Energie plovoucích větrných elektráren může (několikrát) pokrýt energetické potřeby EU (a další jaderné zprávy)
Japonská mírová loď. Energie plovoucích větrných elektráren může (několikrát) pokrýt energetické potřeby EU. Tokijská výstava ukazuje, jak bojuje protijaderné hnutí s pronásledováním. Starosta Hirošimy kritizuje japonskou vládu za snahu obnovit provoz jaderných elektráren
Japonská mírová loď
Tzv. japonská mírová loď pluje v rámci své cesty kolem světa za bezjadernou budoucnost s mezinárodní výzvou k likvidaci jaderných zbraní po celém světě. Osm členů Hibakuša (přeživší po shození jaderných bomb Nagasaki a Hirošima) v doprovodu skupiny "Youth Special Communicator for a Nuclear-Free World" předloží ve více než deseti přístavech na své cestě zpět do Japonska, kam dorazí v říjnu, svědectví o hrůzách používání jaderných bomb. „Mírová loď" připluje u příležitosti Mezinárodního dne míru 21.září u břehů Mexika. Mexiko je kromě jiného hostitelskou zemí příští konference o lidských právech na téma „Jaderné zbraně", která zde proběhne v únoru 2014.
Další informace najdete na: www.breakingthenuclearchain.org a na www.peaceboat.org
Energie plovoucích větrných elektráren může (několikrát) pokrýt energetické potřeby EU
Nuclear Monitor 766
Celá spotřeba elektřiny Evropské unie může být čtyřnásobně pokryta plovoucími offshore – větrnými elektrárnami v hloubkách Severního moře. Potvrzuje to nová studie Evropské větrné asociace (Wind Energy Assoziation. Tato zpráva tvrdí, že pokud se nyní zvolí správné politické kroky, aby se urychlil rozvoj a použití nových plovoucích generátorů nové generace, dosáhne celková instalovaná kapacita offshore – větrných elektráren v roce 2030 přibližně 150 GW.
Viz také: http://www.ewea.org/publications/reports/deep-water/
Tokijská výstava ukazuje, jak bojuje protijaderné hnutí s pronásledováním
30.8.2013 Nuclear Monitor
Protijaderní aktivisté uspořádali ve dnech 10.-11.srpna letošního roku výstavu v Tokiu, kde znázornili, jak bojují s pronásledováním a hrozbami, kterým byli vystavování v době před havárií v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Na výstavě tak byly například k vidění pohlednice, které jim byly od devadesátých let až do doby vzniku havárie v roce 2011 posílány. Na jedné pohlednici stojí: „Jsi klíště." Některé obálky obsahovaly vlasy, cigaretové nedopalky nebo mrtvé šváby. Jiné byly plné obscénností. V roce 1995 žádalo 5 ekologických organizací a 66 jednotlivců Komisi pro ochranu lidských práv Japonské advokátní federace o opatření proti pronásledování ekologů a protijaderných sdružení.
Soudce Yuichi Kaido, jeden z organizátorů této výstavy řekl: „Boj těch, kteří si přejí restart japonských jaderných elektráren a těch, kteří proti němu bojují, se nyní bude stupňovat. Obstrukční taktiky, které byly používány proti antiatomovému hnutí v 90-ých letech by se tak mohly opět objevit.
Starosta Hirošimy kritizuje japonskou vládu za snahu obnovit provoz jaderných elektráren
Nuclear Monitor 766
Starosta Hirošimy Kazumi Macui mluvil ve svém projevu u příležitosti 68.výročí shození jaderné bomby na své město o bolesti těch, kdo přežili - a pak se jich lidé stranili kvůli strachu ze zamoření radiací. "Atomová zbraň je nejhorší nelidská zbraň naprostého zla," prohlásil starosta, jenž kritizoval vládu za snahu znovu spustit jaderné elektrárny a exportovat jadernou technologii do dalších zemí.
"Letos v létě východní Japonsko stále čelí následkům velkého zemětřesení a jaderného neštěstí. Zoufalý boj o obnovu měst pokračuje. Lidé z Hirošimy utrpení z podobné obnovy velmi dobře znají," dodal Macui. "Vyzýváme vládu, aby urychleně přijala a zavedla odpovědnou energetickou politiku, pro niž bude prioritou bezpečnost a živobytí lidí," prohlásil hirošimský starosta.