Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Sýrie očima ruského novináře

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • Syria_assad
Nezávislý ruský novinář Vjačeslav Krasko, který se nedávno vrátil ze Sýrie, vyprávěl v exkluzívním interview pro Hlas Ruska o tom, jak se dnes žije lidem v této zemi.

Do Damašku se Vjačeslav Krasko vydal 29. dubna, do Sýrie se dostal přes Libyi. Za tři týdny navštívil na jihu země město Deraa, kde začaly v březnu roku 2011 nepokoje, dále pak město Bosri, kdysi turistické středisko, které teď prakticky úplně blokují povstalci, Tartus, kde je ruská základna, a Latakii – největší syrský mořský přístav.

Vjačeslav Kraskochtěl ještě navštívit i hlavní pamětihodnost Sýrie Palmýru a kromě ní Homs. Místní obyvatelé ho ale od této cesty odradili, protože situace je tam příliš nebezpečná. „Když jsem byl v Damašku, setkal jsem se tam s uprchlíky z Homsu. Byli mezi nimi ženy, děti, muži i staří lidé. A všichni, dokonce i statní muži, mi kategoricky cestu do Homsu neradili. Lidé opouštějí území, kde jsou povstalci, protože se tam necítí v bezpečí, a jedou do Damašku, který kontrolují vládní vojska. Úřady samozřejmě kritizují. Třeba to, že existuje velká korupce. To ale není příčinou toho, co se teď děje v této zemi, protože pro lidi je situace, kterou vytvářejí teroristé mnohem nebezpečnější. Většina dává přednost zákonné moci“.

Ve velkých syrských městech, která jsou pod kontrolou úřadů, žijí lidé docela obyčejným životem, – řekl nám Vjačeslav Krasko.

„Problém není ve městech, ale za jejich hranicemi. Všechny nepokoje se odehrávají v předměstích a menších obcích, kde mají převahu Sunnité. Konflikt se odehrává na mezikonfesní půdě. Tam, kde jsou Sunnité – fundamentální islamisté – tam také vznikají nepokoje a problémy. Tam, kde pozice udržují úřady, panuje naprostý klid, lidé tu žijí tak, jako dřív, chodí do práce, do restaurací, pijí kávu, mládež se baví“.

Podle slov Vjačeslava Kraska jsou politická hesla vytyčovaná členy opozice proti současnému prezidentovi Bašáru Asadovi pouhou rouškou.

„Jsem přesvědčen, že konfrontace má náboženský ráz. Jsou to konflikty Sunnitů a Šiitů, Sunnitů a Alavitů nebo křesťanů. Právě tudy vede linie fronty, není v politických výzvách nebo porušování práv a svobod. Řekl bych dokonce, že prostí lidé tvrdí, že problém Bašára Asada je v tom, že není dost tvrdý. Lidé mají za to, že jedině možnou vládou na Blízkém východě je pouze tvrdá moc a cesta k demokracii tu musí být evoluční“.

Podle výpovědí místních obyvatel povstalci jednat nechtějí. Voleb do parlamentu, které se konaly v polovině května, se představitelé tak zvané opozice nezúčastnili. Jsou si totiž dobře vědomi toho, že podporu obyvatelstva nedostanou. Pro ně existuje jediná cesta k moci – vojenský převrat, – zdůraznil Vjačeslav Krasko. Jak dlouho ještě může konflikt, který už oficiální úřady označily za válku, trvat, to neví nikdo. Syřané jsou ale vylekaní, mají strach z negativního vývoje událostí.

zdroj: czech.ruvr.ru

Lavrov: O budoucnosti své země si musí rozhodnout sami Syřané

O budoucnosti své země by si měli rozhodnout, s ohledem na zájmy všech náboženských a etnických skupin, samotní Syřané. Zdůraznil to hlava MZV RF Sergej Lavrov „na polích“ mezinárodní konference o Sýrii, která se konala v sobotu v Ženevě.

Jak v neděli oznámilo ruské ministerstvo zahraničních věci, uskutečnil Lavrov v Ženevě několik setkání. Konkrétně se setkal se zvláštním vyslancem OSN a LAG Kofim Annanem, hlavou evropské diplomacie Catherine Ashtonovou a s ministry zahraničních věcí ČLR a Iráku Jangem Jie-čim a Hošiarem Zibarim. Jednalo se o klíčových otázkách urovnání konfliktu v Sýrii za pomoci mobilizace vnějších hráčů, které by mělo co nejrychleji vést k ukončení násilí na obou stranách a k zahájení politického dialogu, píše se ve zprávě MZV RF.

Západní sdělovací prostředky zkreslují fakta o Sýrii

Západní hromadné sdělovací prostředky zkreslují informace o tom, co se děje v Sýrii, zamlčují fakta a šíří nedůvěryhodné informace o průběhu vnitřního konfliktu v zemi. V neděli to oznámil náměstek ministra zahraničních věcí Sýrie Fejsál Mekdad v Damšku během setkání s představiteli Veřejné komory RF.

Náměstek hlavy syrského MZV také zdůraznil, že v současné době „země čelí zahraničnímu spiknutí velkého měřítka“.

Mekdad ve jménu syrské vlády vyjádřil poděkování ruskému vedení za poskytnutou podporu jeho zemi, přičemž akcentoval těsné vztahy mezi lidem obou spřátelených zemí. Potvrdil také to, že Damašek splní závazky, které vyplývají z realizace plánu Kofiho Annana.

zdroj:http://www.vlastnihlavou.cz/syrie-ocima-ruskeho-novinare/#more-12543

Facebook komentáře