Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Žádné jídlo, žádné léky. Libyjská vojska obléhají Bani Walid

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Ozbrojené libyjské síly pokračují v blokaci města Bani Walid. Zatímco se stupňuje napětí mezi vládními vojáky a opozičními podporovateli, zdejší obyvatelé zůstávají bez jídla a dalších dodávek – a volají o pomoc UN.

  • zadne-jidlo-zadne-leky-libyjska-vojska-oblehaji-bani-walid

Lidsko-právní organizace Amnesty International (AI) žádala úřady, aby se vyhnuly zbytečnému použití síly a umožnily dodávku léků a dalších životních potřeb.

Toto přichází poté, co Libyjský národní kongres povolil ministerstvu vnitra a obrany použití síly, aby mohli zatknout osoby podezřelé ze zabití Omrana Shaabana, který byl oceněn za chycení tehdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

"Líbya je krajinou, v ktorej je väznený najväčší počet ľudí bez súdu na svete. Až 15 z toho tvoria imigranti zo subsaharskej Afriky. Bývalý islamista, Kaddáfiho oponent Nasseer Al Hammary z Observatória pre ľudské práva sám priznal, že situácia porušovania práv je dnes ďaleko horšia nez za Kaddáfiho."(zdroj)

Během posledního týdne vládní vojska obklíčily město.

„Právě nyní zaútočily ozbrojené síly na naše město z východní hranice mezi Bani Walid a Misurátou," řekl pro RT Dr. Abdul-hamid Alshandoli, člen mistního úřadu, který se nachází uvnitř obleženého města.

Libya, Bani Walid report [update 08.09.2012.]
Libya S.O.S. resistance news: 08. October 2012.

Vláda také vyzývala k propuštění dalších zadržených v Bani Walid a na splnění tohoto požadavku dala 10 dní. Termín ke splnění tohoto požadavku vypršel v pátek.

Dokument z libyjského ministerstva zdravotnictví, který doteď potvrdil 26 případů, kdy obyvatelé Bani Walid vykazují příznaky použití chemických zbraní.

Šéf armádního štábu vydal ve čtvrtek prohlášení, vyzývající obyvatele k předání podezřelých, aby se zabránilo vojenskému útoku.

Podle AI jsou stovky obyvatelů Bani Walid uvězneni ozbrojenými milicemi. Mnozí jsou stále zadržování bez obvinění nebo postavení před soud a jsou mučeni nebo je s nimi špatně zacházeno.

Navzdory volání z armády, velké množství obyvatel se rozhodlo demonstrovat své požadavky.

"Mnoho ozbrojených skupin přišlo k hlavnímu vjezdu do Bani Walid a žádaly obyvatele, aby odešli z města. My jsme se rozhodly neodejít, protože my chceme bránit naše práva, naše domy a naše rodiny," řekl Alshandoli.

Zatímco konflikt mezi vládními jednotkami a opozičními podporovateli pokračuje v bývalé Kaddáfího baště, město strádá nedostatkem základních potřeb.

Místní doktoři 4. října uvedli, že skupina ozbrojených mužů bránila třem vozidlům, vezoucím zdravotnické potřeby, personál a kyslík, ve vjezdu do města. 80 kilometrů od města bylo postavené kontrolní stanoviště.

„Situace je velmi špatná. Žádný benzín, žádné jídlo, žádné léky, žádná komunikace. Všechno je ve špatném stavu," řekl Alshandoli.

Petice kolující okolo města v pátek večer požádala Radu bezpečnosti OSN, aby svolala naléhavé setkání a „bezodkladně intervenovala pro ochranu civilistů ve městě."

Signatáři petice prohlašují, že pro-vládní ozbrojené milice se pokoušely zabít velké množství obyvatel Bani Wali, protože libyjská vedení je v chaosu.

Překlad článku 'No food, no drugs': Libyan troops siege ex-Gaddafi stronghold

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře