Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Energetika - monitoring zahraničních médií

  • fukusima
Jaderný odpad v severovýchodním Atlantiku: radiaktivita uniká z netěsných sudů
Radioaktivita v Evropě: zdroje je podle MAAE pravděpodobně v Maďarsku
Fukušima: první návštěva novinářů v havarované jaderné elektrárně
Rakouská energetická agentura: jaderné energetika není šetrná ke klimatu ani ekonomicky výhodná
Drastické úsporné plány v jaderném koncernu Areva

Jaderný odpad v severovýchodním Atlantiku: radiaktivita uniká z netěsných sudů

1.11.2011 Focus.de

Z potopených sudů s jaderným odpadem v severovýchodní části Atlantiku uniká radioaktivita. Vzorky vody z oblastí, kde byl jaderný odpad potopen do moře, vykazují zvýšenou koncentraci plutonia 238.

Obavy z netěsných sudů s radioaktivním odpadem v severním Atlantiku rostou. Jak informuje německý magazín „Report Mainz", vykazují odebrané vzorky vody z oblastí ponoření sudů s odpady zvýšenou koncentraci plutonia 238. Toto podezření se opírá o výroky Komise pro ochranu vod severního Atlantiku.

Organizace pro ochranu životního prostředí Greenpeace požaduje pravidelná měření na místech, kde byly sudy s jaderným odpadem potopeny do moře. Podle údajů Nuclear Energy Agency a Mezinárodní agentury pro atomovou energie potopilo devět států do severovýchodního Atlantiku do roku 1982 celkem 114.726 tun jaderného odpadu ve 222.732 sudech.

http://www.focus.de/politik/deutschland/atommuell-im-nordatlantik-radioaktivitaet-entweicht-aus-undichten-faessern_aid_680302.html

Radioaktivita v Evropě: zdroje je podle MAAE pravděpodobně v Maďarsku

17.11.2011 Focus.de

Podle informací Mezinárodní agentury pro atomovou energie (MAAE) se nachází zdroj mírně zvýšené radioaktivity nad některými částmi Evropy pravděpodobně v Maďarsku. Agentura zjistila mírný únik jódu 131 z farmaceutického institutu pro výrobu radioaktivních izotopů v Budapešti.

Maďarský výrobce radioaktivních izotopů je pravděpodobně zdrojem mírně zvýšené radioaktivity nad částmi Evropy. Radioaktivní zatížení podle všeho pochází od farmaceutického závodu v Budapešti, zabývající se výrobou radiomedicínských látek, prohlásila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtek ve Vídni s odvoláním na informace maďarských jaderně – dozorných úřadů. Ohrožení zdraví údajně nehrozilo.

MAAE poprvé informovalo o zvýšených hodnotách radiaoktivního jódu 131 v České republice 11.listopadu. Mezitím se objevila podobná hlášení z dalších evropských států, včetně Německa, Polska, Rakouska, Švédska, Francie a Slovenska.

Budapešťský institut pro výrobu izotopů prohlásil, že poprvé zaznamenal zvýšený únik jódu 131 v první polovině tohoto roku, který je používán k léčení disfunkcí štítné žlázy. Po instalaci nových filtrů se v září opět začalo s výrobou, řekl zástupce institutu Jozsef Korneyi zpravodajské agentuře AP s tím, že uvolňování radioaktivního izotopu do ovzduší zůstalo i nadále nad běžnými hodnotami, proto byl výrobní proces tento měsíc opět přerušen.

Institut dostal problém pod kontrolu, nainstaloval v továrně nové ventilátory, jak dále informoval Korneyi. Produkce jódu 131 má podle něj opět začít až v příštím roce. Korneyi také tvrdí, že vzhledem k velmi nízké radioaktivě uniklého jódu 131 je velmi nepravděpodobné, že by netěsnost v budapešťském institutu byla pravou příčinou zvýšeného záření nad tak velkými částmi Evropy.

http://www.focus.de/gesundheit/gesundheits-news/radioaktivitaet-in-europa-quelle-laut-iaea-vermutlich-in-ungarn_aid_685510.html

Fukušima: první návštěva novinářů v havarované jaderné elektrárně

21.11.2011 Südkurier.de

Poprvé od havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima mohli novináři navštívit její areál.

30 novinářů, především z Japonska, bylo vpuštěno do areálu jaderné elektrárny Fukušima, aby si mohli udělat obrázek o rozsahu následků této havárie. Představu o poničení vnitřních částí elektrárny si však udělat nemohli. Po areálu je přepravoval bezpečný autobus, přičemž byli všichni oblečeni do ochranných obleků.

Dojmy, které nám zprostředkovala návštěva v elektrárně, jsou hrozné. Budovy jsou z velké části zcela zbořené, kovové ploty zprohýbané a vodní nádrže zdeformované. Obrázky z areálu dokumentují, jak velký rozsah mají škody způsobené na reaktorech v březnu letošního roku.

Rozsah zkázy mohl být ještě mnohem větší, nebýt odvážných pracovníků jaderné elektrárny, kteří riskovali své životy a obětovali se, aby zchladili palivové články.

Nyní je teplota v reaktorech zchlazena na běžné hodnoty a je hodnocena japonskými úřady jako „již bezpečná". Jakmile se teplota v reaktorech sníží pod bod varu, bude Fukušima navždy odstavena.

http://www.suedkurier.de/news/panorama/weltspiegel/Fukushima-Erster-Besuch-im-voellig-verstrahlten-Kraftwerk;art3334,5238532

Rakouská energetická agentura: jaderné energetika není šetrná ke klimatu ani ekonomicky výhodná

24.11.2011 ots.at

Vídeň – Rakouský ekologický institut a Rakouská agentura pro energetiku (Austrian Energy Agency) zveřejnily svou studii k energetické bilanci jaderné energetiky a emisím CO2, které produkuje.

„Jaderná energetika není ani šetrná ke klimatu, ani ekonomicky výhodná," shrnuje závěry nové studie Peter Traupmann, zástupce Rakouské agentury pro energetiku. „Jedna vyrobená kliwatthodina elektřiny z jádra způsobuje více emisí CO2 než elektřina z obnovitelných zdrojů energie," říká Traupamnn.

„Podíl uranu v uranové rudě se snižuje a proto bude jeho získávání v budoucnu stále energeticky náročnější. Od podílu uranu 0,01% bude energetická náročnost těžby uranu tak vysoká, že celková energetická bilance bude negativní," vysvětluje Andrea Wallner z Rakouského ekologického institutu a vedoucí tohoto projektu.

Pro srovnání: průměrný podíl uranu v uranové rudě se v posledních 50 letech pohyboval od 0,05 do 0,15%.

Studie „Energetická bilance a jaderný průmysl" také upozotňuje na to, že jaderná energetika kromě známých problémů s bezpečností jaderných elektráren a s likvidací radioaktivního odpadu nepředstavuje řešení pro ochranu klimatu.

„Protože se uran jako surovina, stejně jako ropa, vyskytuje pouze omezeně, nemá energie z jádra budoucnost. Každá další investice do jaderných elektráren tak pouze brzdí rozvoj obnovitelných zdrojů energie a změnu energetického systému jako celku," dodává Traupmann.

Pro jaderné elektrárny, které jsou nyní ve výstavbě, nebude ani s použitím scénáře Světové atomové asociace s nižším objemem výstavby jaderných elektráren ve světě dost uranu pro jejich zásobování až konce životnosti.

I když se při podílu uranu 0,1% v uranové rudě, který je nyní k dispozici, nachází emise CO2 na úrovni 26g na kilowatthodinu, je použití jaderné energetiky jako prostředku pro snižování objemu skleníkových plynů drahé a pomalé.

„Při snižujícím se objemu uranu v uranové rudě se zvýší emise CO2 až na 210g na kilowatthodinu. Pro srovnání: emise obnovitelných zdrojů energie se pohybují v rozmezí 3 – 60 g na kilowatthodinu," dodává Andrea Wallner.

/kráceno/

www.energyagency.at

www.ecology.at

Drastické úsporné plány v jaderném koncernu Areva

Vedle 1.300 míst v Německu chce firma zrušit dalších cca. 1.000 pracovních míst ve Francii

21.11.2011 Focus.de

Informace o drastických úsporných opatření ve francouzském jaderném koncernu Areva se množí. Informace o chystaném snižování stavu zaměstnanců zveřejnila agentura AFP s odvoláním na důvěrný dokument vedení firmy Areva. Podle plánu, který prý má být zveřejněn v prosinci, chce společnost propustit 2900 lidí, z toho 1300 v závodech v Německu a asi tisícovku ve Francii.

Úsporné plány společnosri Areva jsou odpovědí na následky jaderné havárie v japonské Fukušimě. Od této nehody stornovali zákazníci firmy Areva především z Japonska a Německa zakázky v hodně stovek miliónů euro.

O plánovaném snižování stavu zaměstanců v Německu informoval Der Spiegel již o víkendu. Zrušením 1.300 pracovních míst reaguje Areva na rozhodnutí německé vlády o okamžitém odstavení osmi německých jaderných elektráren a výstupu země z jaderného programu, napsal magazín.

Společnost Areva, která je největším světovým dodavatelem jaderných reaktorů a významným producentem uranu, vlastní francouzský stát z 87 procent. Firma má 48.000 zaměstnanců, z nichž 28.000 pracuje ve Francii. V Česku se nyní Areva uchází o dostavbu jaderné elektrárny Temelín, jejími soupeři jsou americká firma Westinghousez japonské skupiny Toshiba a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.

Podle agentury AFP chce Areva kromě rozsáhlého propouštění zaměstnanců také snížit objem plánovaných investic o 40% v příštích pěti letech. Cílem je dosáhnout do roku 2013 roční úspory ve výši půl miliardy a do roku 2015 tři čtvrtě miliardy euro.

http://www.focus.de/finanzen/news/atom-drastische-sparplaene-bei-atomkonzern-areva_aid_686691.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře