Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA SCHVÁLILY IZRAELSKÝ ÚTOK NA RAFAH V GAZE VÝMĚNOU ZA ZRUŠENÍ ÚTOKŮ NA ÍRÁN – ZPRÁVA

Egyptští představitelé sdělili 18. dubna Al-Araby Al-Jadeed, že Spojené státy schválily izraelský plán operace ve městě Rafáh v jižním pásmu Gazy, a to výměnou za neprovedení velkého úderu proti Íránu.

"Americká administrativa projevila souhlas s plánem, který předtím předložila okupační vláda ohledně vojenské operace v Rafáhu, výměnou za neprovedení rozsáhlého útoku proti Íránu," řekl představitel katarskému zpravodajství.

  • usa-schvalily-izraelsky-utok-na-rafah-v-gaze-vymenou-za-zruseni-utoku-na-iran-zprava
Nejmenovaný představitel dodal, že již probíhají přípravy, jak by se  Egypt mohl vypořádat s případnými dopady plánované operace.

Sbor islámských revolučních gard (IRGC) odpálil v noci z 13. na 14. dubna na Izrael více než 300 raket a bezpilotních letounů v reakci na izraelský úder, který na začátku měsíce mířil na íránskou ambasádu v syrském hlavním městě Damašku a zabil zde řadu jejích starších členů.

Izrael se zavázal reagovat, aniž by řekl kdy a jak, zatímco jeho spojenci vyzvali obě strany, aby se vyhnuly další eskalaci.

Izraelská armáda se v posledních měsících připravuje na zahájení operace v Rafáhu. Ve městě a jeho okolí se údajně ukrývá více než 1,5 milionu Palestinců. Námitky ze strany USA a dalších spojenců doposud brání izraelskému rozhodnutí.

Zatímco zpráva Al-Araby Al-Jadeed naznačuje, že Izrael by zrušil odvetný útok proti Íránu výměnou za zelenou k útoku na Rafah, jiné zprávy naopak uvádějí, že izraelská armáda je stále odhodlána reagovat na bezprecedentní útok IRGC.

Je však nepravděpodobné, že by Izrael provedl útok na Írán před koncem svátku Pesach, sdělil 18.dubna ABC News americký představitel, přičemž připustil, že načasování se může změnit. Židovský svátek začíná 22. dubna večer a trvá do konce měsíce.

Zpravodajská síť také citovala izraelské zdroje, které uvedly, že Izrael byl minulý týden již dvakrát připraven k útoku na Írán, ale později od těchto plánů upustil.

Vysocí íránští představitelé, včetně prezidenta Ebrahima Raisiho, již varovali Izrael, že jakýkoli úder na území jejich země se setká s velmi tvrdou reakcí. Teherán také zároveň varoval USA před jejich účastí na jakémkoli izraelském útoku.
 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře