Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

SPŘÍZNĚNÉ DUŠE

Z bytu se ozýval zvuk televize. Na pohovce vedle sebe seděli starší majitel, 82 let a jeho kočka, 16 let.

Každé ráno u nich probíhal rituál. Majitel vzal tašku a šel na procházku, aby přinesl balíček pro kočku a chleba pro sebe. Kočka ho doprovázela až na chodbu, poté vyskočila na parapet a počkala, než majitel opustí vchod. Za chvíli přišel a rozhlédl se. V okně seděla kočka, on na ni mával a kočka v odpověď položila přední tlapku na okno a čekala na jeho návrat a nezapomněla mňoukat na ptáky.

  • spriznene-duse
 
Všechno by bylo v pořádku, ale majitel měl v poslední době strach o své srdce. Synova rodina žila daleko a nechtěla ho vyrušovat. Podíval se na fotografii své ženy a pomyslel si, že brzy budou spolu. S kým ale kočka zůstane? Myšlenka, že by kočku mohli po jeho smrti vyhodit, starého muže znepokojovala.
 
- Zítra zaskočím na kliniku, možná mi něco předepíšou a nechají mě jít, pomyslel si. Ale v noci to bylo opravdu špatné, sotva dosáhl na telefon, a tak zavolal sanitku. Když nastupoval do auta, jeho kočka se posadila na parapet a dívala se, jak ho nakládají do sanitky. Stěží jí dokázal zamávat. A kocour s tlapkou položenou na okno čekal a nechápal, kam jeho milovaný majitel odchází.
 
Kočičí duši bylo těžko ...
 
Majitel se po týdnu, ani po dvou neukázal. Sousedka přišla nakrmit kočku, ale ta odmítla jíst a tvrdošíjně odmítala slézt z okna. Sousedka se podívala na hodně hubeného kocourka, který byl kdysi nádherným sibiřským tlouštíkem, a pochopila, že nevydrží a že majitel se bude dlouho léčit v nemocnici. A rozhodla se.
 
Uvědomila si, že ji s kočkou do nemocnice nepustí, vyndala přepravku, dala tam sotva živou kočku a sebevědomým krokem vykročila k nemocnici. Když stála přímo pod oknem, kde ležel soused, zavolala na něj. Ten se brzy objevil v okně. Žena otevřela přepravku a kočka z ní neochotně vykoukla. Náhle zvedla hlavu a v okně uviděla svou nejdražší osobu.
 
Byla připravena běžet na všech tlapkách k ní, ale nohy už ji neposlouchaly. Dívala se na majitele a zvedla packu. Jejich role se vyměnily, teď majitel položil ruku na okno a řekl: - Počkej na mě. Kocour přimhouřil oči a soused měl dojem, že jsou plné slz. Sousedka zavřela přepravku a ona i kočka šly domů. Kočka se rychle vzpamatovala a vzpamatovával se i soused.
 
A brzy bylo všechno při starém.
 
V bytě byl slyšet zvuk televize, starší majitel četl noviny a vedle něj byla kočka, které se zdál nádherný sen ...
 
(Podle Iriny Stoljarové)

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře