Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Břetislav Olšer: Bude jednou místo černocha Obamy prezidentem USA šikmooký Číňan…?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • cina_holky
Je to příliš velká spekulace, že by se jednou mohl stát prezidentem USA po černošském Obamovi šikmooký Číňan? Proč by ne? Když černoch, proč ne Asiat? Barack Obama se narodil do rodiny keňského otce Baracka Husseina Obamy a americké matky (bělošky) Stanley Ann Dunhamové... Žil v Indonésii a pak na Havaji... 

Asimilace nejpočetnějšího národa na světě je však dosti usilovná; není metropole na zeměkouli, v níž by neexistovalo město ve městě - China Town. A bohatých čínských emigrantů v nich přibývá... New York, Washington, Saigon, Londýn. Sydney... Všude tam jsou čínská ghetta, ve kterých žijí Číňané, z nichž ti starší neumí anglicky, protože mají vše pro život ve svém Chine Town. Obchody, školy, nemocnice, továrny, banky, zábavní centra... Mnozí z nich se už dostali také do politiky.

Sice jako Britové, Australané či Američané, ale přece jen s čínskými geny. Americký Číňan Gary Locke byl jmenován americkým velvyslancem v Pekingu minulý měsíc, ale ještě než vůbec doletěl do čínské metropole, získal mezi Číňany značnou popularitu. Chodí s batůžkem na zádech, pije obyčejnou kávu, s rodinou cestuje v letadle v ekonomické, nikoli první třídě. Typicky skromný Číňan a ne V.I.P Američan. Ani rozežraný místní papaláš a to je hlavní důvod, proč se Číňané vidí v americkém velvyslanci. Je to čínský Američan, nebo americký Číňan, ale je skromnější než nafoukaní čínští komunisté.

Čína se zhlíží v západním světě, přestože jí neschází sebevědomí. O tom, že má bohatství, kterým drží ostatní svět v šachu, se všeobecně ví. Jako o jejich zásobách 3 200 miliard zahraniční měny, převážně USD. Navíc se odhaduje, že v Číně je už na 500 miliardářů. Možná víc, možná míň, ale spíš je jich čím dál víc. A též se neví, jestli jsou to Číňané nebo některý příslušník jednoho z 55 etnik a národností Číny. V posledním době se část Číňanů rozhořčuje, že boháči z jejich řad, jež přišli v Číně k velkému majetku, chtějí emigrovat a odnést si tento majetek sebou. Stále větší počet čínských dolarových milionářů totiž usiluje o to, opustit svou zemi a vystěhovat se do Austrálie, Kanady nebo Spojených států.

V Pekingu, Šanghaji, Hongkongu a dalších městech Číny vznikají legální specializované kanceláře, které potenciální migranty informují o jejich možnostech v zahraničí. Čínskou lidovou republiku dosud opustilo již 14 procent podnikatelů, jejichž jmění převyšuje částku jednoho milionu amerických dolarů. Důvod? Chtějí ještě víc, prahnou po vlastních domech se zahradou a bazénem, odchází kvůli osobním svobodám v USA, lepším investičním příležitostem, kvalitnějšímu zdravotnictví nebo rostoucímu sociálnímu napětí v Číně. Mnozí emigranti jsou z řad 72 milionů čínských komunistů.

Je to dobré znamení pro Západ? Všichni vědí, že barevných obyvatel jsou více než dvě třetiny lidské populace. Kriticky diskutován je multikulturalismus, který nahrává především muslimům, jichž bude podle demografů jen v Evropě za půl století asi 100 milionů... Kolik bude všude v té době Číňanů, jimž se v Říši středu říká "rudí kapitalisté"? Podmínkou pro vystěhování do Kanady je mít majetek ve výši 36 milionů korun. Pro Spojené státy je to 9 až 18 milionů. Jak říká zpravodaj ČT v Číně Tomáš Etzler, americká ambasáda v Pekingu vloni vydala Číňanům rekordní počet víz přesahující jeden milion. Podle ankety na největší čínské sociální síti Wej-po o emigraci uvažuje celých 80 procent jejích uživatelů, jen na ni na rozdíl od milionářů nemají dostatek finančních prostředků.

Nedávno řešila Kanada "podobný" problém s českými Romy. "Kanada má přistěhovaleckým zákonem schválený seznam několika stovek profesí, které má zájem obsadit odborníky ze zahraničí," řekl mi torontský právník slovenského původu G. J. Kubes. "Kdo z cizinců splní stanovené podmínky, hodnocené určitým počtem bodů, jde před imigrační soud. Když projde, dostane ihned práci a do tří let kanadské občanství. Za tuto službu platí klient právníkovi 4000 USD. Když neuspěje, polovina z tohoto vkladu je mu vrácena."

V rámci zmíněného bodového systému je nutné dosáhnout alespoň sedmdesáti bodů v deseti podmínkách, k nimž patří mimo jiné vzdělání, druh absolvované školy, znalost angličtiny, zdravotní stav, profese a věk. Za diplom inženýra je pět bodů, za výuční list kuchaře nebo svářeče je deset, což napovídá, jak jsou zde jednotlivé obory ceněny. Boduje se i stáří uchazeče - věk mezi 21 a 44 lety je ohodnocen deseti body. Za každý rok nad nebo pod tuto vymezenou věkovou hranici jsou mínus dva body. Za univerzitu je až patnáct bodů, za střední školu třináct, za základní pět, za dokonalou znalost angličtiny se počítá deset bodů, začátečník získá tři...

Další skupinu uchazečů o kanadské občanství tvoří investoři. Na rozdíl od Číňanů stačí, když Češi prokáží, že mají na kontě minimálně 500 tisíc dolarů, z nichž polovinu chtějí vložit během pěti let do kanadského hospodářství, a mají čistý trestní rejstřík i dobré zdraví, je jim udělen pracovní pobyt a do tří let občanství. Totéž platí pro podnikatele s minimálně 50 tisíci dolary v bance, kteří si otevřou v Kanadě svůj podnik...

Čína válcuje současný svět. Prostý občan USA si může jen postesknout, že nejbohatší americké firmy se z vývozců staly dovozci, výroba se z USA převedla do Číny, ovšem tam vyrobené zboží se vrací zpět do amerických obchodních řetězců. A Američané jsou bez práce, zboží označené Made in USA pochází z východoasijských rukou. Počet milionářů za Velkou zdí letos vzrostl na 534 500. Čína je na čtvrtém místě v počtu bohatých jednotlivců vzhledem k celkové populaci, hned za Spojenými státy, Japonskem a Německem.

Města ve městech zvaná China Town jsou také skvělé turistické atrakce. Navštívil jsem jich pár desítek, ovšem Peking je tím nejúžasnějším. Pokud ovšem nefouká vítr od největší pouště na světě - přes milion kilometrů čtverečních velké pouště Gobi. Ovšem i přesto byl na Olympiádě překonán rekord v maratonu, byť mnozí varovali před jejím krachem. Prý smog je smog. Vítězem se stal keňský běžec Samuel Kamau Wanjiru. Když se ho novináři ptali, co říkal na pekingský smog, řekl, že o ničem takovém neví, ale když běžel maraton v New Yorku nebo v Londýně, že tam se smogem málem udusil... Nejlepší odpověď světovým atletům, kteří přiletí na MS 2015 do Říše středu.

Velvyslanec ČR v Pekingu ing. Libor Sečka mi k tomu řekl: "Čína je nesmírně zajímavá, ale rovněž složitá země. Rozhodně však není zemí našeho typu a nemůžeme očekávat, že po tisícileté císařské tradici by se v ní mohla budovat demokracie západního typu. Má zcela jinou filosofii. Podstatný pro Číňany je jejich vztah s přírodou, cítí se její součástí; dokonalost lidská je zde kopírována z dokonalosti přírodní. Je třeba Čínu vnímat jako příležitost, doslova jako nabíječku pro všechny kolem, tedy i pro Českou republiku. Proč toho nevyužít...? Nikdo totiž neví, jak se tato země, která má miliardu a 360 milionů obyvatel, dále vyvine. Musíme si uvědomit, že Čína je mistrem obřích skoků - z chlapce se najednou stala dospělým člověkem, a ani ona sama neví, jak tyto nové parametry zvládne..."

Inu, jednou se může uskutečnit neskutečnitelné, že pojmenování China Town získá dvaapadesátý stát USA...

tex a foto: Břetislav Olšer

http://olser.blog.idnes.cz

Facebook komentáře