Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Živé kino potřetí v Praze

Kaplického blob přímo na Letné, americký radar nikoli v Brdech ale pod žižkovským vysílačem nebo švýcarský urychlovač částic u Národní technické knihovny? Ano, alespoň prostřednictvím dokumentárních filmů. Těmi již potřetí ožije na konci srpna Praha v rámci projektu Živé kino - pěti projekcí ve veřejném prostoru, které jsou první doprovodnou akcí Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Ten proběhne již po čtrnácté ve dnech 26. - 31. října.

 

„Filmy vytažené z kin do městských ulic a parků, navíc na místa, na která jsou bezprostředně či asociativně navávané přinášejí úplně jiný zážitek. Film o Národní knihovně v místě, kde měla stát, možná vyloučí část argumentů už prostě tím, že je diváci budou moci srovnat s místem, o němž je řeč. Svět filmu se zde neuzavírá s okraji filmového plátna, naopak je jeho přirozenou součástí," vysvětluje koncept projektu Marek Hovorka, ředitel MFDF Jihlava. „V každém z letošní pětice filmů jde o souboj - ať již s vlastní každodenností, autorským gestem či prosazováním vizí a postojů v české společnosti. Pět různých příběhů na pěti různých místech."

 

Za účasti Elišky Kaplické, vdovy po světově uznávaném architektovi Janu Kaplickém, zahájí 20. srpna Živé kino své putování městem snímkem Oko nad Prahou. Ten se věnuje jak životu a výjimečné tvorbě jejího manžela, tak společenské a politické diskusi nad jeho návrhem nové budovy Národní knihovny. „Jak říká ve filmu bývalý prezident Václav Havel: Je zajímavé, že ať se děje, co se děje, ať ty dějiny jdou, kudy chtějí, tak se nevyhnou Letné. Jsem ráda, že bude náš film promítán právě v místě, kde snad také bude jednou stát naše Národní knihovna. Nebo to bude pouze socha Michaela Jacksona, tunel a rezavé koleje?" ptá se Eliška Kaplicky, která se na filmu Olgy Špátové podílela jako producentka i spoluscenáristka.

 

Letošní Živé kino za osobní účasti tvůrců, s nimiž bude možné po projekcích diskutovat, představí ještě tyto čtyři tituly:

Strhující portrét výtvarníka Aléna Diviše a jeho fascinujícího díla Sbohem, slunce představí režisér Martin Řezníček na náplavce pod Palackého mostem.

V Městské zahradě na Zbraslavi promítne Jan Gogola ml. diptych filmů Deník Babičky Němcové, mozaiku každodennosti jedné staré paní ze Zbraslavi, a Mám ráda nudný život, volné pokračování předchozího filmu v podání snachy původní protagonistky. Režisér za tento film získal Cenu pro nejlepší český dokumentární film na MFDF Jihlava 2009.

Jan V. Sacher uvede poutavý esej o největším současném urychlovači částic CERN aneb továrna na absolutno u budovy Národní technické knihovny.

A na závěr pod monumentální věží žižkovského vysílače rozvíří argumentační veletoče protagonisté Českého míru v režii Víta Klusáka a Filipa Remundy.

 

Začátky představení jsou vždy ve 20.30. Vstup je zdarma a promítá se za každého počasí. Na jednotlivých projekcích se lze také zapojit do slosování o volné akreditace na MFDF Jihlava 2010 (26. až 31. října). Podrobnější informace k uváděným filmům a k organizaci Živého kina (v Praze i v Jihlavě) lze nalézt na www.dokument-festival.cz.

 

Program Živého kina v Praze:

 

20. 8. Oko nad Prahou (r. Olga Špátová)

- host: Eliška Kaplicky | poblíž tramvajového obratiště Špejchar, Letenská pláň

 

21. 8. Sbohem, slunce (r. Martin Řezníček)

- náplavka pod Palackého mostem

 

25. 8. Deník babičky Němcové / Mám ráda nudný život (r. Jan Gogola, ml.)

- host: Jan Gogola, ml. | Městská zahrada, Zbraslav

 

26. 8. Cern aneb továrna na absolutno (r. Jan V. Sacher)

- host: Jan V. Sacher | u budovy Národní technické knihovny

 

28. 8. Český mír (r. Vít Klusák, Filip Remunda)

- host: Vít Klusák, Filip Remunda | na náměstí pod TV vysílačem Praha Žižkov

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře