Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Fukušima: katastrofa nekončí!

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Jaderná elektrárna Fukušima: opět vypadl chladicí systém;
 Fukušima: sebeohrožování úklidových pracovníků na rozkaz;
 Japonsko: život likvidačního pracovníka;
 Japonsko: Likvidace radioaktivního odpadu a dekontaminace – potvrzeny ilegální praktiky;
 Japonská mafie byla obviněna, že se přiživuje na fukušimských likvidačních pracích.

  • fukusima-katastrofa-nekonci

Jaderná elektrárna Fukušima: opět vypadl chladicí systém

5.4.2013 Spiegel.de

Japonský jaderně dozorný úřad informoval o tom, že došlo k problému u nádrže s vyhořelým jaderným palivem třetího reaktoru jaderné elektrárny Fukušima Daiči. V pátek odpoledne místního času se rozezvučel alarm kontrolního systému, řekl mluvčí úřadu Takahiro Sakuma. Důvod výpadku chlazení zatím není znám. Nyní se bude případ prošetřovat.

Mluvčí provozovatele, firmy Tepco, prohlásil, že neexistuje bezprostřední nebezpečí. Systém chlazení může v principu vypadnout na dva týdny, aniž by se dosáhlo nebezpečných hodnot teploty vody v systému. Problém: bez funkčního chlazení se mže teplota vyhořelého jaderného paliva v nádržích dostat do takových hodnot, kdy by se začalo tavit a zapříčinit katastrofu.

Již v březnu chladicí systém jaderné elektrárny Fukušima Daiči, poničené v březnu 2011 vlnou tsunami a následným zemětřesením, vypovědělo svou službu. Tehdy však vypadlo chlazení u čtyř reaktorů. U jednoho stoupla teplota vody v okruhu nad třicet stupňů, i když ne nad nebezpečnou úroveň šedesáti stupňů. Tenkrát firma Tepco uvedla, že příčinou byl zkrat v rozvaděči, který způsobil hlodavec.

V Japonsku se nyní diskutuje o budoucnosti energetického zásobování země – i proto, že se nyní do Japonska draze importuje velký objem elektřiny ze zahraničí. Aktuálně jsou v provozu pouze dva z celkového počtu padesáti japonských jaderných reaktorů, protože úřady rozšířily své kontroly těchto zařízení po havárii v roce 2011. Japonský premiér Shinzo Abe, který nastoupil do úřadu před třemi měsíci, se opětovně vyslovil pro renesanci jaderné energetiky ve své zemi.

http://www.spiegel.de/wissenschaft/technik/akw-fukushima-kuehlsystem-faellt-erneut-aus-a-892681.html

Fukušima: sebeohrožování úklidových pracovníků na rozkaz

Nuclear Monitor 758

Koncem července přiznala jedna ze subfirem, nasazených při úklidových pracích ve Fukušimě, že bylo přikázáno 14 jejím zaměstnancům, aby zastínili své dozimetry, tak aby přístroje naměřily nižší hodnoty ozáření. Pracovníkům bylo řečeno, že pokud neposlechnou příkaz, pak by velmi rychle přesáhli mezní roční limit ve výši 50 mSv a nemohli by zde dále pracovat.

Dále sdělil pracovník firmy Australian Broadcasting Corporation, že byl poslán do elektrárny, aby se tam postaral o problémy s tavením aktivní zóny reaktoru, aniž by k tomu dostal odpovídající ochranné obleky. Dva z jeho špatně vybavených kolegů utrpěli popáleniny beta paprsky poté, co se museli brodit radioaktivní vodou. Vedoucí týmu řekl pracovníkům, že mají varování na svých přístrojích ignorovat nebo ještě lépe je zničit. Tři pracovníci z tohoto týmu dostali dávku 180 mSv.

Zdroje:
Australian Broadcasting Corporation, 22.7.2012, "Fukushima workers told to lie about radiation exposure"
http://www.abc.net.au/news/2012-07-21/fukushima-workers-told-to-lie-about-radiation-exposure/4146056

a 7.3.2013 "Fukushima workers sent in despite the radiation, without proper protection"
http://www.abc.net.au/news/2013-03-07/fukushima-worker-sent-in-despite-the-radiation/4557768

Japonsko: život likvidačního pracovníka

Nuclear Monitor 758

Asi 3.000 lidí pracuje každým dnem v zařízení havarované japonské jaderné elektrárny Fukušima Daiči. Likvidační pracovníci, kteří jsou často zaměstnávaní subfirmami, si stěžují na dlouhé pracovní dny ve svých nepříjemných ochranných maskách a na relativně malé finanční ohodnocení.

Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že minimálně 63 pracovníků v jaderné elektrárně Fukušima Daiči bylo vystaveno vyšším dávkám záření, než bylo v období mezi listopadem 2011 a říjnem 2012 zaznamenáno v personálních složkách pracovníků.

Toto číslo se ještě zvýší, pokud bude ministerstvo zdravotnictví dál pokračovat se svou kontrolou a zahrne do ní i další období březen až říjen 2011, kdy byly dávky záření ještě vyšší. Na konci roku 2012 přesáhlo 146 pracovníků firmy Tepco a 21 pracovníků subfirem svůj pětiroční limit ve výši 100 mSv, sdělila firma Tepco.

Zdroje:
The Guardian, 6.3.2013 "Life as a Fukushima clean-up worker"
http://www.guardian.co.uk/environment/2013/mar/06/fukushima-clean-up-radiation-public-criticism
Asahi Shimbun, 2.3.2013, "63 workers exposed to higher radiation than logged in their records"
http://ajw.asahi.com/article/0311disaster/fukushima/AJ201303020048

Japonsko: Likvidace radioaktivního odpadu a dekontaminace – potvrzeny ilegální praktiky

Nuclear Monitor 758

Tři pracovníci jaderné elektrárny Fukušima potvrdili, že díky subfirmám dochází k ilegálním praktikám při likvidaci radioaktivních látek. Na začátku tohoto roku tak odhalil japonský deník Asahi Shimbun v sérii článků větší počet takových případů. Poprvé potvrzují i postižení pracovníci sami, že jim bylo přikázáno, aby likvidovali radioaktivně kontaminovaný odpad nezákonným způsobem. Museli například vhazovat radioaktivním zářením zasažené větve a listí do řeky v lese v prefektuře Fukušima.

Zdroj: Asahi Shimbun, 1.3.2013 "Workers break silence to allege boss ordered corner-cutting"
http://ajw.asahi.com/article/0311disaster/fukushima/AJ201303010084

Japonská mafie byla obviněna, že se přiživuje na fukušimských likvidačních pracích

Nuclear Monitor 758

V Japonsku byl zatčen člen skupiny Sumioši Jakuza, poté co byla třem likvidačním pracovníkům ve Fukušimě odebrána třetina jejich platu. Zatčený řekl policistům, že je podle něj přece dobrá metoda, přivydělat si na fukušimské katastrofě. Protože se policie obává, že by se tyto peníze fukušimských likvidátorů skutečně mohly stát jedním z hlavních zdrojů příjmů organizované kriminality, zahájila policie řadu vyšetřování aktivit Jakuzy, souvisejících s činností fukušimských likvidátorů.

Zdroj: Australian Broadcasting Corporation, 31.1.2013 (Gangster accused
of cashing in on Fukushima disaster)
http://www.abc.net.au/news/2013-01-31/gangster-accused-of-cashing-in-on-fukushima-disaster/4494226

Facebook komentáře