Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Proč Nová Fukušima a ne Nový Černobyl…?

  • fukushima_nuclear
  • Japonské město Iwaki zasáhlo silné zemětřesení. (11. března 2011)
  • kliknutím zavřít
Jenom pitomec, co se jen omylem považuje za recesistu, může pojmenovat nové obchodní centrum v Ostravě zhůvěřile jako Nová Fukušima. Takový název totiž největší český obchodní dům dostal od "kulturních aktivistů" sjednocených v iniciativě Nová Fukušima. Prý pouze symbol… Může ale být nezměrné lidské neštěstí symbolem pro bujarou recesi...? Pro nickovité zbabělé rowdies ano...

Mezi kritiky, jimž Nová Fukušima připomíná jen konzumní symbol, je též majitelka ostravského antikvariátu Fiducia Ilona Rozehnalová, divadelní režisér Radovan Lipus, výtvarník Jiří Surůvka či historik architektury Martin Strakoš. Když devenloper nepustí některé architekty, sochaře, malíře či jiné "umělce" k lizu, postavil špatné dílo. Kritikům však údajně vadí, že "v historickém jádru Ostravy město nechalo stvořit obchodní centrum místo toho, aby zde vzniklo harmonické prostředí poblíž kulturních památek..." Fráze omletá... Konec recese a je tu Nová Fukušima. Msta je sladká. My sme přece Ostravaci...

Ano, Ostrava má vskutku spoustu kulturních památek. Třeba pozůstatky několika desítek dolů, koksoven, hald, chemiček, vysokých pecí a jiných středověkých „pozoruhodností“. Jen pořád nechápu název Nová Fukušima; symbol? Čeho? Pohromy, jaká nemá obdoby…? Jsem mezi prvními, kdo rozhořčeně kritizuje obchodní humus v Ostravě, jeden supermarket vedle druhého, každý den, včetně sobot a nedělí, se konzumní troubové hrnou s plnými vozíky. Nikdy jsem nenakupoval v těchto konzumních monstrech. A ani nakupovat nebudu. Nestačí jeden jogurt, ale hned dvacet, proč mít jeden druh masa, když lze koupit druhů třeba tři tucty. Konzumní společnost jede na plné pecky i navzdory tomu, že polovina českých domácností už dluží státu přes bilion korun a na krku mají exekutory.

Pokud bych byl soudný občan kdysi zdegenerovaného ocelového srdce republiky, nazval bych tento nový obchoďák jakkoli, jenom ne Nová Fukušima. Copak jsou ostravští kulturní aktivisté padlí na hlavu? Neví, co za symbol je pro současný svět název Fukušima? Že recese a Fukušima že se tomu začalo říkat jen kvůli vnější podobnosti? A co vnější podobnost např. s krematoriem? To už není recese? A co když někdo řekne "Osvětimská lež"...? Také jen vnější podobnost a symbol...?

Je smutné, že toto vše někomu nedochází, že Fukušima je symbolem ne Karoliny, ale děsivého lidského utrpení. Neviděli jste žádné video z řádění vlny tsunami, vysoké až 37 metrů? Některé názvy se prostě už ze slušnosti nezneužívají k recesím. O Fukušime to platí dvojnásob. Dovedeš si představit, že by někdo zneužil Lidice k recesi, nebo Osvětim či Obchodní centrum v New Yorku a dělal si z nich srandu?

Přesně 11. března 2011 ráno zasáhlo zemětřesení severní Japonsko. Byla zastavena doprava na železnici i na letištích. V zahraničí bylo připraveno pomoci 30 záchranných týmů, včetně českého. Provoz ve čtyřech jaderných elektrárnách byl utlumen a fukušimská elektrárna vyhlásila stav ohrožení. Zemětřesení v Tóhoku o síle 9,0 stupně Richterovy škály bylo následné provázeno až 38 metrů vysokými vlnami tsunami. Hlavní japonský ostrov Honšú se posunul o téměř dva a půl metru, zemská osa se vychýlila přibližně o 16 centimetrů.

Přirovnávat nejděsivější přírodní katastrofu k obchodnímu centru v Ostravě? Trošku mimo mísu, možná tu záchodovou, jakými se občas v rámci EU prezentuje i pražský kulturní aktivista David Černý. Je to chucpe, zvláště když roční výročí této tragédie bylo ve znamení pietního koncertu jedinečného hudebního tělesa - Pražské komorní filharmonie. Pod názvem Rok po zemětřesení (The year after Quake) se koncert konal v tokijské, tedy i nejslavnější koncertní síni na světě SUNTORY TOKIO HALL.

Na úvod zaznělo Largo z Dvořákovy Novosvětské, po němž nastala minuta ticha a tmy, aby vzápětí přednesl pietní proslov šéfdirigent PKF Jakub Hrůša. Koncert pokračoval Dvořákovou Serenádou, Osmou symfonií a Slovanskými tanci č. 1 a 7…

Tomu říkám vkusná úcta dvaceti tisícům Japonců, kteří během zemětřesení zahynuli. Nicméně tragédie v jaderné elektrárně Fukušima povede zřejmě ke znárodnění společnosti Tepco - Tokio Electric Power. Vysoce zadlužený vlastník elektrárny neodolal snaze vlády podpořit firmu asi jedním bilionem jenů, tedy okolo 251 miliarda Kč. Radiace ale stále působí až 200 kilometrů od poničených reaktorů. Proto byl pozastaven provoz 52 z 54 jaderných elektráren v Japonsku. Zřejmě dočasné zavření skoro všech jaderných elektráren přimělo dodavatele elektřiny ke znovu zprovoznění odstavených elektráren na ropu a plyn. Až 25 bilionů jenů, tedy asi 3,2 až 5,3 bilionů korun, budou stát škody způsobené rekordně silným zemětřesením a obří přívalovou vlnou. Představuje to až pět procent ročního výkonu japonské ekonomiky a půjde o nejnákladnější přírodní katastrofu v historii.

Okolí Fukušimy bylo pověstné vynikajícím ovocem. Dnes jsou však sady zamořeny radiací a ovoce nikdo nekupuje a farmáři krachují. Prý to bude ještě trvat asi tři sta roků… Objevilo se i mnoho případů, kdy byly k prodeji kontaminované potraviny například hovězí maso poté, co dobytek snědl kontaminované seno, jeden druh rýže v supermarketech prokázal vysokou hladinu cesia. Tato radioaktivní látka se objevila dokonce i v kojeneckém mléku. Vláda zakázala hovězí maso, mléko, houby i listovou zeleninu. Farmářům zůstala pole plná úrody, o kterou ale nikdo nestojí a rybářům radioaktivní ryby s nulovou hodnotou. Tisíce tun nakažené vody totiž muselo být odčerpáno do moře. Kam "půjde radioaktivní voda" z Nové Fukušimi? Do Ostravice?

Otevření ostravského obchodního centra s 240 obchody se tak proměnilo v několik trapasů. Nejen tím, že počítač dokonale zablokoval hlavní dveře a dychtiví nakupující museli obcházet celý blok, který mnohým připomínal Fukušimu. Asi ale jen těm, co nemají tušení, kde leží Japonsko a jaká se tam před rokem stala děsivá tragédie…

Inu, je asi mnoho pitomců, co se považují za vyvolené kulturní aktivisty a jsou ze sebe nadšeni, že vymysleli tak morbidní symbol… Ještě že je nenapadlo do laserové show zamontovat třeba nápis „Arbait macht frei“? Jsme přece v Ostravě, ve městě práce a každý čtvrtý pacient zde umírá na rakovinu… Anebo Nová Hirošima či Nový Černobyl…? Jde přece jen o vnější symbol...

Snímky Břetislav Olšer, ing. Richard Sklář a archiv

Tak co, pořád je Fukušima desetkrát míň rizikovější, než Černobyl?

Je za tsunami v Japonsku tajná australská tlaková zbraň….?

Z hororu je turistická atrakce, aneb Welcome v jaderném pekle…

Další glosy, komentáře, ukázky z knih na webech a také v elektronickém vydání na eReading.cz: (http://www.ereading.cz/cs/detail-knihy/izraelske-osudy?eid=1135)-
http://bretislav-olser.enface.cz - http://olser.cz - http://www.ltv-plus.cz/ http://www.facebook.com/profile.php?id=10000053041104#!/profile.php?id=100000530411044

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře