Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Žid míří do vedení Fatahu (UPDATE)

  • uridavisx
Uri Davis, židovský člen palestinského hnutí Fatah, byl nominován do Revoluční rady, nejvyššího orgánu vládní palestinské strany, která dnes ovládá hlavně okupovaný západní břeh Jordánu. Podle vlastních slov se chce, v případě zvolení, věnovat posilování mezinárodních vazeb Fatahu na zahraniční strany, hnutí a lidskoprávní organizace.
Uri Davis se narodil v Jeruzalémě židovským rodičům, nicméně sám sebe označuje za Palestinského Žida. Je autorem několika statí a knih, v nichž klasifikuje izraelský stát jako režim jihoafrického apartheidu.
Ve stodvacetičlenné Revoluční radě Fatahu jsou zastoupeni palestinští křesťané, nicméně Davis se v případě zvolení stane jejím prvním židovským členem. Doposud působil ve funkci přidružené pozorovatele Palestinské národní rady, do níž ho v roce 1984 jmenoval Jásir Arafat.
Uri Davis do řad Fatahu vstoupil v 80. letech minulého století, kdy ho ke spolupráci přizval předák a zakladatel Organizace pro osvobození Palestiny Chalíl Wazír, známý také jako Abú Džihád. Ten byl v roce 1988 zavražděn izraelským komandem v Tunisku. Komandu tehdy velel nynější izraelský ministr obrany Ehud Barak.
„Izraelské levicové strany mě o ničem nepřesvědčily, protože všechny vycházejí ze sionismu," řekl Uri Davis palestinské agentuře Ma´an. „Tak jsem zkoumal palestinskou levici a zjistil, že ve své většině přijala marxismus," dodal na adresu sekulárních Lidové či Demokratické fronty za osvobození Palestiny. Byl jsem ale spíš pro socialismus, než marxismus, a tak jsem se přidal k Fatahu, protože funguje v rámci liberálních, byť občas protichůdných ideologií. Bojuje ale za osvobození své země a svého lidu od okupace."

Update: V sobotu 15.srpna byl Uri Davis zvolen jako 31. člen Revoluční rady Fatahu.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře