Sjezd sudetoněmeckého landsmančaftu, který se poprvé v historii tohoto spolku bude konat na území České republiky, a to konkrétně v Brně, začíná odkrývat skutečně bizarní a velice nebezpečné stopy, které vedou k bývalému režimu Fialovy vlády. Ukazuje se totiž, že vůbec nešlo o nápad někoho z landsmančaftu, ale o iniciativu lidí z okolí Fialovy vlády a neziskových skupin, které naprosto absurdně nejsou placeny z nějakých peněz z landsmančaftu, ale přímo z městských a krajských rozpočtů v ČR.
Sjezd Sudetoněmeckého landsmanšaftu v Brně, který se má uskutečnit od 22. května jako součást festivalu Meeting Brno, začíná přerůstat z regionální kulturně-politické akce v jednu z nejvýbušnějších domácích kauz letošního jara. A nejde už jen o samotné historické trauma odsunu, Benešových dekretů nebo poválečné paměti. Do hry vstoupily peníze daňových poplatníků, komunální politika, německý vliv, zahraniční symbolika a stále hlasitější otázka, proč se vůbec historicky první sjezd sudetských Němců na českém území odehrává právě nyní.
Posselt mluví o kampani a šablonovitých e-mailech
Předseda landsmanšaftu Bernd Posselt v posledních dnech otevřeně útočí na české odpůrce akce. V rozhovoru pro mnichovskou tiskovou agenturu Mediaservice Novotny [1] mimo jiné uvedl, že dostává z České republiky šablonovité negativní e-maily, které podle něj působí dojmem organizované kampaně. Současně kritizoval i postup Poslanecké sněmovny, která se usnesla proti pořádání sjezdu. Video s českými titulky máte výše v úvodu článku.
Jenže právě tato slova spustila v českém prostředí další vlnu pobouření. Kritici upozorňují, že pokud někdo organizuje politicky citlivou akci s obrovským historickým nábojem na území státu, který byl nacistickým Německem okupován a rozbit, nemůže očekávat pouze nadšené ovace a atmosféru bez odporu. To je zkrátka fakt a i po 81 letech od konce II. sv. války jsou rány Mnichovské zrady stále živé.



Komentáře