Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jaderné elektrárny na Ukrajině: nejsou v ohrožení, přesto mohou být nebezpečné (+ další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Švýcarsko: Zelení požadují okamžité odstavení jaderné elektrárny Beznau / 
Jaderné elektrárny na Ukrajině: nejsou v ohrožení, přesto mohou být nebezpečné / 
Německo: kampaň proti jadernému odpadu / 
Německý zemský sněm: Veřejné jednání o vysoce radioaktivních odpadech.

  • jaderne-elektrarny-na-ukrajine-nejsou-v-ohrozeni-presto-mohou-byt-nebezpecne-dalsi-jaderne-zpravy

Švýcarsko: Zelení požadují okamžité odstavení jaderné elektrárny Beznau

1.9.2014 Newswalk.info

Akcí před jadernou elektrárnou Beznau v Döttingenu požadovaly špičky švýcarských Zelených okamžité odstavení tohoto jaderného zařízení. Reaktor prvního bloku je v provozu již 45 let a zařízení je tak nejstarší jadernou elektrárnou na světě.

http://www.newswalk.info/atomenergie-gruene-wollen-akw-beznau-sofort-abschalten-123475.html

Jaderné elektrárny na Ukrajině: nejsou v ohrožení, přesto mohou být nebezpečné

Berlín - Ekologické hnutí Greenpeace varovalo před další možnou jadernou havárií na Ukrajině. Pouhých 200 kilometrů západně od bojové zóny leží jaderná elektrárna Záporoží s šesti reaktory. „V regionu je mnoho protipancéřové munice," řekl Tobias Münchmeyer, expert v oblasti jaderné energetiky sdružení Greenpeace. Ty mohou ze vzdálenosti až několika set metrů zaútočit na jaderné elektrárny, reaktory jsou chráněny pouze 1,2 metru silnou betonovou stěnou.

„Náhodně" by šest reaktorů ruské výrobní řady VVER nemělo být zasaženo. Na to jsou reaktory moc daleko od aktuálních bojů. Za druhé i pro tyto reaktory platí stejné bezpečnostní standardy jako pro ostatní jaderná zařízení.

V dopise Mezinárodní agentuře pro jadernou bezpečnost Kyjev již v březnu letošního roku varoval přes „ilegálními ozbrojenými akcemi ruských skupin" a především před „možnými důsledky pro jadernou infrastrukturu" a žádal o mezinárodní podporu při ochraně ukrajinských jaderných elektráren. Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen tehdy prohlásil, že vyšle na Ukrajinu malou skupinu civilních expertů, aby mohla úřadům posílit bezpečnost tamních civilních jaderných zařízení.

https://www.taz.de/AKW-in-der-Ukraine/!145123/

Německo: kampaň proti jadernému odpadu

Němečtí odpůrci jaderné energie připravují na letošní podzim celorepublikovou kampaň proti jadernému odpadu. Kampaň s názvem „Alarm pro jaderný odpad – místa činu v Německu", která proběhne od 13.září do 31.října, má ukázat, kde všude v Německu se skladuje nebezpečný jaderný odpad. Informoval o tom v sobotu v německém Kasselu mluvčí konference k jadernému odpadu Peter Dickel. Na konferenci se setkalo asi 80 aktivistů, kteří se budou účastnit příprav antiatomové kampaně.

Provozovatelé jaderných elektráren nesmí být podle německých aktivistů osvobozeni od své zodpovědnosti za dlouhodobé a bezpečné skladování jaderného odpadu, které jejich jaderná zařízení vyprodukovala. Německé antiatomové hnutí přitom není zcela proti tomu, aby likvidace odstavených jaderných elektráren a otázka konečného skladování vyhořelého jaderného paliva přešla do rukou veřejné nadace nebo fondu. Tento postup navrhly energetické koncerny kvůli německému výstupu z jádra.

Nápad samotný přišel dříve právě ze strany ekologických aktivistů, řekl Dickel. Podle něj záleží na úpravě tohoto pravidla. Energetici podle Dickela musí nést zodpovědnost za tzv. „věčné náklady".
Konference v Kasselu se kromě jiného zabývala také následky těžbu uranu v bývalé NDR.

http://www.focus.de/regional/kassel/atom-kampagne-gegen-atommuell-geplant_id_4097347.html

Německý zemský sněm: Veřejné jednání o vysoce radioaktivních odpadech

Příští pondělí od 11.00 hodin bude zasedat německá komise pro skladování vysoce radioaktivních odpadů při veřejném jednání ve Spolkovém sněmu.

Na programu jednání je stručné shrnutí jednací řádu komise a naplánovaných akcí, dále kromě jiného ustanovení pracovních skupin, informace o přípravách a veřejných jednáních. Dále bude pokračovat diskuse o práci komise. Má se tak vyjasnit, z jakých základních úvah komise při svých rozhodnutích vychází.

Diskuse je dále určena k problematice" konečného skladování jaderných odpadů: zkušenosti a perspektivy pro další práci". Hostem veřejného zasedání komise a debaty bude německá spolková ministryně životního prostředí Dr. Barbara Hendricks. Začátek diskuse je ve 13.00 hodin.

Následně po zasedání komise pro skladování jaderného odpadu se bude ve stejném sále od 18:15 hodin konat první schůzka nově vytvořených pracovních skupin za přítomnosti veřejnosti.

Zájemce o účast na zasedání, následné debatě a první schůzce nově ustanovených komisí prosíme o přihlášení do 4.září 2014 v kanceláři komise s uvedením jména, adresy a data narození: (Tel.: 030 227-32978, E-Mail:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)." style="line-height: 1.3em;">Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).

Vstup na jednání bude přes jižní vchod budovy Paul-Löbe-Haus, Paul-Löbe-Allee. Kvůli vysoké očekávané účasti a omezenému počtu míst na jednání Vám nemůžeme Vaši účast garantovat. Jednání se budou přenášet také živě v parlamentní televizi a na internetu na: www.bundestag.de

http://www.nnz-online.de/news/news_lang.php?ArtNr=155573

Zdroj: http://oizp.cz/

Facebook komentáře