Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Už mají čas

22. května 2023

Minulý pátek jsem se byl podívat ve Vracově na akci, kterou neorganizovala strana PRO. Tentokrát za lidmi přijela Rada národní obnovy, tedy Jirka Havel, Ivan Noveský, Vladimír Štěpán, Petr Bohuš, Zdeněk Jandejsek a další.

Jak to jde Rajchlovi, to už jsem viděl hodněkrát, tož by nebylo od věci, mrknout i na někoho jiného a poreferovat. Navíc měli přijet i Peter Staněk a Martin Koller, to jsem si nemohl nechat ujít.

  • uz-maji-cas

Hele, sál byl zase plný. Tentokrát se ode mě nečekal žádný proslov, takže jsem měl čas lidi spočítat. Bylo jich víc než tři sta. Obvyklé složení. Drtivá většina nad čtyřicet let. Nějací mladší tam byli také, už dávno v sálech nejsou jen důchodci, ale tátové a mámy od rodin jednoznačně převažovali. Někteří už si neměli kam sednout.

Asi začnu říkat, že plný sál už není příjemným překvapením, ale naprosto standardním atributem každého, kdo přináší do veřejného prostoru nějakou myšlenku. Kdo dneska nemá plno, jako by nebyl. Našlapat hlediště začíná být běžné. Už to neumí jen Lipánek a jemu podobní. Všichni ostatní už na to přišli. Už vědí, jak se dělá propagace a jaká jména je třeba dát na plakátek, aby lidi přišli.

Já vím, že se opakuju, ale nemohu si pomoci… něco se v tomto národě fakt pohnulo. Jako by lidé už viděli a nebo alespoň tušili, že se dosavadní společenská smlouva vyčerpala a mele z posledního. Cesta, kterou ukazuje Česká televize, už neláká. Západní způsob života ztratil svou přitažlivost. Koneckonců, koho by také bavilo se dívat na chlapy, co předvádějí dámské plavky? Kdo stojí o klekající fotbalisty? Kdo stojí o čtyřválcové Formule? Kdo touží po slabých, ale za to drahých autech? Kdo chce, aby mu něco jako Langšádlová kecalo do toho, co si dává k obědu? Kdo by toužil bydlet v amerických ulicích plných bezdomovců? Kdo by chtěl prodávat hamburgery za neprůstřelným sklem? Kdo touží po systematickém zakazování a ožebračování? Nota bene u nás? Český sen je vlastní dům s dvoumetrovým plotem okolo. Můj dům, můj hrad. Kdo by si přál o to přijít a být šťastný, že nic nevlastní?

Když pak český novinář každého, kdo takto smýšlí, rovnou označí za proruského trolla, tak to pak vypadá jako v hentom Vracově. Sál plný lidí, kteří se tu více, tu méně rozhlížejí po nových cestách a nových možnostech. Už na to prostě mají čas. Už zažili, že jim patnáct procent úspor sežrala inflace. Už vědí, že mohou makat jak chtějí, ale stejně půjdou do důchodu později. Už je jim jasné, že ať se budou chtít živit čímkoliv, stát jim bude házet klacky pod nohy. Už vědí, že jim vše bude zdaněno, zkomplikováno a Blyštivý Péťa tomu bude říkat: Česko ve formě. Už si nedělají iluze, že by snad konsolidační balíček pomohl. Vědí, že brzy přijde další a ještě horší.

Už mají večer čas na hledání lepšího světa. Už si jdou poslechnout, jestli pro ně někdo nemá nějaké řešení či východisko. Jsou zvědaví, jestli neuslyší nějakou použitelnou pravdu. Už vědí, že starý svět se rozpadá před očima a to mnohem rychleji, než by si před rokem dokázali představit. Už prokoukli tu propagandu, už Taberymu či Řezníčkovi na špek neskočí. Už také vědí, že nadáváním na gauči se to nevyřeší a tak jdou mezi sobě podobné a začínají hledat.

Víte, jaký je hlavní rozdíl mezi Jindrou Rajchlem a Radou národní obnovy? Jindra při svých vystoupeních mluví o věcech, kterým lze snadno uvěřit. Rada národní obnovy mluví o pravdách, kterým je těžké uvěřit. Jindra přináší svět, který všichni známe a máme na něj krásné vzpomínky. Rada národní obnovy přináší svět, který má být od základu nový. Jindra Rajchl říká, že řešením je návrat ke kořenům. Že tam někde za námi se nám vytratilo to, co udělalo náš svět velikým a je třeba se k tomu vrátit. Rada národní obnovy říká, že nový svět bude radikálně jiný, než ten starý. Jindra Rajchl je český Donald Trump. Rada národní obnovy jsou čeští Kataři. Kdo někdy slyšel mluvit profesora Staňka nebo Martina Kollera, ten mi dá jistě za pravdu.

Ale… na počet posluchačů už to nemá vliv. Už prostě přijdou, protože je třeba hledat. Blyštivý Péťa zachraňuje nezachranitelné. Možná právě proto mu to jde tak blbě. Táhne tuhle zemi někam, kde ji kromě pár hlupáků, nikdo nechce mít. Lidé už mají čas hledat a vědí, že musejí hledat. Jinak se ta vize Klause Švába naplní. Nebudou nic vlastnit… a dost pochybují, že z toho budou šťastní.

Naplnit sál začíná být snadné… tedy, pro opozici.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře