Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Čeká nás ekorasisimus? "ELM" je tady!

Proč mám elektrickou energii pro bohaté majitele elektromobilu zaplatit já a ještě být trestán dalšími platbami? Skutečně všem záleží jen na elektrických "životech"?

  • ceka-nas-ekorasisimus-elm-je-tady

Elektromobilita je a ještě dlouho bude nečistá. Majitelé elektromobilů berou „čistou energii“ ze zdrojů na fosilní paliva, za která doplácí každý občan v platbě za elektřinu pro domácnost. Proč by tedy měli bohatí majitelé mít výhodu v žádné nebo velmi nízké ceně za elektrickou energii? To je okrádání všech ostatních!

Minulé vlády občany okradly prostřednictvím výstavby solárních polí na výrobu „sluneční energie“. Dodnes všichni za to doplácíme a majitelé velkých solárních elektráren si mnou ruce.

Obdoba je podpora elektromobility. Dotace na nákup elektroauta, které ve finále má stejnou emisní stopu jako spalovací motory nových a novějších generací, nabíjecí elektřina zdarma nebo téměř zdarma, žádné poplatky na dálnicích a za parkování ve městech... To podle mého názoru není správné a je to okrádání všech ostatních.

Spotřeba elektřiny klesala poslední roky díky tomu, že lidé šetří. Šetří i firmy. Nové technologie, počínaje úspornými svítidly, spotřebiče a zařízení s nižší spotřebou elektrické energie,... snižování spotřeby se děje roky a všude. Pak přijdou elektromobily a všechny úspory padnou na jejich provoz? Dokonce majitelé aut se spalovacím motorem mají platit jakousi daň ve prospěch „bezemisních“ elektroautomobilů?

Tak předně – elektromobil NENÍ bezemisní. Emise na výrobu baterii dosud a ještě hodně dlouho budou mnohonásobně převyšovat náklady na spalovací motor. Elektromobily jsou výrazně těžké o stovky kilogramů a tím i opotřebení pneumatik, které znečišťuje životní prostředí výrazně víc než vlastní, soudobý spalovací motor. To platí i o brzdách, Vyšší hmotnost vozu nutně potřebuje vyšší brzdný účinek. A vyšší hmotnost vozu také výrazně víc zatíží povrchy silnic... A proto tedy mají mít elektromobily odpuštěné placení i dálniční známky či parkování ve městech zdarma. No a na konci života elektromobilu? Likvidace starých baterií je velice finančně nákladná záležitost. Kdo ji zaplatí? 

Veškerou zátěž z bohatých majitelů elektromobilů se přenáší na majitele aut s konvenčním pohonem. Přitom motory na CNG jsou co do emisí ve finále daleko čistší, než jakýkoliv elektromobil. Přesto – není to elektro a tak výhody jsou jen v nižší ceně plynu. Ovšem ekologickou dotaci nebo plyn zadarmo nečekejte.
Kdosi poukazoval na účinnost elektromotoru a spalovacího motoru. Viz tedy oficiální zdroj Wikipedie: „...benzínové a dieselové motory dosahují účinnosti kolem 25 %, přeplňované motory s turbokompresorem poháněným výfukovými plyny (turbo) mají účinnost kolem 35 %...“

Oprpti tomu stojí slavná, 90% účinnost elektromotoru. I tady jsou třecí síly a tak to není 100%. Ovšem – benzín je odpadní produkt při zpracování ropy na plasty. Na rozdíl od výroby elektřiny. Tady primárně z čehokoliv vyrábíme cíleně elektrickou energii. Účinnost uhelné elektrárny je ca (opět Wikipedie): „Účinnost přeměny energie v moderních uhelných elektrárnách se pohybuje kolem 42 %. Účinnost u běžných typů tlakovodních reaktorů je o něco nižší než účinnost moderních uhelných elektráren asi 30 %, oproti 35 – 40 % u uhelných elektráren...“.

Pak tu máme ztráty přenosovou sítí a nabíjecím kabelem – tedy z nabíječky do baterie elektromobilu. Přenosová síť počítá se ztrátami technickými i netechnickými ve výši ca 20%. Při nabíjení elektromobilu se ztráta pohybuje kolem 10%, také spotřeba elektromobilů má svoje „mouchy“ a neodpovídá údajům výrobce. Suma sumárum na 90% účinnost elektromotoru u elektromobilu padají tyto ztráty: vezměme v úvahu průměrnou hodnotu efektivity elektrárenského mixu = 35%, plus 20% ztráty přenosovou soustavou, plus 10% ztráty při nabíjení na 5% ztráty v rozdílu teorie a praxe na ujetý km. Takže ryze hloupě: 35 % plus 35% je 70% ztráty, než se elektřina dostane „na kola“. Tedy 30% efektivita. To je zajímavé číslo.

Když dojdu k porovnání a OPOMENU uhlíkovou stopu výrobou klasického motoru a trakční baterie, výhody elektromobility zmizely. A přesto všechno – majitelé elektromobilů mají být zvýhodňování???? Proč? Moderní dieselový motor poškodí životní prostředí méně, než elektromobil. To už je nezvratný a prokázaný fakt.

Takže se vracím k začátku a otázce – Proč mám platit za něco, co je pochybné a ještě to používají jen ti, kteří mají na rozdíl od 90% motoristů dostatek financí, aby si elektromobil koupili jako hračku a druhé nebo třetí auto a ještě měli takřka nulové náklady, které jsou přeneseny na mě a jiné motoristy? A to už nemluvím o tom, proč není v ceně za elektromobil i poplatek za ekologickou likvidaci elektrospotřebiče!

P.S. Mám nové auto s benzínovým motorem, co plní emisní normy. Platím daň za pohonné hmoty, dálniční poplatky a parkování nemám zadarmo. Není to nějaká forma ekorasismu? 

Autor: Aleš Baloun
Zdroj: https://alesbaloun.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=754569

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře