Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Firma Tepco uváděla chybné údaje o měření radioaktivity: ta je 10 krát vyšší než se udávalo (+další jaderné zprávy)

ČR: Celkem chaotické hledání konečného úložiště jaderného odpadu / 
Německá ministryně ŽP: vyzvednutí jaderného odpadu z Asse až od roku 2033 / 
Společný signál proti jaderné energii / 
Firma Tepco uváděla chybné údaje o měření radioaktivity: ta je 10 krát vyšší než se udávalo / 
Další únik vysoce radioaktivní vody z JE Fukušima.

  • firma-tepco-uvadela-chybne-udaje-o-mereni-radioaktivity-ta-je-10-krat-vyssi-nez-se-udavalo-dalsi-jaderne-zpravy

ČR: Celkem chaotické hledání konečného úložiště jaderného odpadu

3.března 2014 Der Standard

Studie k českému výběrovému řízení: nejsou rozeznatelná jasná kritéria výběru

Vídeň/ Praha – Český proces hledání konečného úložiště jaderného odpadu se probíhá celkem chaoticky. Tak zní závěr Patricie Lorenz. Na zakázku země Dolní Rakousko zpracovala za Global 2000 studii o stavu plánování a potenciálu ohrožení pro zemi Dolní Rakousko.

Nyní je ve hře celkem osm lokalit – ty se mají do roku 2020 zredukovat pouze na dvě vybrané lokality. Proces posuzování vlivů na životní prostředí pro české úložiště, kterého se bude moci účastnit i Rakousko, je plánován až na rok 2018. „Ale to už bude pozdě," varuje Lorenz.

Výběr lokalit probíhá podle závěrů studie zcela netransparentně a zdá se, že se zredukoval pouze na hledisko, která z lokalit se dá politicky nejsnáze prosadit. Jasná kritéria, podle kterých by měl výběr lokalit probíhat, nejsou z dosavadního procesu hledání trvalého úložiště v ČR rozpoznatelná. A kromě toho Česká republika nechává uprostřed výběrového procesu hledat další lokality.

Na příkladu lokality Kraví hora Patrizia Lorenz ukazuje, že k tomuto místu v blízkosti rakouských hranic a také v blízkosti stále aktivního uranového dolu již existují posudky, podle kterých je lokalita pro stavbu hlubinného úložiště nevhodná a nachází se v seismicky aktivní oblasti. I přesto však toto místo nadále zůstává na seznamu úložišťových lokalit. V případě úniku radioaktivity by se tato mohla dostat přes spodní vody a přes řeky Dyje a Morava přímo do Rakouska.
Od dolnorakouského rady pro životní prostředí Stephana Pernkopfa proto zní jasné NE vůči plánům na stavbu konečného úložiště a dostavbu jaderné elektrárny Temelín v Čechách. „Pro celou Evropu musí vzniknout plán výstupu z jaderné energetiky. Výroba energie z jaderných elektráren by se nadále neměla subvencovat, jsem pro absolutní nákladovou transparentnost," řekl Pernkopf. Pernkopf dále požaduje stanovení jasných evropských cílů pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie.

NE nebezpečnému konečnému úložišti jaderných odpadů je také tématem letošního třetího Tomorrow – festivalu organizace Global 2000, který se bude konat od 29. května do 1.června v jaderné elektrárně Zwentendorf.
www.tomorrow-festival.at

http://derstandard.at/1392686985123/Ziemlich-chaotische-Endlagersuche-fuer-Atommuell?ref=article

Německá ministryně ŽP: vyzvednutí jaderného odpadu z Asse až od roku 2033

4.3.2014 Focus.de

Německá ministryně životního prostředí Barbara Hendricks (SPD) umírnila svá očekávání na urychlené vyjmutí jaderného odpadu z poničeného jaderného úložiště v Asse. „S realizací samotného vyjímání kontejnerů s jaderným odpadem z Asse se z dnešního pohledu dá začít až v roce 2033," řekla ministryně v úterý při své návštěvě lokality Asse. Ministryně vychází z toho, že záchrana uložených kontejnerů ještě bude možná. Je to výzva pro nás i příští generace, řekla.
Otázkou je, zda se 126.000 kontejnerů s nízko a středně aktivním radioaktivním odpadem, ukládaných do úložiště v Asse již od roku 1978, se bude ještě dát z bývalého solného dolu vyjmout. Nyní zde probíhají průzkumné vrty.

http://www.focus.de/politik/deutschland/atom-umweltministerin-hendricks-besucht-atommuell-lager-asse_id_3658807.html

Společný signál proti jaderné energii

6.3.2014 Oekonews

Asi 100 aktivistů organizace Greenpeace a dalších sdružení ve Švýcarsku a dalších 240 po celé Evropě požadovalo pomocí bannerů, transparentů a projekcí s nápisem „The End" (Konec) ukončení provozu nejstarších jaderných reaktorů v Evropě. Poklidná protestní akce u nejstaršího jaderného reaktoru na světě v Beznau trvala celý den, večer opustili areál elektrárny i poslední účastníci akce – částečně dobrovolně, částečně v doprovodu policie.

„Aktivisté splnili svůj hlavní cíl: poukázat na risika jaderných technologií spojená s jejich stárnutím," řekl zástupce organizace Greenpeace Švýcarsko Florian Kasser. „Následky jaderné havárie by však nesla celá společnost a proto tlačíme na politiky, aby tyto nejstarší jaderné reaktory odstavovala."

Studie někdejšího vedoucího německého dozorného úřadu Dietera Majera a renomovaného ekologického institutu v Darmstadtu jasně ukázaly, že stárnoucí jaderné elektrárny jsou nejenom reliktem minulosti, ale představují také ohrožení budoucnosti celého našeho kontinentu. Je proto nejvyšší čas vsadit na čisté a ekologické zdroje energie.

http://www.oekonews.at/index.php?mdoc_id=1088275

Firma Tepco uváděla chybné údaje o měření radioaktivity: ta je 10 krát vyšší než se udávalo

25.2.2014 Oekonews.at

Ani tři roky po havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima stále ještě není v dohledu řešení fukušimské krize. Kvůli trhlinám v reaktorové obálce se nepřetržitě dostává velké množství chladící vody do spodních vod. Pouze v reaktoru č. 1 je to asi 80 tun denně.

Nedávno zveřejněné rekordní hodnoty naměřené radioaktivity šokovaly obyvatele Japonska. Tepco sdělilo, že dosavadní uváděné naměřené údaje některých radioaktivních látek byly příliš nízké. Na vině prý byla chybná metoda měření.
Například ve spodní vodě pod reaktorem č.2 bylo v červenci 2013 naměřeno 900.000 Bq beta záření včetně stroncia 90 na litr vody. O dva měsíce později – s již správnou metodou měření – to již bylo i se stronciem 5 miliónů Bq na litr. Tuto rekordní hodnotu firma Tepco oznámila teprve začátkem února letošního roku. Celkem se tedy tehdy mohlo podle společnosti Tepco jednat až o 10 miliónů bequerelů na litr.

Nová, spolehlivější metoda měření byla ve Fukušimě zavedena až v říjnu 2013. Tepco chce nechal zanalyzovat všechny tehdy odebrané a uchované vzorky vody ještě jednou. Předseda japonského bezpečnostního úřadu (Nuclear Regulation Authority), Shunichi Tanaka to komentoval při jedné tiskové konferenci slovy: „Firmě Tepco chybí základní údaje o měření radioaktivního zatížení. Musíme ji lépe instruovat a více kontrolovat."

V polovině února letošního roku byly naměřeny u reaktoru č.2 rekordní hodnoty: césium 134 a 137 dosáhlo tentokrát 130.000 Bq na litr. O den dříve to na stejném místě bylo pouze 76.000 Bq. Důvody tohoto náhlého navýšení hodnot nikdo nezná.

Zdroj: Nikkan-Gendai, Kyodo-Tsushin, Mainichi-Shinbun, CNIC
AUTOR: www.energiestiftung.ch
Článek v německém jazyce uveřejněn na: http://www.oekonews.at/index.php?mdoc_id=1088009

Další únik vysoce radioaktivní vody z JE Fukušima

20.2.2014 Der Standard

Z jaderné elektrárny Fukušima unikla opět radioaktivita

Fukušima - Z japonské jaderné elektrárny Fukušima, poničené v březnu 2011 silným zemětřesením a následnou vlnou tsunami, opět unikla radioaktivní voda. Celkem podle provozovatele elektrárny, společnosti Tepco, uniklo z jedné z nádrží 100 tun radioaktivní vody. Je však podle něj nepravděpodobné, že by se voda dostala až do moře.

Společnost Tepco přijala nutná opatření a omluvila se veřejnosti za tento incident. Jedná se o nezávažnější únik radioaktivity od loňského srpna, kdy byla odhalena velká řada netěsností ve sběrných nádržích s vodou.

Voda tentokrát unikla z jedné z největších sběrných nádrží, protože omylem nebyl uzavřen uzávěr, díky čemuž se dostala příliš mnoho vody do sousedící nádrže, která přetékala. Zjistili to pracovníci při pravidelné kontrole. Nádrž se nachází asi 700 metrů od moře.

Jaderná elektrárna Fukušima byla poničena v důsledku silného zemětřesení a následné vlny tsunami. Dolšo zde tehdy k několikanásobnému tavení aktivní zóny reaktoru. JE Fukušima se nachází asi 200 kilometrů od hlavního města Japonska Tokia.

Společnost Tepco je kritizována kvůli krizovému managementu po katastrofě. Japonský jaderně – dozorný úřad vytýká společnosti, že udělala četné chyby při zjišťování výše radioaktivity po havárii.

http://derstandard.at/1392685705985/Wieder-hoch-radioaktives-Wasser-im-AKW-Fukushima-ausgetreten

Zdroj: http://oizp.cz/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře