Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jaderné katastrofy – neustála hrozba!

Strach z jaderné katastrofy se silně zvýšil;
Francie: jaderná elektrárna Cattenom odstavila po poruše 2 bloky;
Akční den proti uranu se konal v pěti zemích;
Gundersen: až milión nových případů rakoviny kvůli Fukušimě;
Švýcarsko: hlasitý spor o termín odstavení jaderné elektrárny.

 

  • jaderne-katastrofy-neustala-hrozba

Strach z jaderné katastrofy se silně zvýšil

17.10.2012 orf.at

Strach Rakušanů z jaderné havárie, která by měla přímé následky na jejich životy, se od jaderné nehody v japonské Fukušimě rapidně zvýšil. Obavy z jaderné katastrofy s přímým dopadem na jejich životy má nyní 78 procent Rakušanů. Ještě na jaře 2011, bezprostředně po fukušimské havárii, to bylo jen 27 procent. Podle expertů na veřejné mínění strach vzrostl po zveřejnění výsledků zátěžových testů jaderných elektráren v Evropě. Zájem o zátěžové testy je vewlmi vysoký. 88% dotázaných o nich ví, přičemž muži jsou lépe informováni než ženy.

Šestatřicet procent Rakušanů pokládá za velmi pravděpodobné, že by jejich zemi mohla zasáhnout jaderná katastrofa, dalších 42 procent to považuje za pravděpodobné. Za spíše nepravděpodobný takový scénář označilo 20 procent dotázaných. Bezprostředně po Fukušimě ještě 64 procent Rakušanů pokládalo za spíš nepravděpodobné, že by podobná katastrofa mohla postihnout i Rakousko.

Obecně jsou podle APA pesimističtější muži, starší lidé a lidé s nižším vzděláním. Obyvatelé východního a jižního Rakouska si dělají větší starosti než dotazovaní ze západu země. Venkované se obávají více než obyvatelé měst.
I když se Rakušané podle průzkumu jaderné energie obávají, osobní nouzové zásoby pitné vody, potravin či svíček si dělá „jen" 25 procent Rakušanů, přičemž to bezprostředně po Fukušimě bylo asi 30% lidí v Rakousku.

http://ooe.orf.at/news/stories/2554863/


Litva: obnovitelné zdroje místo jaderné energetiky

16.10.2012 ee.news.ch

Minulou neděli se v Litvě nekonaly pouze volby. Obyvatelé Litvy hlasovali taktéž v referendu o budoucnosti jaderné energetiky. Více než 60% obyvatel se v něm vyslovilo proti stavbě nové jaderné elektrárny v zemi.

„Litevské obyvatelstvo udělalo zásadní rozhodnutí pro Evropu," říká Thomas Breuer, vedoucí oddělení klimatu a energetiky sdružení Greenpeace. „Na rozdíl od litevské vlády obyvatelé Litvy pochopili, že se energetika budoucnosti nesmí opírat o energii z jaderných elektráren, ale musí být postavena na moderní technologickém parku obnovitelných zdrojů energie."

Většina obyvatel Litvy se vyslovila pro výrobu elektřiny v energeticko- efektivních, čistých a bezpečných zdrojích. Teď musí Litva vytvořit novou energetickou strategii, v které zohlední přání svého lidu.mS pomocí obnovitelných zdrojů energie může Litva vytvořit nezávislé zásobování elektrickou energií a zároveň tak předcházet klimatickým změnám. Za poslední rok a půl se rozhodlo několik států Evropy, že opustí jadernou energetiku, a to např. Německo, Švýcarsko a Belgie. Obyvatelé Itálie a Litvy se vyjádřili proti záměru zavedení jaderné energetiky ve svém státě. 

http://www.ee-news.ch/de/erneuerbare/article/25368/litauen-lieber-erneuerbare-energien-statt-atomenergie

 

 

Francie: jaderná elektrárna Cattenom odstavila po poruše 2 bloky 

15. 10.2012 Der Standard

Podle provozovatele jde pouze o preventivní opatření

Po technické poruše byl v noci na pondělí odstaveny 3. a 4.blok francouzské jaderné elektrárny Cattenom. Odstavení obou bloků je podle provozovatele pouze preventivním opatřením, jak v pondělí uvedla mluvčí firmy Electricite de France (EdF).
Jeden z filtrových bubnů, pomocí kterých se čistí chladící voda z řeky Mosely a jezera Lac du Mirgenbach pro oba dva reaktory, vypadl. Druhý filtrový buben sice dál fungoval, ale oba bloky byly pro jistotu odstaveny, dokud se neobjeví a neodstraní příčina poruchy, dodala mluvčí firmy EdF. Koncem tohoto týdne by měly být oba dva bloky opět uvedeny do provozu.
Provozovatel počítá s velkými hospodářskými ztrátami – k možné výši škody ale nechtěl provozovatel zařízení sdělil žádné podrobnosti. V důsledku poruchy podle provozovatele nedošlo k ohrožení obyvatel, životního prostředí ani zaměstnanců elektrárny.

http://derstandard.at/1350258373693/AKW-Cattenom-stellte-nach-Zwischenfall-Reaktorbloecke-ab


Akční den proti uranu se konal v pěti zemích

16.10.2012 http://uranium-action-day.info

Již podruhé zorganizovaly ekologické organizace mezinárodní akční den proti uranu s názvem "Uranium Action Day", který se konal 29.září 2012. V rámci tohoto dne proběhly akce v Döbelnu, Dusiburgu, Essenu, Frankfurtu, Gronau (Německo), Jekatěrinburgu, Kazanu, Moskvě, Murmansku (Rusko) a na dalších místech v Maďarsku, Nizozemí a Mongolsku. Je možné, že proběhly akce i na dalších místech a pouze nebyly zdokumentovány na naší webové stránce. V roce 2008, kdy se konal první ročník tohoto akčního uranového dne, byl počet zemí, které se do akce zapojily, dokonce ještě vyšší.

Mezinárodní akční den proti uranu měl za cíl konfrontovat uranový průmysl s protesty, přičemž se většina těchto protestních akcí konala přímo před sídlem těžebních firem. Dalším cílem tohoto mezinárodního dne bylo také tématizovat nebezpečí, spojená s těžbou a zpracováním uranu a spojit problematiku provozu jaderných elektráren s výrobou jaderného paliva a těžbou uranu.

Více informací: http://uranium-action-day.info


Gundersen: až milión nových případů rakoviny kvůli Fukušimě?

15.10.2012 Nuclear Monitor

Jaderný inženýr Fairewinds Arnie Gundersen počítá s tím, že tavení paliva, ke kterému došlo při loňské havárie v japonské Fukušimě, způsobí až milión případů rakoviny u lidí. Argumentuje přitom tím, že dosavadní výpočty nijak nezohledňovaly životní styl Japonců, kteří tráví spoustu času sezením na podlaze ve svých bytech. Zkoumání obsahů vysavačových sáčků ukázala, že částice prachu a nečistot jsou velmi silně radioaktivní. Pan Gundersen, který byl dříve velmi aktivní v jaderném průmyslu, řekl také v rozhovoru pro radiostanici z Chicaga, že úklidové práce ve Fukušimě budou podle jeho odhadů stát 70 až 100 miliard amerických dolarů.

Gundersen: „Při svých výpočtech docházím k číslu až 1 milión případů rakoviny. Již nyní vidíme, že z dětí, které byly v posledních několika měsících vyšetřeny, má již polovina z nich uzlíky rakoviny štítné žlázy, resp. cysty. Normálně by to bylo 1-2%. Toto zvýšení indikačních fenoménů pro onemocnění rakovinou štítné žlázy je tedy enormně vysoké."

Viz také:
http://www.fairewinds.org/aboutus

http://www.huntingtonnews.net/46643


Švýcarsko: hlasitý spor o termín odstavení jaderné elektrárny

20.10.2012 Tagesanzeiger.ch

Existují dva termíny pro možné odstavení švýcarské jaderné elektrárny Mühleberg – a tyto dva termíny se velmi liší: provozovatel jaderné elektrárny, firma BKW, by ji chtěla nadále provozovat až do roku 2022. Švýcarský správní soud naproti tomu svým rozhodnutím potvrdil datum odstavení JE Mühleberg k 28.červnu 2013 v případě, že provozovatel do té doby neodstraní otevřené bezpečnostní otázky. Konečný termín odstavení však nadále zůstává nejasný, protože firma BKW podala proti rozhodnutí soudu odvolání.

Přímou cestu zvolila malá skupina soukromých osob. Založili místní iniciativu „Za odstavení JE Mühleberg" a požadují, aby provozovatel tuto jadernou elektrárnu okamžitě odstavil. Tato iniciativa byla podpořena více než 15.000 podpisy.
Bernská vládní rada včera potvrdila, že cesta, navrhovaná výše zmíněnou iniciativou, je možná. Vláda se přitom opírá o externí první posudek. Obsahově ji však vláda odmítá. „Abychom umožnili řízený výstup země z jádra, chceme nejprve stanovit konkrétní termín odstavení svých jaderných elektráren," vzkázala bernská vláda.
Konkrétní datum odstavení však vládní rada nezmínila. Stanovit by chtěla až v lednu 2013.
/kráceno/

 

http://www.tagesanzeiger.ch/schweiz/standard/Lauter-Streit-um-AKWAbschaltdatum-/story/24322976

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře