Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Peníze jsou zásadně až na prvním místě aneb Kdo maže, ten jede…

Je to, jako by to bylo včera. Koncem dubna 2012 jednal předseda nejtragikomičtější české vlády v polistopadové historii Petr Nečas ve Varšavě se svým čínským protějškem Wen Jiabaoem. Měl dvacet minut na to, aby představil Česko v nejlepším světle a zasloužil si tak podíl z 10 miliard dolarů, které Čína slíbila EU.
 
  • penize-jsou-zasadne-az-na-prvnim-miste-aneb-kdo-maze-ten-jede
  • Soubor:Karel Schwarzenberg on June 2, 2011.jpg
Česko je zadlužené a proto je třeba se chovat k Číně vlídně. ČLR má objem zahraniční měny ve výši kolem tří bilionů dolarů a eur, za zhruba stejnou částku i státní dluhopisy USA a EU, má relativně nízký dluh a její soukromý sektor je zatím bezchybný. Češi jsou s čínským trhem propojeni hlavně přes Německo, protože do Číny směřuje vývoz německých výrobků, na nichž se české, polské, slovenské a další firmy podílejí. Dvacetiminutová suplika se vyplatila a české firmy budou mít příležitost si utrhnout něco pro sebe z deseti miliard dolarů (188 miliard korun) čínských investic.

Účast českých firem – mimo jiné Wikov, jenž vyrábí průmyslové převodovky a větrné elektrárny. Kontrakt za 360 milionů korun počítá s dodávkou celkem 22 převodovek. Větrné elektrárny, do kterých dodává Wikov převodovky, budou stát v moři, průměr jeho vrtulí vrtule patří k největším na světě. Třinecké železárny, druhý největší tuzemský výrobce surové oceli, hodonínská firma Air Technology se zabývá výstavbou vzduchových systémů a klimatizací, zejména pro výrobní haly a administrativní budovy. Ve Varšavě jednal i CzechTrade, který se snaží českým podnikatelům pomoci s kontakty a zakázkami v zahraničí. V jeho Desateru se praví: „Vytvořte si pozitivní vztah k Číně, obchodní partner to vycítí…“

Lhasa a sídlo Potála - snímek Břetislav Olšer

Proto Nečas zaujal pozici ležícího střelce, jde na věc ryze pragmaticky. Podpora dalajlamy přitom podle Nečase může ohrozit české vztahy s Čínou, která je strategickým exportním partnerem. Řekl to včera, 10. září 2012, v Brně na 52. mezinárodním strojírenském veletrhu. Mj. pronesl: ..."Vzývání módního politického směru (tzv. dalajlamismu) není podporou svobody a demokracie - při všech sympatiích ke kulturní autonomii Tibeťanů - ale je to vzývání režimu, který by pravděpodobně neměl demokratický charakter, který by měl polofeudální teokratický charakter se silnými autoritativními prvky. A pokud se naprosto nevhodně toto podporuje, tak samozřejmě potom může být teoreticky zpochybněna česká politika, která razí politiku jedné Číny - a tu my razíme," varoval premiér před poškozením vztahů s oficiálním čínským režimem. Prý proč si házet sami sobě klacky pod nohy...¨http://lupomesky.blog.idnes.cz/c/286999/Falesne-hrdinstvi-dalajlamistu.html

Nechce nadělat víc škody jako užitku. Ne jako jeho předchůdci. Koncem loňského roku zavítal do Prahy dalajláma a setkal se s ministrem zahraničí. Byť šéf TOP 09 zdůrazňuje, že šlo o soukromou schůzku, pro Číňany je ministr zahraničí symbolem zahraniční politiky státu. Proto je setkání Schwarzenberga s dalajlámou rozhodně nenechalo v klidu. Číňané nezapomněli ani na Mirka Topolánka. V létě 2008, tedy v době, kdy byl českým premiérem, oznamoval svou účast na olympiádě v Pekingu s tibetskou vlaječkou na klopě saka. Tehdy si stěžovala na ministerstvu zahraničí čínská velvyslankyně v Praze a český velvyslanec v Pekingu byl předvolán na čínské ministerstvo zahraničí.

Současná plánovaná výstavba zábavního komplexu ve Lhase bude stát čínský rozpočet přes 5 miliard dolarů (asi 104 miliard korun). Výstavba bude spojena také s vybudováním dvaadvaceti skanzenových vesniček sloužících jako ubytování pro turisty v prostředí tradičního Tibetu. Tibeťané se ale obávají, resp. ti, co tyto fámy rozšiřují, že příliv turistů z celého světa negativně ovlivní místní kulturu a ekonomický profit bude směřovat spíše do pokladny Číny než do místního rozvoje. http://zpravy.ihned.cz/svet-usa/c1-52020250-tajne-depese-americke-ambasady-v-pekingu-na-namesti-tchien-an-men-krev-netekla.

Náměstek primátora Lhasy Ma Sin-ming prohlásil, že zábavní park výrazně odlehčí přetíženým historickým památkám ve Lhase a nebude jen lacinou továrnou na peníze. Vybudování nákladného komplexu má v Tibetu podle čínských plánů do roku 2015 zvýšit roční turistickou návštěvnost na 15 milionů lidí. Tematicky bude zaměřen na historii Tibetu. Vše se bude točit okolo života čínské princezny Wen-čcheng, která se do dějin zapsala v 7. století, kdy se provdala za tibetského krále z dynastie Jarlung. Její příběh je dáván za příklad harmonického soužití obou znepřátelených národů.

Padesátá léta minulého století byla v Tibetu ve znamení privilegovaných lámů. Místní tibetští správní úředníci, šlechta a vysocí lámové, kteří tvořili méně než pět procent populace, vlastnili veškerou zemědělskou půdu a dobytek. Disponovali rovněž vládou nad životem a majetkem lidí. Ne 50. léta, ale středověk. Nevolníci a otroci, představovali 95 procent populace, přirozeně neměli žádnou osobní svobodu a zacházelo se s nimi jako s věcmi. Vlastnili je buď vládní úředníci, aristokraté nebo vysocí lámové. Po generace byli připoutáni k půdě patřící feudálním pánům. Čím více měl pán nevolníků, tím byl bohatší. Mohl je půjčovat, dávat jako vklad do hry, zastavovat na hypotéku, darovat je či prodat. V případě, že nastávající manželé patřili různým pánům, musel být jejich sňatek schválen oběma pány. Někdy si nevolník musel svou manželku od pána koupit. Jakmile se nevolníkovi narodilo dítě, stalo se majetkem pána. Lichva, robota a vysoké daně tvořily pilíře režimu. Většina nevolníků byla zadlužena či zatížena dědičným dluhem.

Vládu tvořili vysvěcení lámové a aristokraté, reprezentující zájmy vlastníků nevolníků. Jestliže někdo z těchto otroků porušil právo, soudy ho potrestaly např. vyloupnutím očí, uříznutím nosu a uší, useknutím rukou a nohou, v lepším případě nucením nosit na hlavě kamenný klobouk. Všechny nové myšlenky, kultura, věda či technika byly považovány za bludařství. Popularizace rozvoje vědy a kultury byla potlačována. V důsledku otrokářského systému se celá země dostala do stavu stagnace, zaostalosti a tvrdého potlačování společenského pokroku. Zemědělci obdělávali půdu dřevěnými pluhy a motykami. Jaká asi byla produktivita práce. Kromě privilegovaných lámů, tvořících asi deset procent obyvatel Tibetu, byl zbytek obyvatel negramotný. Průměrná délka života dosahovala 35,5 let. Tato situace nebyla záležitostí středověku, ale doby před rokem 1959, dokud vládl dalajláma….

Peking se dnes snaží, aby své Tibeťany nediskriminoval. Vybudoval v Lhase nejvýše postavené letiště na světě. Nejrychlejší a nejvýše položenou železnici, dálnice, nové domy. Realizuje též vyplácení důchodů tibetským mnichům, k tomu zdravotní pojištění a sociální příspěvky. Benefity mají duchovním pomoci v těžkých životních podmínkách a zabránit jejich častým sebevraždám. Jen od března se v oblastech obývaných hlavně Tibeťany upálilo jedenáct mnichů a mnišek. Všichni z nich bojovali za samostatnost Tibetu a návrat dalajlámy. Do všech klášterů by navíc měla být zavedena elektřina, voda, telefonní přístroje, rádia a televize. To vše v rámci rozvoje tibetských oblastí a zlepšení komunikace. Celkem slibuje komunistická vláda investovat do Tibeťanů 60 milionů dolarů, což je v přepočtu něco přes miliard českých korun.

V zájmu rozvoje tibetského školství zřídila ústřední čínská vláda v roce 1985 v 25 provinciích 67 tříd tibetštiny, poslala na 7 000 učitelů, aby vychovali 10 000 středoškoláků a vysokoškoláků. Na tibetských školách se vyučuje v tibetštině a hodiny tibetštiny jsou hlavním studijním předmětem. Vzdělávací systém spočívá v tom, že studijní materiály od základních škol po školy střední jsou psány v tibetštině, stejně tak jako ostatní doplňkový studijní materiál. Všechny texty autonomní oblasti a všechna vydaná oznámení, značky na veřejných místech a soudní spisy jsou psány jak tibetštině, tak v čínštině…

O ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi a jeho vztahu k dalajlamovi jsem mluvil také s velvyslancem ČR v Pekingu ing. Liborem Sečkou. "Někdy se celá záležitost hodně zužuje. Tedy na vysvětlenou: pokud jde o postoje pana ministra Karla Schwarzenberga, pak jde o postoje člověka, který ctí přátelství a nemění názory dle nějaké momentální potřeby. Má víc než sedmdesát let a kamarádí se s Dalajlamou přes třicet roků. Mám pocit, že i čínská strana nyní lépe chápe jeho přístup. Jsme připraveni jednat, bavit se o všech otázkách, včetně lidských práv a Tibetu zvláště. Současně vnímáme i čínské obavy a "citlivosti". Není ale možné, aby Čína v tomto směru měřila dvojím metrem. Obama na počátku minulého roku přece také přijal dalajlámu a Čína jedná s USA dál ..."

Čím se Nečas provinil? Tím, že se jen přidal k ostatním státníkům, co vědí, že nebýt dnešní Říše středu, byl by svět bez tohoto jediného svého solventního věřitele nahraný. Bankrotující EU i Spojené státy, celá Afrika či Jižní Amerika, které dostávají od Číny bilionové finanční injekce. Proč to ale mám odnášet jen já, zcela bezvýznamný pisálek, co svým blogováním nikoho nepoškodí, ani naopak nepodpoří.

Já pouze bezvýznamně píšu, jiní přímo konají. Co víc škodí světu? Proč se nickové nepustí svou kritikou třeba do Dalajlámy, který svými slovy o úžasném marxismu šokoval jako spolutvůrce zločineckého komunistického režimu. “Pořád jsem marxista. Marxismus má morální etiku, zatímco kapitalismus je pouze honbou za ziskem… Komunistický režim v Číně přinesl jejím obyvatelům neslýchaný blahobyt… Milionům lidí se životní úroveň zlepšila …“ http://ziegler.blog.idnes.cz/c/280286/Rudy-guru-Marx-byl-lempl-vykoristovatel-alkoholik-a-povalec.html Nebo proč nedali, co proto Obamovi, který jako vůbec první prezident USA pozval do Oválné pracovny šéfa čínských komunistů a premiéra Wen Ťia-pao. A co Condollezza Riceová, jež se objímala v rámci udobřování USA s Libyí s Kaddáfím, aniž by ztratila slovo o tragédii nad Lockerbie…?

Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová zase přiletěla na svoji první oficiální návštěvu ve své funkci právě do Číny. Ani slovo o Tibetu, Dalajlámovi či popravách. Přesto zcela pragmaticky vyzvala komunistickou Čínu, aby ještě víc nakupovala americké vládní obligace. Dokonce prohlásila, že čínské investice do americké ekonomiky jsou důkazem, že obě země jsou na sobě závislé. Pak řekla, že Čína i USA jsou na jedné lodi, jejichž veslaři se snaží plout stejným směrem... Že by Titanic...?

Zkrátka, co je čínské, to je špatné, kromě dolarů, jimiž Čína zachraňuje svět; a ti posledně jmenovaní jsou zase ti, co na nich závisí světová politika, války či recese a ne já, zrníčko písku z pouště Gobi, nad nímž všichni mávnou rukou jako nad zcela bezvýznamným človíčkem… Kongres USA se omluvil americkým Číňanům za desítky let šikany…

Inu, Petr Nečas jako zodpovědný premiér ví, že peníze jsou až na prvním místě, hned za demokracií a lidskými právy… Zkrátka, kdo antidalajlamovsky maže, ten čínsky jede... A pravda vás nickové dozajista pořádně s.re, což...? Když scházejí argumenty, to fakt není co komentovat... Až zase budete vyvěšovat na radnicích tibetskou vlajku…

http://olser.blog.idnes.cz/c/228571/Pet-roku-niceni-tibetskych-tradic-nejvyse-polozenou-zeleznici.html

http://olser.blog.idnes.cz/c/223542/Nezavisly-Tibet-zrusi-letiste-a-zeleznici-aby-jedl-jen-campu.html

Dvacet minut pokorné supliky českého premiéra k čínskému předsedovi vlády…

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře