Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

„Černobylské děti" na návštěvě u rakouského prezidenta Fischera (+ další jaderné zprávy)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Německo: Zelení proti transportu jaderného odpadu do USA / 
Fukušima: nezdar při stavbě ledové zdi proti úniku radioaktivní vody / 
Černobylské děti" na návštěvě u rakouského prezidenta Fischera / 
Zemětřesení u Fukušimy vyvolalo malou vlnu tsunami – z japonských jaderných elektráren nebyla hlášena žádná porucha / 
Hornorakouský radní pro ŽP Anschober: kritika Temelína po další poruše.

  • cernobylske-deti-na-navsteve-u-rakouskeho-prezidenta-fischera-dalsi-jaderne-zpravy

Německo: Zelení proti transportu jaderného odpadu do USA

Němečtí Zelení požadují od své spolkové vlády jasno ohledně možného likvidace 152 kontejnerů Castor s vyhořelým jaderným palivem do USA.

„Pro Zelené je uskladnění v bezpečném meziskladu v Jülichu nadále ta nejsmysluplnější varianta na rozdíl od rizikového a velmi komplikovaného převozu tohoto radioaktivního materiálu do USA nebo někam jinam," řekl v úterý v Berlíně předseda frakce Zelených ve Spolkovém sněmu Oliver Krischer Německé tiskové agentuře. Jedná se radioaktivní materiál z bývalého výzkumného reaktoru Jülich u Aachenu. Německý dozorný orgán přitom 2.července rozhodl o likvidaci celého meziskladu v Jülichu, přičemž se nyní jako nejpravděpodobnější varianta jeví jeho likvidace z zemi původu, tedy v USA.

Otázkou je nyní, zda není taková likvidace jaderného odpadu v zahraniční v rozporu s německým atomovým zákonem. Mezisklad v Jülichu prý není seismicky bezpečný. „Vyzýváme proto spolkovou vládu, aby co nejdříve předložila výsledky průzkumů ohledně seismické bezpečnosti meziskladu v Jülichu," dodal Krischer. „Pokud se prokáže, že seismické nebezpečí je v Jülichu skutečně tak velké, musí se ale rozhodnout i o tom, zda může v Jülichu trvale zůstat i silně kontaminovaná reaktorová nádoba," připomněl Krischer.

http://www.focus.de/regional/nrw/atomkraft-gruene-gegen-atommuelltransport-in-die-usa_id_3974300.html

Fukušima: nezdar při stavbě ledové zdi proti úniku radioaktivní vody

Projekt stavby podzemní ledové zdi pro utěsnění radioaktivní vody v areálu havarované jaderné elektrárny Fukušima naráží na problémy. Jak sdělil provozovatel havarované elektrárny, firma Tepco, nepodařilo se vodu, která měla měla být pro tento účel určena, zmrazit. Mluvčí společnosti Tepco dále uvedl, že byla přijata nová opatření, například položení dalších trubek pod zem. V následujícím měsíci by se tak mohlo začít s likvidací kontaminované vody.

Firma začala kopat příkopy pro velmi rozvětvený potrubní systém. Potrubí má být pak neplněno chladivem, jehož teplota bude 30°pod bodem mrazu. Pomocí tohoto systému má dojít k zamrznutí celé půdy kolem elektrárny. Takto vzniklá bariéra by měla zamezit tomu, aby se čistá spodní voda míchala s radioaktivně zatíženou vodou z fukušimských reaktorů a tato směs se pak dostávala ve velkém množství do Pacifiku.

V důsledku silného zemětřesení a následné vlny tsunami došlo v japonské jaderné elektrárně Fukušima v březnu 2011 k nadprojektové havárii a tavení jaderného paliva. Jednalo se přitom o největší jadernou havárii od dob Černobylu.

http://www.welt.de/newsticker/news1/article129184836/Pleite-bei-Eiswall-fuer-verseuchtes-Wasser-in-Fukushima.html

„Černobylské děti" na návštěvě u rakouského prezidenta Fischera

Spolu s 50-člennou delegací – z toho 25 dětí z Ukrajiny – navštívilo ve čtvrtek rakouského spolkového prezidenta Heinze Fischera i dvoutisící „černobylské" dítě, které přijelo na ozdravný pobyt v Rakousku z iniciativy místního ekologického sdružení Global 2000. „Na havárii v Černobylu v 80.-tých letech si velice dobře vzpomínám, byl jsem tehdy ministr vědy a výzkumu," řekl během návštěvy Fischer.

Děti zpívaly a přivezly jako dárky fotokoláž a ručně vyšívané dečky na stůl. „Chci velmi poděkovat všem zúčastněným za dlouhodobou humanitární přeshraniční pomoc, a to i 28 let po havárii," dodal rakouský prezident na adresu sdružení Global 2000, které pravidelně pořádá ozdravné pobyty pro „černobylské děti".

Již celých 19 let každé léto přijede z iniciativy tohoto ekologického sdružení cca. 150 černobylských dětí na ozdravný pobyt do Rakouska. Valeria Jarmolajenková, která přijela z Ukrajiny do Rakouska jako 2.000 dítě, trpí akutní lymfatickou leukémií. Toto sedmileté děvčátko je na ozdravném pobytu v Rakousku již podruhé.

http://www.salzburg24.at/2000-tschernobyl-kind-zu-besuch-bei-fischer/apa-s24_1419199064

Zemětřesení u Fukušimy vyvolalo malou vlnu tsunami – z japonských jaderných elektráren nebyla hlášena žádná porucha

Zemětřesení o síle 6,8°Richterovy škály otřáslo Japonskem v desetikilometrové hloubce před pobřežím u jaderné elektrárny Fukušima. Informoval o tom The Guardian. Podle něj zemětřesení otřáslo i budovami v Tokiu, vzdáleném od epicentra 120 km. K zemětřesení došlo ve 4:22 místního času a vyvolalo malou vlnu tsunami, vysokou 20 centimetrů. Tsunami zasáhla po 50 minutách po zemětřesení pobřeží Ayukawa.

Při zemětřesení došlo ke zranění jedné starší paní ve Fukušimě, která si zlomila při vycházení do schodů nohu, jinak nedošlo k žádným dalším nehodám nebo škodám.

Při ničivém tsunami před třemi roky zde došlo k velkým škodám v osmi městech. Tato města dostala i tentokrát pokyny k evakuaci, včetně škol a veřejných zařízení. Dvě hodiny po zemětřesení bylo varování staženo.

Jaderná elektrárna Fukušima Daiči a další jaderné elektrárny v blízkosti nehlásily žádné škody nebo poruchy. Informoval o tom místní jaderně – dozorný úřad.

Katastrofa v březnu 2011 připravila o životy více než 19 tisíc lidí a způsobila rozsáhlou jadernou havárii v jaderné elektrárně Fukušima. Ani dnes se stále ještě nemůže na 100.000 lidí vrátit do svých domovů z obavy před radioaktivním ozářením.

http://www.epochtimes.de/Erdbeben-vor-Fukushima-loest-kleinen-Tsunami-aus---keine-Stoerungsmeldung-von-Atomkraftwerk-a1166635.html

Hornorakouský radní pro ŽP Anschober: kritika Temelína po další poruše

Opět se potvrdilo, že jaderná elektrárna Temelín nemůže být bezpečná, řekl hornorakouský radní pro životní prostředí Rudi Anschober (Zelení) po aktuální poruše v jihočeské jaderné elektrárně.
Po zjištěné poruše jednoho ze dvou čerpadel systému technické vody důležité byl v Temelíně ve čtvrtek večer odstaven druhý blok. Při další poruše proto podle Anschobera nemůže být zajištěn bezpečný provoz tohoto jaderného zařízení.

Jaderná elektrárna Temelín nyní nedodává do sítě žádný proud, protože její první blok je toho času v provozní odstávce, která má trvat do konce srpna.

http://ooe.orf.at/news/stories/2657461/

Zdroj: http://oizp.cz/

Facebook komentáře