Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Fukušima aktuálně: alarm po úniku radioaktivní vody (+ další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

35 tisíc rakouských podpisů za ekologickou prověrku jaderné elektrárny Dukovany /

Velká Británie: realizace projektu jaderné elektrárny Hinkley Point se opožďuje /

Fukušima aktuálně: alarm po úniku radioaktivní vody /

Česká republika a Jordánsko budou spolupracovat v jaderné energetice.

  • fukusima-aktualne-alarm-po-uniku-radioaktivni-vody-dalsi-jaderne-zpravy

35 tisíc rakouských podpisů za ekologickou prověrku jaderné elektrárny Dukovany

20.února 2015 Der Standard

Ekologická organizace Global 2000 předala petici rakouskému ministru životnímu prostředí Andrä Rupprechterovi

Praha / Vídeň - Ekologická organizace Global 2000 v pátek předala petici s 35.000 podpisy rakouských občanů za provedení procesu posouzení vlivů české jaderné elektrárny Dukovany na životní prostředí (tzv. proces EIA) rakouskému ministru životního prostředí Andrä Rupprechterovi. Rupprechter sdělil ještě v pátek rakouské rozhlasové stanici Ö1, že se pražská vláda vyjádřila k požadavku „vcelku pozitivně".

Global 2000 ve svém tiskovém prohlášení uvádí, že ESPOO-konvence Organizace spojených národů z června 2014 předepisuje povinné provedení hodnocení vlivů na životní prostředí provozu jaderných elektráren. Organizace požaduje, aby Rakousko vyvinulo tlak na Českou republiku ohledně provedení procesu EIA v případě Dukovan. Ekologická organizace popisuje Dukovany jako jednu z nejnebezpečnějších jaderných elektráren v Evropě, protože používá pro chlazení reaktorů pouze jeden zdroj - vodu z řeky Jihlavy, která v případě sesuvů půdy nebo zemětřesení nemusí být k dispozici.

Rupprechter zdůraznil, že záleží pouze na tom, jak dopadnou jednání v Parlamentu ohledně procesu posouzení vlivů staveb na životní prostředí. Vystoupení České republiky z jaderného programu nechce Rupprechter od ČR požadovat: „Není naším úkolem vměšovat se do energetického mixu jiného členského státu EU." Je ale v zájmu Rakouska zapojovat se do rozhodování v oblasti bezpečnostních otázek," dodal.

http://derstandard.at/2000011968527/35000-Unterschriften-an-Rupprechter-fuer-Pruefung-von-AKW-Dukovany

Velká Británie: realizace projektu jaderné elektrárny Hinkley Point se opožďuje

12. února 2015 Der Standard

Jednání s investory trvají déle, než se předpokládalo -Velká Británie vyvíjí tlak na Rakousko

Londýn, Vídeň – Ve sporu o plánovanou britskou jadernou elektrárnu Hinkley Point C nyní sílí pochybnosti o tom, zda se dá projekt provést v původně plánovaném časovém rámci. Hrozící žaloba ze strany Rakouska stejně jako zpoždění, které nabírají jednání s čínskými investory, zřejmě způsobí, že podpis smlouvy neproběhne do konce března, jak se původně plánovalo.

Rakouská vláda v říjnu loňského roku oznámila, že podá žalobu k Evropskému soudnímu dvoru proti veřejné podpoře stavby jaderné elektrárny Hinkley Point C, kterou schválila Evropská komise. Tato žaloba by způsobila minimálně dvouleté zpoždění tohoto britského jaderného projektu, informoval deník The Guardian. Deník Financial times nyní přinesl zprávu o tom, že se opožďuje také podpis smlouvy s investory.

Předseda představenstva budoucí několikačlenné elektrárenské společnosti EDF Jean Bernard Levy řekl ve čtvrtek novinářům, že jednání s investory se nachází ve své finální fázi, která však může podle něj trvat ještě dlouhou dobu. Obě čínské investorské firmy nechtějí být totiž pouze investory, ale chtějí převzít také „průmyslovou roli", dodal šéf francouzského energetického koncernu.

Po parlamentních volbách v květnu podle The Guardian hrozí, že by jaderný projekt mohl ztratit také většinovou podporu v Parlamentu. Volby by podle aktuálních průzkumů veřejného mínění mohly s malým předstihem vyhrát opoziční Labouristé. Strana dosud nezaujala jasný postoj k projektu stavby JE Hinkley Point C a bude podle svých prohlášení přezkoumávat, jestli jsou veřejné subvence jaderného projektu nejlepší možností pro daňové poplatníky.

V úterý byla zveřejněna tajná depeše rakouského velvyslanectví v Londýně do Vídně, podle které Velká Británie plánuje odvetné prostředky proti Rakousku kvůli plánované žalobě proti subvencím pro Hinkley Point.

http://derstandard.at/2000011628885/Umsetzung-des-AKW-Projekts-Hinkley-Point-verzoegert-sich

Fukušima aktuálně: alarm po úniku radioaktivní vody

22.února 2015 Spread News

Minulou neděli došlo v 10:00 hodin místního času k alarmu v areálu jaderné elektrárny Fukušima Daiči. O deset minut později se spustil druhý alarm.

Jak informoval provozovatel zařízení, firma Tepco a japonský dozorný úřad NRA, došlo k neočekávanému zvýšení radioaktivního zatížení v odvodňovacím kanálu. Tento kanál vede do blízkého přístavu.

Tepco oznámilo, že událost prošetří. Podle údajů provozovatele se zvýšila hodnota radioaktivního zatížení odváděné vody mezi 10:20 a 10:50 hodin na úroveň 5.050 až 7.230 Bequerelů na litr vody. To odpovídá 70-násobku běžné hodnoty. Byla dokonce překročena i zvýšená úroveň, ke které jinak dochází v případě větších srážek vyplavením kontaminovaného materiálu, a to desetkrát.

Provozovatel zastavil další odvádění kanálem a nechal v 1:35 hodin kanál a místo přístavu uzavřít. Provozovatel počítá s tím, že došlo k úniku této kontaminované vody do pacifiku. Příčina se zatím zjišťuje.

http://www.spreadnews.de/fukushima-aktuell-alarm-nach-austritt-von-radioaktivem-wasser/1145262/

Česká republika a Jordánsko budou spolupracovat v jaderné energetice

11.února 2015 Salzburg 24

Česká republika má pomáhat Jordánsku s plánováním její první jaderné elektrárny. Ve středu k tomu podepsal na okraji své návštěvy v Jordánsku český prezident Miloš Zeman memorandum. Informoval o tom Český institut pro jaderný výzkum.

Bude se přitom jednat o vzdělávání odborníků a o výměnu znalostí a zkušeností. Intenzivnější spolupráci předpokládají obě země také v oblasti výměny informací tajných služeb.

Český prezident Miloš Zeman předal v rámci své návštěvy v Jordánsku jordánskému králi Abduláhu II. za jeho odvahu v boji proti terorismu řád bílého lva, nejvyššího ocenění České republiky.

http://www.salzburg24.at/tschechien-und-jordanien-kooperieren-bei-atomenergie/apa-s24_1422343394

Zdroj: http://oizp.cz/

Facebook komentáře