Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jaderná energetika ve Francii je ve velkých finančních problémech

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

EDF má velké problémy, říká francouzský odborník na energetiku. 
Francouzské jaderné elektrárně Fessenheim hrozí dřívější uzavření. 
Německo: závada na dieselagregátu v odstavené jaderné elektrárně Brunsbüttel. 
Rusko chce investovat 25 miliard Euro do jaderné energie. 
Švýcarsko bylo pochváleno za plnění závěrů stres testů jaderných elektráren.

  • jaderna-energetika-ve-francii

EDF má velké problémy, říká francouzský odborník na energetiku

Nuclear Monitor 760

Mycle Schneider, bývalý energetický poradce francouzské vlády, řekl, že firma EDF se svými dluhy ve výši 39 miliard euro zřejmě nemá dostatek peněz, aby je vložila do projektu stavby jaderné elektrárny Hinkley Point v Somersetu ve Velké Británii. „Firma EDF je velkých problémech. Celá jaderná energetika ve Francii se ocitla ve velkých problémech," řekl Mycle Schneider pro rádio BBC.

Jednání mezi britskou vládou a firmou EDF ohledně jaderné elektrárny Hinkley Point jsou ve slepé uličce, protože se obě strany nemohou dohodnout na ceně za elektřinu ani na další řadě garancí. Firma EDF se snaží nelézt ještě dalšího partnera, poté co koncern Centrica svoji účast na tomto jaderném projektu vzdal. „Je zde celý seznam věcí, na kterých je nutné se dohodnout, a to nejenom ohledně výše rozhodující cenové úrovně pro elektřinu z nových bloků," řekl Schneider. „I kdyby došlo ke dohodě, musel by se nejprve celý finanční balíček připravit. Je to velmi dlouhodobý investiční projekt s velmi nejistým výsledkem." dodal Schneider.

Zdroj: The Telegraph, 8.4.2013 - EDF "in big trouble", says French nuclear expert.

http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/energy/9978548/EDF-in-big-trouble-says-French-nuclear-expert.html

Francouzské jaderné elektrárně Fessenheim hrozí dřívější uzavření

29.4.2013 APA

Prezident Hollande oznámil ve volebním boji v roce 2012 uzavření této nejstarší jaderné elektrárny ve Francii.

Fessenheim – Více než třicet let staré francouzské jaderné elektrárně Fessenheim hrozí bez dalších investic do vylepšení bezpečnosti dřívější uzavření. Francouzský jaderně dozorný úřad ASN požaduje od provozovatele této jaderné elektrárny, aby u druhého bloku posílil betonový základ a zařízení nouzového chladicího systému.

Pokud se tyto práce nedokončí do konce tohoto roku, musela by být tato jaderná elektrárny v Elsasku uzavřena ještě dříve než v původně plánovaném roce 2016. Pro reaktorový blok 1 rozhodl jaderně dozorný úřad o podobných opatřeních již v roce 2011, která mají být dokončena v červnu tohoto roku. EDF s dovybavením prvního bloku souhlasila, opatření stála provozovatele zařízení 20 milionů euro.

Pokud by tato kontroverzní elektrárna, nacházející se v seismicky aktivní oblasti, měla být odstavena dříve, způsobilo by to jejímu provozovateli škodu ve výši jednoho miliónu euro denně. Francouzský prezident Hollande oznámil dřívější uzavření nejstarší fungující francouzské jaderné elektrárny ve Fessenheimu s celkovým výkonem 1.800 MW v rámci volebního boje v roce 2012.

Německo: závada na dieselagregátu v odstavené jaderné elektrárně Brunsbüttel

29.4.2013 Welt.de

Brunnbüttel - V již odstavené jaderné elektrárně Brunnsbüttel došlo k závadě, kterou musela být ohlášena příslušným úřadům. Při testovacím provozu došlo dne 23.dubna k výpadku dvou generátorů v nezávislém systému nouzového stavu. O události informoval v pondělí koncern Vattenfall.

Nezávislý systém nouzového stavu (UNS) je přídavným ochranným systémem v separátní budově v areálu jaderné elektrárny. Oba dieselagregáty zajišťují podle firmy Vattenfall na 100% provoz napájecích a chladicích čerpadel, které mohou nezávisle na chlazení z Labe zajistit chladicí funkci. Elektrárna disponuje ještě dalšími třemi dieselagregáty pro bezpečné zajištění elektronapájení.

www.welt.de

Rusko chce investovat 25 miliard Euro do jaderné energie

1.5.2013 Radio Stimme Russlands

Rusko chce podporovat oblast využívání jaderné energie a do roku 2015 zainvestuje do jaderné energetiky 25 miliard Euro. Informoval o tom šéf oddělení bezpečnosti ruského ministerstva zahraničí Michal Uljanov v souvislosti s dubnovými diskusemi v Ženevě ohledně nešíření jaderných zbraní.

V ruských projektech na stavbu nové generace jaderných elektráren se počítá s dvojitou ochrannou obálkou, se systémy pasivního odvádění tepla a se speciálním chladicím zařízením.

http://german.ruvr.ru/2013_05_01/Russland-will-rund-25-Milliarden-Euro-fur-Atomenergie-ausgeben/

Švýcarsko bylo pochváleno za plnění závěrů stres testů jaderných elektráren

29.4.2013 Neue Zürcher Zeitung

Evropští jaderní odborníci pochválili Švýcarsko za jeho Národní akční plán ke stres testům jaderných elektráren. Švýcarsko po havárii v japonské Fukušimě zrealizovalo výrazná bezpečnostní vylepšení ve svých jaderných elektrárnách. K tomuto závěru došli podle informací švýcarského jaderně dozorného úřadu Ensi mezinárodní odborníci při workshopu European Nuclear Safety Regulator Group v minulém týdnu.

Odborníci především poukázali na urychlenou stavbu skladu v Reitnau, ve kterém jsou skladovány další pomocné prostředky pro zvládnutí těžké jaderné havárie.

Jaderní odborníci dále uvítali, že švýcarský národní plán jasně a detailně informuje, jak Švýcarsko zlepší bezpečnost svých jaderných elektráren podle doporučení Evropské unie. Mnohá z těchto vylepšení již byla v elektrárnách realizována. Další práce jsou jasně stanoveny časovým plánem.

http://www.nzz.ch/aktuell/schweiz/schweiz-eu-umsetzung-akw-stresstest-lob-1.18073207

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře