Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ilegální likvidace jaderného odpadu v Itálii je příčinou zvýšeného výskutu rakoviny

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Francie-Mongolsko: Areva podepisuje smlouvu s Mongolskem. Itálie: ilegální likvidace jaderného odpadu mafií je příčinou zvýšeného výskutu rakoviny. Spojené království: elektrické vedení z JE Dungeness bylo poškozeno bouřemi. Skotsko: Protesty v Dundrennanu proti ochuzenému uranu. Spolkový poslanec Gambke: Osvoboďme Pasov od jaderné elektřiny.

  • ilegalni-likvidace-jaderneho-odpadu-v-italii-je-pricinou-zvyseneho-vyskutu-rakoviny

Francie-Mongolsko: Areva podepisuje smlouvu s Mongolskem

Francouzská energetická společnost Areva podepisuje smlouvu s mongolským státním koncernem Mon-Atom o otevření svou uranových dolů v poušti Gobi. Pro společný záměr se zřídí společná firma, ve které bude Areva vlastnit 66%-ní podíl, zbylých 34% bude vlastnit Mon-Atom. Japonský koncern Mitsubishi se do podniku také zapojit svou majetkovou účastí. Areva informovala o tom, že se podle proběhlých výzkumů jedná o dvě uranová ložiska s odhadovanými zásobami 60.000 tun uranové rudy.

Demonstranti v Mongolsku varovali před tím, že podepsáním smlouvy v budoucnu dojde ke kontaminaci zásob pitné vody v regionu. Selenge Lkag-vajav, vedoucí protestních akcí v Mongolsku k tomu dodal: „Nejsme proti spolupráci s Francií. Ale říkáme jasné NE těžbě uranové rudy v Mongolsku – protože netěžit uran, je nejlepší cesta, jak předejít znečištění a kontaminaci životního prostředí."

http://www.channelnewsasia.com/news/business/french-energy-giant-signs/862604.html


Itálie: ilegální likvidace jaderného odpadu mafií je příčinou zvýšeného výskutu rakoviny

Italský senát vyšetřuje možnou souvislost mezi uloženým radioaktivním odpadem a téměř 50% nárůstem výskytu rakoviny u občanů několika měst kolem Neapole. Ilegální obchod s nebezpečným odpadem byl předmětem diskusí již v roce 1997. Mafiánský klan vedl lukrativní miliónový obchod, při němž skončily milióny tun nebezpečného radioaktivního odpadu v zemi zemědělských pozemků, v jeskyních, kamenolomech, na okraji měst, v jezeru Lucrino a podél pobřeží.

Radioaktivní kal, přivezený na nákladních automobilech z německých jaderných zařízení, byl používán jako plnící půdní materiál, řekla Carmine Schiavone, který byl zapleten do výše uvedených ilegálních obchodů předtím, než se stal informátorem a otočil se na druhou stranu.

Další informace:

http://nuclear-news.net/2013/11/02/toxic-nuclear-waste-dumped-illegally-by-the-mafia-is-blamed-for-surge-in-cancers-in-southern-italy/
http://www.dailymail.co.uk/news/article-2483484/Toxic-nuclear-waste-dumped-illegally-Mafia-blamed-surge-cancers-southern-Italy.html

Spojené království: elektrické vedení z JE Dungeness bylo poškozeno bouřemi

Jaderná elektrárna Dungeness, kterou provozuje firma EdF, byla opět připojena k elektrické síti, poté co došlo k poškození elektrických rozvodů obrovskými bouřemi, které se prohnaly jižní oblastí Velké Británie. Dvojice reaktorů v jaderné elektrárně Dungeness B na jihu Anglie se automaticky odstavila poté, co se komplex náhle ocitl bez proudu. Chlazení začaly dočasně zajišťovat generátory. Více než 60.000 domácností a podniků se ocitly bez dodávek elektrické energie.

Jaderná elektrárna Dungeness se objevila v průběhu letošního roku v médiích již dříve, když se zveřejnily dokumenty "Freedom of Information", podle kterých ministr odmítl doporučení Úřadu pro jadernou regulaci na zamezení dalšího rozvoje jaderných elektráren. Toto doporučení bylo přehlasováno, když vláda schválila rozšíření letiště Lydd, vzdálené pouze několik mil od jaderné elektrárny Dungeness. Jaderná elektrárna Dungeness se objevila v médiích v letošním roce také, když bylo oznámeno, že došlo k únikům tritia z areálu této jaderné elektrárny, které byly vyšší než povolené normy.

Další informace:

http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-kent-24838306
http://www.utilityweek.co.uk/news/nuclear-plant-and-60000-customers-still-off-supply-as-dnos-repair-st-jude-storm-damage/937692
http://www.no2nuclearpower.org.uk/nuclearnews/NuClearNewsNo50.pdf

Skotsko: Protesty v Dundrennanu proti ochuzenému uranu

Aktivisté zorganizovali protestní pochod v Dundrennanu proti odstřelení zbraní s ochuzeným uranem v Solway Firth. Tento protest byl součástí Mezinárodního akčního dne a vyjadřoval znepokojení občanů ohledně vážných zdravotních problémů, vnikajících používáním takových zbraní ve válečných oblastech. Poslední testy zbraní s ochuzeným uranem probíhaly v jižních Skotsku v roce 2008. V rámci Mezinárodního akčního dne se proběhlo několik akcí také ve Finsku, Japonsku, Norsku, Costa Rice a dalších státech.

http://www.bbc.co.uk/news/uk-scotland-south-scotland-24835544
http://www.bandepleteduranium.org/en/6/11-day-of-action

Spolkový poslanec Gambke: Osvoboďme Pasov od jaderné elektřiny

Krátce před hlasováním passovké městské rady získala žádost občanů "Pasov bez elektřiny z jádra" podporu z Berlína: zelený spolkový poslanec Dr.. Thomas Gambke se ve svém dopise 44 radním a starostovi Jürgenu Dupperovi zasazuje za bezjaderný Pasov.

V dopise kromě jiného stojí: kromě Pasova jsou podobné iniciativy i v mnoha jiných městech jako např. v Berlíně a Hamburku. Otázka již tedy dávno nezní, zda budou hrát komuny velkou roli v urychlení energetické revoluce - to každopádně budou. "Otázka je nyní pouze, která z komun se stane předjezdcem pro ostatní,"píše zemský poslanec.

Ve svém dopise politik zdůrazňuje spolkově - politickou důležitost toho, aby městští radní a starosta Pasova dali svůj hlas žádosti občanů. "Více než 500 obyvatel Pasova dalo svou žádostí Pasovu šanci, aby se toto město stalo energeticky - politickým majákem, jehož ekologicky vyrobené světlo bude svítit daleko za hranice tohoto města a země Bavorsko.

Energetická síť Pasov vítá podporu Berlínského Zemského sněmu. Mluvčí iniciaativy Dirk Wildt říká: "Byli bychom potěšeni, kdyby se radní a starosta Pasova chopili příležitosti, kterou jim připravilo více než 500 občanů města."

Městská rada bude o žádosti občanů rozhodovat následující pondělí.

Facebook komentáře