Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

V Sýrii sestřelili ne bojové, ale výzvědné letadlo Turecka

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • stihacka
Prostředky protivzdušné obrany Sýrie sestřelily ne bojové, ale výzvědné turecké letadlo, oznámila televize Turecka s odvoláním na vicepremiéra země Bulenta Arinca. Již dříve turecké média oznámily, že v Sýrii sestřelili nadzvukovou stíhačku F-4 Phantom II, která také může plnit výzvědné úkoly.

Lodě pobřežní ochrany Turecka a Sýrie pokračují v hledání dvou letců stíhačky, sestřelené syrskými protivzdušnými silami po narušení letadlem vzdušného prostoru nad syrskými výsostnými vodami.

Poradce tureckého premiéra pro zahraniční politiku Ibrahim Kalin přislíbil za zničení turecké stíhačky "silnou, rozhodnou odpověď v souladu se zákonem".

"Sýrie porušila mezinárodní právo", - píše Ibrahim Kalin v neděli ve svém mikroblogu na Twitteru, přičemž neuvádí o jaké konkrétní opatření půjde.

Turecko tvrdí, že stíhačka "ve velké rychlosti přeletěla hranice", a že "byla zhruba 20,9 km (13 mil) od pobřeží." Země to asi nejspíš tvrdí proto, že podle OSN teritoriální vody sahají 14 mil od pobřeží daného státu (22 km zhruba), čímž se snaží potvrdit svou teorii o vysoké rychlosti stíhačky.

Sýrie ale tvrdí opak. Na dnešní tiskové konferenci syrského ministerstva zahraničí bylo řečeno, že turecké letadlo jasně porušilo syrský letecký prostor.

Letadlo bylo sestřeleno protiletadlovým samopalem, který podle Dr.Džiháda Makdissiho dostřelí jen do vzdálenosti 2,5 kilometru. "Mířilo do severovýchodních oblastí a pak kleslo hodně nízko, zmizelo z radaru a pak se znovu objevilo ve výšce 100 metrů cca 1,2 km od syrského území. Šlo vidět očima. V 11:40 stíhačka letěla k syrskému pobřeží a to vedlo k povinnosti, která se vztahuje na všechny suverénní země. Konfrontovali jsme ho protiletadlovou obranou. Použili jsme protiletadlovou střelu, ta byla přímo na pobřeží a zasáhla letadlo přímo, takže letadlo spadlo do syrských teritoriálních vod. Je to podle mezinárodního zákona. Došlo k jasnému porušení syrské suverenity.

Dle Turecka bylo letadlo sestřeleno v mezinárodních vodách. Trosky, které Syřané našli, a které byly předány Turecku, mají na trupu jasné díry, což značí naši protiletadlovou obranu. Kdyby to bylo v mezinárodních vodách, tak bychom použili raketomety. Tady jsme použili protiletadlové samopaly, které mají dosah 2,5 kilometru, takže tohle je odpověď na to, že letadlo bylo zasaženo v mezinárodních vodách...

Sestřelily to protiletadlové samopaly, ty nemají radary. Viděli stíhačku vlastníma očima, která k nim mířila ve výšce 100 metrů. Stíhačku nesledovali, viděli ji přímo a tak reagovali. Zodpovědní důstojníci neměli radar.

Incident s tureckou stíhačkou diskutoval ministr zahraničních věcí Turecka Ahmet Davutoglu s šéfem Ministerstva zahraničních věcí RF Sergejem Lavrovem. Informovala o tom ruská diplomatická zpráva. Rozhovor inicioval turecký kolega.

Incident vnesl ještě více napětí do vztahů mezi Tureckem a Sýrií. Vláda v Ankaře se zdržela prohlášení a tvrdí, že zničení stíhačky nezůstane dlouho bez odpovědi. Své znepokojení v souvislosti s incidentem vyjádřil hlavní tajemník OSN Ban Ki-moon.

Facebook komentáře