého. Ekologové před tím již dlouhou dobu varovali. Od počátku jaderné katastrofy přezkoumávají úřady štítnou žlázu u celkem 360.000 dětí a mládeže z postiženého regionu. Vzhledem k vysokému počtu takto ohrožených lidí jdou lékařské prohlídky velice pomalu. Japonské úřady po havárii nestihly dětem v okruhu 100-150 km od havarované elektrárny rozdělit jodové tablety. Tyto tablety by ale těmto lidem velmi pomohly: blokují totiž zasažení čtítné žlázy radioaktivním jódem. Dokonce i ve 20 kilometrové uzavřené zóně kolem Fukušimy se tablety rozdělily až s pětidenním zpožděním.
V březnu byly zveřejněny data 38.000 dětí a mládeže: 13.384, tedy 36% z nich měly cysty nebo uzly na štítné žláze. „Mezitím se vyšetřilo asi 80.000 mladistvých a dětí, úřady ale nadále snaží své občany obelhávat. Co se týče nemocných mladistvých, tvrdí úřady dokonce, že je pouze jeden případ rakoviny štítné žlázy u mladistvého," říká Dr. Reinhard Uhrig, jaderný expert z Global 2000. „Je to jenom špička ledovce: pokud se tento smutný trend potvrdí, mohlo by mít více než 100.000 dětí a mladistvých již teď cysty nebo uzly na štítné žláze, v nejhorším případě by dokonce 25.000 z nich mohlo již mít rakovinu štítné žlázy.
Po havárii v jaderné elektrárně Černobyl bylo oficiálně registrováno 4.000 případů rakoviny štítné žlázy. Tato číslo však bylo díky rozpadu Sovětského svazu a prohlídkám, které neprobíhaly celoplošně, daleko vyšší. Svého vrcholu dosáhlo onemocnění štítnou žlázou po deseti letech od havárie v Černobylu, tedy v letech 1995 až 2000, přičemž se stále zvyšuje počet nemocných mladých lidí na Ukrajině, keří byli v době havárie ještě dětmi. V rámci projektu „Černobylské děti" zásobuje sdružení Global 200 již dlouhá léta sirotky z postižených oblastí, kteří onemocněli rakovinou štítné žlázy, lékařským a hygienickým vybavením.

http://www.global2000.at/site/de/nachrichten/atom/fukushima127/pressarticle-fukushimaschilddruesenkrebs.htm

Další porucha ve francouzské jaderné elektrárně Cattenom

12.9.2012 Zeit Online dpa

Ve francouzské jaderné elektrárně Cattenom v blízkosti německé hranice došlo pět k poruše. V úterý odpoledne se automaticky odstavil první výrobní blok, informovalo sárské ministerstvo životního prostředí v německém Saarbrückenu ve středu. Příčinou neplánované odstávky je podle provozovatele elektrárny, společnosti EDF, závada v elektronapájení čerpadla v primárního okruhu prvního výrobního bloku. Případ se nyní přezkoumává. Podle informací EdF neměla porucha vliv na bezpečnost nebo životní prostředí. V elektrárně dochází k podobným poruchám často.

http://www.zeit.de/news/2012-09/12/energie-wieder-panne-im-franzoesischen-akw-cattenom-12183603

Jeden mrtvý při protestech v Indii

11.9.2012 Greenpeace-magazine.de dpa, apa

Při protestech proti jaderné elektrárně na jihu Indie zastřelily bezpečnostní složky člověka. To potvrdil v úterý také mluvčí demonstrujících. Podle dostupných údajů se v pondělí shromáždily tisíce obyvatel vesnic z okolí nově stavěné elektrárny v lokalitě Kudankulam, aby zde demonstrovali proti zavezení jaderného paliva do jaderné elektrárny.

Policejní složky nejprve rozháněly lidi pomocí obušků a slzného plynu, později do lidí také stříleli ostrými náboji. Stavba jaderné elektrárny ve spolkovém státě Tamil Nadu byla zahájena v roce 2002. Od té doby protestují tamní ekologové a občané sousedních států proti spuštění těchto dvou jaderných bloků s ruským tlakovodním reaktorem o celkovém výkonu 2.000 MW. Aktivisté vládě vytýkají, že nedbá při stavbě jaderné elektrárny na dodržování bezpečnostních norem a předpisů.

V únoru indické úřady v souvislosti s protesty proti elektrárně Kudankulam vykázaly německého občana ze země.

http://www.greenpeace-magazin.de/tagesthemen/einzelansicht/artikel/2012/09/11/ein-toter-bei-protesten-gegen-atomkraftwerk-in-indien/

Rusko – bulharský spor o jadernou elektrárnu Belene graduje

11.9.2012 europeonline-magazin.eu dpa

Sofie – Spor mezi Ruskem a Bulharskem ohledně bulharskou vládou odřeknuté stavby jaderné elektrárny Belene se vyostřuje. Rusko nyní požaduje od bývalého východního bloku miliardu euro jako náhradu škody. Bulharsko to zamítá. „Neexistuje vůbec žádný důvod pro tento požadavek dodavatele, firmy Atomstrojexport," řekl bulharský ministr pro energetiku Deljan Dobrew v úterý po uveřejnění této zprávy zpravodajskou agenturou BTA. Vyzval státní zastupitelství v Sofii, aby přezkoumala zadání zakázky na stavbu jaderné elektrárny v Belene na Dunaji.
Rusové již zažalovali Bulhary kvůli 58 miliónům euro zpožděných plateb za projekt Belene k mezinárodnímu rozhodčímu soudu v Paříži.
Bulharská vláda v březnu tohoto roku z finančních důvodů odřekla kompletní stavbu jaderné elektrárny, objednané v Rusku. Mělo se jednat o druhou jadernou elektrárnu v této balkánské zemi vedle JE Kozloduj.

http://www.europeonline-magazine.eu/russisch-bulgarischer-streit-ueber-akw-belene-eskaliert_237204.html


Francouzská jaderná elektrárna Fessenheim bude odstavena do konce roku 2016

14.9.2012 RP Online

Francouzská jaderná elektrárna Fessenheim, ležící přímo na Rýnu, bude definitivně odstavena do konce roku 2016. To oznámil v pátek v Paříži francouzský prezident Francois Holland. Ekologové p=ožadují dostavení tohoto jaderného zařízení již dlouho. Jaderná elektrárna Fessenheim je nejstarší jadernou elektrárnou ve Francii vůbec.
Jaderná elektrárna Fessenheim byla uvedena do provozu v roce 1977 a nachází se v siesmicky aktivní oblasti. Podle názoru ekologů zastaralá a dochází v ní velmi často k poruchám a nehodám. K poslední nehodě zde došlo minulý týden, kdy při údržbě jednoho z bloků došlo ke kontaktu peroxidu vodíku s vodou a unikla tak vzniklá horká pára. Na místě zasahovaly desítky hasičů. V dubnu zase vypukl požár ve strojovně reaktorového bloku č, 2.
Francouzský prezident ujistil, že odstavení jaderné elektrárny nepovede k úbytku pracovních míst a zdůraznil, že by se Fessenheim měl stát příkladem pro likvidaci jaderných elektráren.

http://www.rp-online.de/panorama/ausland/fessenheim-wird-bis-ende-2016-geschlossen-1.2993479

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře