Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Energetika – monitoring zahraničních médií 14

Kvůli dost nabitému antiatomovému akčnímu létu, v rámci kterého se mnozí z nás účastnili např. mezinárodních kempů v Polsku nebo Německu nebo blokádní akce v Olkiluotu ve Finsku nebo se ještě zúčastní nadcházející antiatomové plavební tour ze Švédska do Německa, byly naše kapacity pro vydání toho čísla Nuke News značně omezené. Proto Vám tentokrát posíláme poněkud kratší nové vydání Nuke News.

Doufáme však, že se nám podaří Vám alespoň částečně zprostředkovat dojem z antiatomových aktivit a témat aktivistů v mezinárodní antiatomové sítě. Vaše příspěvky pro další vydání Nuke News v listopadu jsou velmi vítané a nadále hledáme pomoc s překladem našeho newsletteru do ruského, finského a francouzského jazyka.

  • energetika-monitoring-zahranicnich-medii-14

Obsah

1. Antiatomoví aktivisté v Minsku zatčeni
2. Petice za referendum k jaderným projektům představena ve finském parlamentu
3. Zkouška pro dodatečné volby: žádné nové projekty – Ontario, Kanada
4. První kemp antiatomové sítě – dobře hlídaný policií
5. Pestré protesty ve Finsku provokovaly jadernou lobby v Olkiluotu
6. Plány na těžbu uranu v Rahe poblíž nové E.ONem ohlášené jaderné elektrárny (Finsko)
7. Litevské ankety ukazují, že země odmítá plány na stavbu nového jaderné reaktoru – firma Hitachi zůstává optimistická
8. Nejsem přece jaderný občan
9. Evropské lidové hlasování „Můj hlas proti jaderné energii"
10. Solidární protest před japonským velvyslanectvím v Londýně
11. Aktivisté vyzývají k zastavení jaderné „renesance"
12. Jak jsme vyhnali jadernou energii z Alberty
13. Survival Celebration – kemp
14. Akce v nadcházejících měsících
15. Co jsou Nuke News?

1. Antiatomoví aktivisté v Minsku zatčeni

Kordinátorka a aktivistka běloruské antiatomové kampaně Taťána Noviková a ruský jaderný fyzik Andrej Ozharovský, byli dne 18.července 2012 zatčeni v Minsku. Jak později zjistil server charter97.org, byli zatčeni i koordinátor monitorovací skupiny „Centre of Legal Transformation" Michael Mackevič a předsedkyně sdružení „Eco House" Irina Sukhiy, neznámými osobami při odchodu z kanceláře „Green Network".

Irina Sukhiy byla na cestě na ruské velvyslanectví, aby zde předala originál petice proti stavbě jaderné elektrárny v Bělorusku. Michael Mackevič byl odvezen na stejnou policejní služebnu jako jeho kolegové Ta´tána Noviková a Andej Ozharovský. Poslední z nich byl propuštěn 10 dní po svém zatčení.

Další informace:
http://www.charter97.org/en/news/2012/7/18/55280

2. Petice za referendum k jaderným projektům představena ve finském parlamentu

Tato petice byla zveřejněna na internetu v září 2011 a podepsalo ji dosud více než 10.000 lidí. Petice byla předána v červnu finskému parlamentu.

http://yle.fi/uutiset/campaigners_to_present_anti-nuclear_petition_to_parliament/6175422

Petice najdete ve finštině zde:
http://www.adressit.com/ydinvoimakansanaanestys

3. Zkouška pro dodatečné volby: žádné nové projekty – Ontario, Kanada

V Kitchener – Waterloo v kanadském státě Ontario se budou konat na podzim letošního roku dodatečné volby. My uděláme problematiku vysokých nákladů jaderného průmyslu jedním z předvolebních témat.

Prosíme přitom všechny kandidáty, aby podepsali závazek, podle kterého se v případě svého zvolení zasadí o to, aby se tato nákladová exploze jaderného průmyslu zastavila. Vycházíme z toho, že jaderná branže nebude konkurenceschopná, pokud si bude muset všechny náklady na výrobu elektřiny stejně jako všichni ostatní výrobci elektřiny (elektřina z větru, slunce, zemního plynu atd.) platit sama. Jde nám pouze o to, abychom chránili daňové poplatníky. Neplaťme žádné další subvence jaderné energii! Další informace o kampani najedete na:
http://www.cleanairalliance.org/files/kw.pdf


4. První kemp antiatomové sítě – dobře hlídaný policií

Na přelomu července a srpna zorganizovala antiatomová síť Nuclear Heritage Network první mezinárodní antiatomový kemp. Jednalo se o letní shromáždění antiatomových aktivistů, které mělo sloužit především pro výměnu informací o jaderných tématech v jednotlivých oblastech celého světa, k poznání ostatních aktivistů a k přispění k právě odstartovaným antiatomovým kampaním a projektům. Kempu se zúčastnilo cca. 30 aktivistů z různých zemí světa, kteří si navzájem vyměňovali své zkušenosti a znalosti.

Ačkoli se shromáždění nezaměřovalo na plánování velkých společných akcí, stále kolem kempu kroužila policie, když se dozvěděla o tom, že se v jejich jinak klidném regionu bude konat mezinárodní antiatomová akce. Již před konáním akce telefonovali zástupci různých úřadů, kteří také čekali na místě konání kempu první den jeho konání a kemp byl po celou dobu střežen policií, která porušila zákon, rušila noční klid a podnikala dohled bez soudního povolení, rušila a vystrašila sousedy, když považovala policisty v civilu, kteří se lezli křovím, za lupiče. Vítejte v Německu!

Více informací:
http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/International_Anti-nuclear_Network_Meeting_in_D%C3%B6beln


5. Pestré protesty ve Finsku provokovaly jadernou lobby v Olkiluotu

11.srpna se konala v pořadí již třetí veřejně oznámena mezinárodní blokáda jaderné elektrárny Olkiluoto ve Finsku s účastí německých, finských, francouzských, britských, litevských a švédských aktivistů. Aktivisté zablokovali důležitou dopravní cestu mezi obcemi Rauma a Pori v blízkosti jaderné elektrárny Olkiluoto a také příjezdové silnice do jaderného zařízení. Akce s pouličním divadlem zastavila provoz, zatímco jiná skupina aktivistů zablokovala po šesté hodině ranní dopravní cestu E8 v době střídání směny v elektrárně. Jiné příjezdové komunikace byly dočasně zablokovány akcí Tripod, lidmi lezoucími ve stromech, aktivisty tančícími nebo sedícími na silnici atd. Ohlášená demonstrace se konala na benzínové stanici poblíž elektrárny. Celý akční den byl provázán velkým množstvím malých skupinových akcí.

Další informace:
http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/Olkiluoto_Blockade_2012


6. Plány na těžbu uranu v Rahe poblíž nové E.ONem ohlášené jaderné elektrárny (Finsko)

Ve finském městě Rahe u Baltského moře chce důl na těžbu zlata vypouštět uran do moře. Množství uranu v odpadní vodě z dolu dosahovalo doteď až 200 mikrogramů na litr vypouštěné vody a přes 10 mikrogramů ve spodní vodě. Vědecký institut Evropské Unie mluví v případě chemicky ekvivalentním obohacování uranu o 0,5 mikrogramech na litr. To je množství, které se ještě dá považovat jako ekologicky přijatelná dávka. Objem uranu, který by měl být během plánovaného desetiletého provozu vypuštěn do moře, by se počítal v tunách. Uran se může kormě toho objevovat i v pevném stavu. Podle originálního povolení může odpadní voda z dolu obsahovat až 500 mikrogramů aresu a až 400 mikrogramů kyanidu na litr. Měď a kobalt mohou dosahovat také až hranice 100 mikrogramů na litr. Ostatní hodnoty se zdají být také ekologicky toxické.

Naše stránka na facebooku:
http://www.facebook.com/Raahen.Kultakaivos.Ei.Myrkkyjatteille

Prosím podpořte také boj lidí ve finském Pyhäjoki, kteří jsou ohroženi stavbou jaderné elektrárny, plánovanou firmou E.ON – Fennovoima:
http://www.facebook.com/BoikotoiBoycottE.ONnuclearFennovoima.Ydinvoima


7. Litevské ankety ukazují, že země odmítá plány na stavbu nového jaderné reaktoru – firma Hitachi zůstává optimistická

Téměř polovina Litevců bude zřejmě v říjnovém referendu hlasovat proti stavbě plánované jaderné elektrárny Visaginas. S takovými výsledky výzkumu veřejného mínění přišla agentura Prime Consulting, která výzkum vypracovala pro litevský magazín Veidas.

Další informace:
http://www.bellona.org/articles/articles_2012/lithuania_polls


8. Nejsem přece jaderný občan

Pomocí 200.000 pohlednic a online – protestů tlačí sdružení Urgewald na německou spolkovou vládu. Ta chce totiž i přes havárii ve Fukušimě a přes výstup země z jaderného programu nadále dávat jaderné záruky. Jaderný koncern Areva získá za stavbu reaktoru Angra 3 v Brazílii Hermes záruku ve výši 1,3 miliard euro. Jaderná elektrárna, nacházející se mezi mořem a nepřístupným pohořím, se má stavět pomocí zastaralé technologie v oblasti, ohrožené sesuvy půdy. Nejsou zde stanoveny ani podmínky pro reaktorovou bezpečnost ani nároky na bezpečnost evakuačních cest.

Také na Indii, Finsko, Velkou Británii, Čínu, Českou republiku a Rumunsko je poptávka po jaderných zárukách. Od konce roku 2009 existuje pouze základní příslib finanční záruky pro Angru 3. Díky našim aktivitám stále ještě nedošlo k podepsání smlouvy. Protestujte s námi za zabránění stavbě jaderné elektrárny Angra 3 a proti novému zavedení jaderných garancí.

Další informace naleznete na:
http://urgewald.org/kampagne/ich-bin-doch-kein-atombürger/das-ist-doch-kein-atomausstieg


9. Evropské lidové hlasování „Můj hlas proti jaderné energii"

Rakouska ekologická organizace Global 2000 zahajuje společně s mezinárodními organizacemi Evropské lidové hlasování „Můj hlas proti jaderné energii". Se 133 reaktory se v Evropě nachází cca. třetina všech jaderných reaktorů na světě. Již od havárie v Černobylu je jasné, že jaderná energie je riziková energie. Občané Evropy mohou odevzdat své jasné vyjádření k energetické budoucnosti a zapůsobit tak na zákonné rámcové podmínky EU. Během dvou měsíců se musí nasbírat milión platných podpisů. Bohužel Evropská komise udělila našemu Evropskému lidovému hlasování předběžné zamítnutí. My si však nenecháme zakázat svůj hlas. Naše lidové hlasování za celoevropský výstup z jádra přijde!

Přidejte se k nám, další informace najdete na:
http://www.my-voice.eu


10. Solidární protest před japonským velvyslanectvím v Londýně

Japonští aktivisté a britská antiatomová skupina „kicknuclear.org" zorganizovala na začátku srpna solidární akci před japonským velvyslanectvím v Londýně, protože lidé v Japonsku pořádají pravidelné demonstrace každý pátek před rezidencí japonského premiéra Noda. Japonská vláda totiž začala opět uvádět do provozu první jaderné reaktory, poté co bylo všech více jak 50 japonských jaderných elektráren po havárii ve Fukušimě odstaveno kvůli testům. Ve Fukušimě to přitom nadále nevypadá dobře – voda, která je pumpována k chlazení tří reaktorů, kde by jinak došlo k tavení aktivní zóny, jde nadále do moře a do půdy. Zároveň unikají částice nebezpečných radioaktivních látek jako césia nebo plutonia do atmosféry.

Shlédnout krátký film k akci:
http://vimeo.com/46891653


11. Aktivisté vyzývají k zastavení jaderné „renesance"

Britští antiatomoví aktivisté vyzývají své evropské spojence, aby se zúčastnili společného protestního víkendu spojeného s masovou akcí ve dnech 5.-8.října. Sdružení „Stop New Nuclear Alliance" říká, že přitom britská vláda Velké Británii slíbila novou generaci jaderných elektráren, čímž se však maří investice do obnovitelných zdrojů energie. Mluvčí sdružení Nancy Birch dodává: „Vyzýváme k mezinárodní solidaritě, abychom zamezili tomu, aby se Velká Británie stala výkladní skříní koncernů jako EDF Energy, které předkládají jadernou energetiku jako řešení pro klimatické změny. Chceme budoucnost, ne neštěstí. Prosím přidejte s k našemu kempu, abyste tak mohli řici NE jaderné energii, než bude pozdě."

Další informace:
http://stopnewnuclear.org.uk


12. Jak jsme vyhnali jadernou energii z Alberty

Toto je příběh našeho 4 roky trvajícího boje proti stavbě jaderných reaktorů v Albertě. Zvítězili jsme, ačkoli jsme proti sobě měli jaderný průmysl, všechny tři vládní úrovně, univerzitu v Albertě a další zastánce projektu. Jenom několika málo ekologickým organizacím se podařilo prosadit se proti tak mocným soupeřům.

Tato kniha informuje veřejnost o ilegálních aktivitách, mylných informacích a jiných taktikách , které proti nám výše uvedené instituce používaly. Kniha dokumentuje také techniky, jakými jsme jejich přečiny odhalili – v konečném důsledku je to nová forma pranýřování ve 21.století.

http://www.patmcnamara.ca


13. Survival Celebration – kemp

První tradiční setkání, které se konalo v kanadské provincii Saskatchewan k tématu skladování vyhořelého jaderného paliva, bylo začátkem srpna ukončeno a přineslo jasné zamítnutí všech návrhů na stavbu konečného úložiště vyhořelého jaderného paliva na jejich území občany Saskatchewanu a sousední Alberty.

Kemp Survival Celebration Camp for Sustainable Earth se konal ve dnech 3-6. srpna 2012 na South Bay u jezera Ile-A-la-Crosse v severním Saskatchewanu. Kempu se účastnili lidé z Montreálu, Vicorie a z Německa. V rakci na vzrůstající obavy původních obyvatel Saskatchewanu a na výzvu k solidaritě na ochranu země byl tento kemp zorganizován „Výborem pro budoucí generace".

Další informace:
http://www.dominionpaper.ca/articles/4587


14. Akce v nadcházejících měsících


2012: Protesty proti transportům Castor z Jülichu do
Ahausu (Německo)
20/08/12-14/09/12: WALKATJURRA WALKABOUT od Yeelirrie po Leonoru
(Austrálie)
26/08/12-09/09/12: Antiatomová plavební tour ze Stockholme (Švédsko) do
Greifswaldu (Německo)
24/09/12-30/09/12: Knižní projekt "Jaderná nebezpečí kolem Baltského moře"
- Pracovní schůzka v Döbelnu (Německo)
29/09/12: Mezinárodní akční den za zastavení jaderného průmyslu
14/10/12: Referendum k nové jaderné elektrárně v Litvě
19/10/12-23/10/12: Reclaim Hinkley – Masová akce civilní neposlušnosti
(UK)
26/10/12-28/10/12: Podzimní konference německého antiatomového hnutí v
Berlíně (Německo)
09/12/12-12/12/12: Evropská jaderná konference jaderného průmyslu v
Manchesteru (UK)
2014: Pravděpodobný transport castorů s vysoce radioaktivním odpadem ze Sellafieldu (UK)
a středně aktivním odpadem z La Hague (Francie) do Gorlebenu (Německo) a protesty

http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/Nuclear_Waste_Transport_to_Ahaus

http://walkingforcountry.com

http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/Anti-nuclear_Sailing_Trip_across_the_Baltic_Sea

http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/Book_project_meeting:_Atomic_Threats_Around_the_Baltic_Sea

http://uranium-action-day.info

http://www.nonuclear.se/en/kalender/lithuania20121014referendum

http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/Reclaim_Hinkley_-_Mass_Act_of_Civil_Disobedience

http://www.anti-atom-konferenz.org

http://www.euronuclear.org/events/enc/enc2012/index.htm

http://www.greenkids.de/europas-atomerbe/index.php/Gorleben_Castor_Resistance_in_Germany_2014

15. Co jsou Nuke News?

NukeNews je vícejazyčný newsletterový systém Nuclear Heritage
Network, který má odrážet aktivity, témata a činnosti aktivistických
skupin, propojených naší mezinárodní komunitou. Zprávy píšou a
překládají antiatomoví aktivisté – navíc vedle své běžné činnosti. Za
tuto práci není nikdo placený, protože bychom chtěli, aby zdroje v
boji proti jaderné energii jako tento informační systém byly
nezávislé. Newsletter má informovat jak aktivisty, tak zájemce z řad
veřejnosti.

I Vaše příspěvky do dalšího vydání NukeNews jsou vítány. Pošlete nám
e-mail na: news @ NukeNews.nuclear-heritage.net. Mělo by se jednat o
krátký text v anglickém jazyce, ne delší než jeden odstavec, včetně
nadpisu a odkazu na internetovou stránku s detailnějšími informacemi.
Uzávěrka příspěvků pro sedmé vydání NukeNews je 4.listopadu 2012.

Více informací o NukeNews najdete na:
http://NukeNews.Nuclear-Heritage.NET

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře