Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

NNO. Cui bono?

Hodnocení uživatelů:  / 11
NejhoršíNejlepší 
  • nno-qui-bono

Nic proti právu Romana Mácy publikovat na CFP své názory. 

Jde o snahy diskreditovat názory a postoje pana Kašuky a některých dalších přispěvovatelů na CFP a jiných alternativních mediích. Jde podobně jako v případě prezidenta či jiných politiků o to vytvořit jejich virtuální obraz, který by si v zaužívané sféře spindoctoringu dále "žil svým životem". Je-mi opravdu líto, že musím panu Mácovi, řečeno slovy A.Babiše, tak trochu "rozšapat jeho bábovičky", ale opravdu jde o to, že články pana Kašuky, na rozdíl od těch Romana Mácy, nejsou psány na zadání nějakých ideologických konferencí, think-taků a podobných "NNO inspirací". Je-li tomu tak v případě Mácy, Šafra, Klvani a jim podobných, je na snadě otázka, kdo je, stejně tak jako další aktivisty, za jejich bohulibou činnost realizovanou obvykle prostřednictvím "Nezávislých Neziskových Organizací" platí a tudíž i úkoluje.

Jistě nejsem sám, kdo se nad problémem NNO a jejich současným neblahým působením ve společnosti zamýšlí, a předpokládám, že ono okřídlené "sledujte cestu peněz", které říkají zasvěcení političtí analytici i v jiných případech, by mělo platit i zde.

Podobně jako řada lidí v mém okolí se obávám se, že právě postoje a politická prohlášení těchto NNO jsou něčím co významně cíleně, často negativně, ovlivňuje kroky politiky mimo rámec ústavy a demokraticky volených institucí. Je proto otázka zda by vláda i veřejnost neměly mít o takto působících NNO informace podobně jako tomu je v USA i v jiných zemích.

V USA je již od r. 1938 v platnosti, zákon č. 22 U.S.C. §611, Foreign Agent Registration Act (FARA), o registraci neziskových organizací, které jsou částečně nebo úplně financovány ze zahraničí. Účelem zákona je zajistit, aby vláda a veřejnost měly informace o tom, kdo tyto neziskové organizace financuje (a teď opravdu nemějme na mysli zahrádkáře, hasiče a další podobné), a kdo tedy může i ovlivňovat jejich prohlášení a politické aktivity. 

Myslím, že zařazení tohoto tématu do předvolební kampaně by pro řadu voličů, alespoň z mého okolí, nebylo od věci, a že by dokonce mohlo být důvodem pro volbu příslušného politického subjektu v příštích volbách.

Facebook komentáře