Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Cvičení »Vydatný úder« je provokací

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Vláda České republiky nejedná v zájmu občanů, podporuje prohlubování napětí ve světě, nemá vliv na rozhodování a jednání Armády ČR, která realizací vojenského cvičení Ample Strike 2016 s účastí amerických strategických bombardérů B-1 a B-52 vyostřuje současnou mezinárodní situaci.

Uvedli to představitelé občanských iniciativ Ne základnám a Nezávislá média, kteří vojenské letecké cvičení Ample Strike (Vydatný úder) považují za nezákonné.

Cvičení pořádá Armáda ČR ve dnech 30. srpna až 20. září pod hlavičkou NATO, má se ho zúčastnit 1500 vojáků ze sedmnácti členských a partnerských států aliance. Jeho cílem je »sladění činnosti pilotů taktického a vrtulníkového letectva s činností předsunutých leteckých návodčích při podpoře pozemních operací«.

  • cviceni-vydatny-uder-je-provokaci

»Uvedené cvičení Ample Strike nese všechny znaky provokace. Vyzýváme proto vládu České republiky, která je zodpovědná za činnost ministerstva obrany, aby této vojenské provokaci zabránila. Vzdušný prostor České republiky nepatří vládě, ani Armádě ČR,«poznamenali zástupci iniciativ Eva Novotná, Lenka Procházková a Václav Novotný na tiskové konferenci i v dopisu určeném předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Zvažují i trestní oznámení.


 

Spojení sil v petiční akci

»Lokajská politika, nahánějící nás do střetu s jadernou velmocí, se před lidmi skutečně všelijak tutlá. Tím naléhavější je dělat vše pro to, aby jí to tak snadno neprocházelo,« uvedl pro Haló noviny Josef Skála, místopředseda ÚV KSČM. »K tomu, co vytáhla ze tmy hnutí Ne základnám a Nezávislá média, míří už petiční akce, která se právě stává součástí rozhodující fáze kampaně KSČM před říjnovými volbami. Žádá po vládě jasný závazek, že nedopustí jak přítomnost a akce cizích armád na našem území, tak rozmístění českých vojsk na ruské hranici. V petičním výboru vedeném právě spisovatelkou Lenkou Procházkovou jsme spojili síly jak s Evou Novotnou, mluvčí Ne základnám, tak i s osobnostmi kalibru režiséra Zdeňka Trošky či básníka Karla Sýse, Ivana Davida nebo lídra Československých vojáků v záloze za mír Ivana Kratochvíla,« informoval Skála a dodal: »Provokace, vytažená z přítmí páteční tiskovou konferencí, má naši zemi dokonce změnit přímo ve cvičiště hazardu ‚Nach Osten‘. Za to už vláda na koberec prostě musí, dokud je stále čas.«

Vláda nesplnila ústavní povinnost

»O legálnosti cvičení Ample Strike 2016 nemůže být pochyb. Podstatné je rozhodnutí vlády,« sdělila ČTK Jolana Fedorková z tiskového oddělení Generálního štábu AČR. Dodala, že cvičení bylo řádně schváleno vládou loni v prosinci.

Jak zástupci Ne základnám zmínili, vláda hlasováním ve sboru přijala v loňském a letošním roce tři usnesení: rozhodnutí o přeletech a průjezdech ozbrojených sil jiných států přes naše území v roce 2016, účast ozbrojených sil ČR na vojenských cvičeních mimo území ČR a účast ozbrojených sil jiných států na vojenských cvičeních na našem území, a tato nepředala neprodleně k projednání zákonodárcům. »Ústava ČR ukládá vládě o takto přijatých usneseních vlády neprodleně informovat obě komory Parlamentu ČR. Tuto povinnost vláda ve smyslu výše uvedeného článku nesplnila. Je to tedy neústavní jednání vlády ČR a nezákonná činnost ministerstva obrany. AČR nemá od sněmovny mandát, že republikou bude křižovat strategický bombardér B-1,« je přesvědčen Novotný.

Týká se bezpečnosti každého občana

Fedorková potvrdila, že sněmovna informaci o plánovaných cvičeních neschvaluje, pouze bere na vědomí. Proto se představitelé protiválečných iniciativ obrátili také na poslance a poslankyně, kteří se jako celek cvičením Ample Strike dosud nezabývali, a vyzvali je ke změně způsobu projednávání sněmovních tisků týkajících se plánů a činnosti AČR. Ty totiž, o čemž jsou přesvědčeni, mají dopad na bezpečnost každého občana. »Doposud jste při výkonu svého mandátu tyto tisky brali pouze na vědomí, žádáme vás o změnu v hlasování, kdy k těmto tiskům bude Poslanecká sněmovna vyslovovat souhlas,« navrhují poslancům. Důvodem je podle nich skutečnost, že v případě průletů či průjezdů cizích armád územím ČR a pořádáním vojenských cvičení na našem území využívá vláda toho, že sněmovna bere tisk pouze na vědomí, a »v případě cvičení Ample Strike 2016 vzdušný prostor ČR plánuje přenechat pohybům amerických strategických bombardérů«.

»Zkrátka, vláda povolila na našem území nácvik leteckého útoku proti cizímu státu, a to nám vadí,« shrnul pro Haló noviny Novotný s vysvětlením, že návodčí jsou vojenští specialisté určení k označování strategických cílů za účelem jejich zničení na území cizích států.

Cvičení Ample Strike se má odehrávat ve vojenských objektech Boletice, Bechyně, Náměšť nad Oslavou a Libavá, operaci mají ze vzduchu podpořit tři desítky letounů a vrtulníků. Letadla budou vzlétat z letišť v Čáslavi, Náměšti nad Oslavou a Pardubicích a ze tří zahraničních letišť v Německu, Maďarsku a Británii.

(mh, ici)

zdroj:http://www.halonoviny.cz/articles/view/44053585

Facebook komentáře