Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ojrovolby - konec zbožných přání

Už delší dobu tvrdím, že volby zpravidla všichni prohrají. I ti vítězové nevyhrávají dostatečně, každý posun vpřed je kompenzován jiným pohybem zpět a každé pozitivum má i významná negativa. Když se dívám na výsledky eurovoleb, mám zase podobný pocit. Navíc je tento pocit umocněný tím, že přišlo opravdu o dost víc voličů než posledně. Když se pak podívám na výsledky, ano, voliči začali cítit důležitost ojrovoleb, ale žádná voličská skupin nevyčnívala. Hlasy voličů se celkem rovnoměrně rozptýlily po celém spektru stran. 

  • ojrovolby-konec-zboznych-prani

Zkusím to trochu rozebrat. 

Volby u nás vyhrál Babiš. Sice je vyhrál docela suverénně, ale ve výsledku jen s dvaceti procenty a kousek. Takže zřejmě existují voliči, kteří sice chtějí Babiše za premiéra, ale že by mu tak moc věřili obhajobu národních zájmů v evropě... 

Druzí jsou v ODS. Ti jsou zdá se stabilní, svoji voličskou podporu mají, zřejmě se vyhrabali z nejhoršího, dokonce možná i posilují. Ale hned se na tom maličkém úspěchu svezl i Vondra a jen počkejte, až promluví svým ultraproamerickým hlasem. To si ojroposlanci pošmáknou a český volič také. Řekl bych, že Vondra nadělá ODSce víc škod než si dovedou představit.

Piráti se viděli jako záchranci světa, planety i Česka, ale málo platné - Hřib je debil a Bartoš už se také odkopal. Pražáci jim něco naházeli, ale žádné veledílo to není. 

Okamura sice uspěl, ale uspěl podobně jako v parlamentních volbách. Musím se opakovat, polojaponec je pro mě hlavně tlučhuba a zdá se, že nejsem sám. Charismatištější politik by v našem prostředí udělal s agendou SPD určitě větší úspěch. Reálně ale platí, že Okamurova podpora je tak velká, jak velký je strach z migrace. Zatím se u nás lidi tolik nebojí. Ne dost na to, aby se nechali ve velkém zastupovat Okamurou. Ivan David a Blažko uspěli celkem logicky, ale ostatní byli nýmandi, že bylo možné Blažka vykroužkovat nahoru z pátého(?) místa kandidátky.

Za KDU uspěli Zdechovský a Šojdrová. Zdechovský plus, Šojdrová mínus. A ani pět Zdechovských nezachrání pro KDU to, co jim Šojdrová zničí.

Jeden mandát má i Vojta Filip a měl by se vážně začít zamýšlet, jestli komunistům vůbec ještě zbylo něco, co jim Babiš už dávno nevzal. 

ČSSD si může nechat zdát o tom, jak přestala padat v preferencích a jak se odrazila ode dna. Ani náhodou. To je tak, když se věří vlastní propagandě. Ostatně co můžete čekat, když máte za ministra zahraničí Petříčka, neboli Pocheho 2. Nedivím se, že Zeman s Petříčkem souhlasil - i když jsou na dně, stejně si ještě dovedou uškodit. 

Ještě jednou se vrátím k Andrejovi. Ten sice může popíjet šampaňské, ale až bublinky vyprchají, může začít přemýšlet, jak dál... Nějak se mu rozpouštějí koaliční, toleranční a tišší partneři. Babiš šest, ČSSD nic, komunisti jeden, Okamura dva. Dohromady devět z jedenadvaceti. Všechno ostatní je opozice. Kdyby to takhle dopadlo i v parlamentních volbách, tak je namydlenej. Čili bych to viděl na další zvyšování důchodů a mateřské.

Telička je out. Ale řekl bych, že se o sebe dobře postaral a brzy se objeví v nějaké komisi či na dobře placeném korporátním místě. Tolik k jeho taktice vylézt po Babišových zádech nahoru a pak si hrát na hrdinu. 

Štetina má smůlu. Bude muset jezdit na Ukrajinu za svoje peníze a nadávat na Rusko zadarmo. Ojroparlament si oddychne od hrdlořezů z praporu Azov. Štetina teď také zjistí, že jeho dosavadní páni honorují jen úspěch. Když neuspěl, velmi brzy zjistí, že o něj neopřou ani kolo. Možná mu to umožní provést další sebereflexi jako v roce 89, kdy se z komunisty stal bytostný demokrat. Teď by se mohl transformovat v nějakého ukrajinského vrahouna. Mimochodem - Štetina se rozešel s TOPkou, že jsou na jeho vkus slabím zbabělí, zkrátka, že mu samotnému bude líp. A TOPka existuje pořád a on ne... 

A teď k Evropě - kupodivu musím říci, že je to tam dost podobné jak u nás. 

Macron je v háji, ale to se vědělo už před volbami. LePennová uspěla, ale zase to není až taková výhra a v Ojroparlamentu s ní stejně nikdo nechce spolupracovat. Macron ale tím novým vůdcem Evropy nebude. 

Salvini se drží a zřejmě to bude on, kdo povede euroskeptickou frakci. Nic to samozřejmě nemění na tom, že právě Italové se podtřebují přistěhovalců zbavit, a protože zpátky do Afriky to jde blbě, spokojí se i s přerozdělením do Evropy. Nevěřím proto, že by se jižní, severní, východní a západní euroskeptici mohli víc dohodnout. Jistě budou mít společná témata, ale jestli se na nich dokáží spojit, tomu bych moc velká procenta nedával. 

Ojroskeptici celkem uspěli a nebo místo nich uspěla nějaká tradiční strana s tvrdší rétorikou vůči Unii, ale žádné velké zemětřesení se nekoná. Stávající koalice lidovecké a socdem frakce už sice nemá v ojroparlamentu většinu, ale pořád mají na výběr z dalších partnerů. Je celkem veselé, že v ALDE, která se nejspíš stane třetím hráčem v ojrokoalici, sedí i náš Babiš. 

V Bruseli také brzy zjistí, že euroskeptik je vlastně docela milý a hodný jedinec oproti Zeleným, kteří posílili, takže bude více Grety, více emisních limitů, více keců o Roundupu, více třídění odpadu, aby to pak v reálu bylo ještě mnohem horší než dneska. 

Legrace asi bude s Nigelem Faragem. Kdo si myslel, že Britové si brexit rozmyslí a sami dobrovolně se vrátí do mateřské EU náruče, tak byl asi zklamán. Ale Nigel bude stát za to. 

Vidlácky shrnuto - jede se dál močálem černým kolem bílých skal. Kočár vrže hasitěji než předtím, šlechta si oddechla, na sluhy za vozem stříká bláto, lokajové si svoje teplá místa na kozíku ještě chvíli podrží. Sebereflexe nebude, všichni si to nějak omluví. Za pár let se uvidí.  Zatím ojroparlament vypadá dost podobně jako německý Bundestag a dokud to tak bude, nic moc se nezmění. 

zdroj: https://www.vidlakovykydy.cz/clanky/ojrovolby-konec-zboznych-prani

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře