Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rozhovor syrského prezidenta Assada pro deník Izvestia

Syrský prezident Assad poskytnul rozhovor ruskému deníku Izvestija, ve kterém říká: Sýrie se nikdy nestane loutkovým státem západu, budeme bojovat proti terorismu a budovat vztahy, které budou sloužit zájmům Syřanů.

  • rozhovor-syrskeho-prezidenta-assada-pro-denik-izvestia

Otázka: Pane prezidente, nejpalčivější otázka dneška je současná situace v Sýrii. Jaká část země je pod kontrolou rebelů?

Prezident al-Assad: Z našeho pohledu se nejedná o záležitost označování oblastí, zda jsou pod kontrolou rebelů nebo vlády. Bojujeme proti teroristům pronikajících do jednotlivých regiónů, měst a do jejich okrajových části. Způsobují zmatek, demolují, kradou, ničí infrastrukturu a zabíjejí nevinné civilisty jen proto, že odsuzují jejich chování. Armáda se mobilizuje do těchto oblastí spolu s bezpečnostními silami s cílem vykořenit teroristy a ti, kteří přežijí se přesouvají do jiných oblastí. Proto je podstatou naší činnosti boj proti terorismu.

Naše úloha, která se vleče kvůli přílivu velkého množství teroristů z jiných zemí – řádově se odhadují na desítky tisíc. Dokud budou i nadále dostávat finanční a vojenskou pomoc, budeme proti nim bojovat. Mohu potvrdit, že neexistuje případ, kdy by syrská armáda, která vstoupila na určité místo, nedokázala tyto teroristy eliminovat.

Většina z nich, proti kterým bojujeme, jsou Takfiri*, které přijímá al-Kajda, mimo malého počtu psanců. Takže, jak jsem říkal, není to o tom, kdo ovládá víc území země. Tam, kde útočí teroristé, budeme útok oplácet.
*Takfir je muslim, který obviňuje jiné muslimy z odpadlictví

Otázka: Ale západní mainstreamové média tvrdí, že teroristé ovládají 40-70% území Sýrie. Jaká je realita?

Prezident al-Assad: Na světě není armáda, která by mohla být přítomna se svou výzbrojí v každém koutě dané země. Teroristé toho využívají a narušují oblasti, kde není armáda. Pronikají z jedné oblasti do druhé a my budeme s velkým úspěchem pokračovat v jejich odstraňování. Proto opakuji, problémem není velikost území, do kterého se infiltrují, problémem je neustálý příliv teroristů ze zahraničí.

Více významným kritériem pro vyhodnocení úspěšnosti je – může syrská armáda vstupovat do všech infiltrovaných oblastí a porazit je? Celkem jistá odpověď je ano, armádě se to vždy podařilo a daří se i nyní. Ale nějakou dobu to trvá, protože takovéto typy válek nekončí hned a jako takové přinášejí velké oběti. A i když vykořeníme všechny teroristy, budeme muset za to zaplatit vysokou cenu.

Otázka:  Hovořil jste o islámských extrémistických bojovnících Takfir, kteří vstupují do Sýrie. Jsou to roztříštěné skupiny nebo jsou to ucelená hlavní síla, která ničí stabilitu Sýrie a celého Středního východu?

Prezident al-Assad: Mají obě vlastnosti. Jsou podobní v tom, že sdílejí stejnou myšlenku jednotlivců, jako je Zawahiri (šéf al-Kajdy), ale též mají podobné nebo shodné finanční zázemí a vojenskou podporu. Liší se jen tím, že jsou nesoudržní a rozptýlení. V každé skupině mají samostatného vůdce s různými úkoly. Samozřejmě je veřejně známo, že země jako Saudská Arábie, která má hlubokou peněženku, je může financovat a manipulovat s nimi tak, aby vyhovovali jejich vlastním zájmům.

Ideologicky, tyto země je mobilizují prostřednictvím přímých nebo nepřímých prostředků, jakou jsou extrémistické nástroje. Když vyhlásí, že muslimové musí realizovat džihád v Sýrii, budou na tuto výzvu reagovat tisíce bojovníků. Finančně ti, kteří financují a vyzbrojují takové skupiny jim také vydávají pokyny na různé teroristické akce a šíření anarchie. Stát jako Saudská Arábie má na ně potom obrovský vliv díky wahábistické ideologii a finančním prostředkům.

Otázka: Syrská vláda tvrdí, že Izrael má silný vztah s teroristy v Sýrii. Jak to vysvětlíte? Většinou jde cítit, že islámským extrémistům se Izrael hnusí a jsou hysteričtí už jen, když slyší jeho jméno.

Prezident al-Assad: Pokud to tak je, proč potom, když teroristé udeří na hranici s Izraelem, Izrael udeří na naše síly, aby zmařil náš tlak na tyto teroristy? Proč, když je zablokujeme v oblasti, tak Izrael otevře svou barikádu a pustí je dovnitř, aby mohli uskutečnit útok na jinou oblast? Proč Izrael vykovává v posledních měsících přímé údery proti syrské armádě? Takže je jasné, že to vnímání je nepřesné. Je to právě Izrael, kdo veřejně vyhlásil, že s nimi spolupracuje a ošetřuje je ve svých nemocnicích. Pokud tyto teroristické skupiny jsou skutečně nepřáteli Izraele a jsou hysteričtí už jen při zmínce jeho jména, jak jste uvedl, proč bojovali proti Sovětskému svazu, Sýrii a Egyptu, zatímco nikdy nezaútočili proti Izraeli? Kdo původně vytvořil tyto teroristické skupiny? Tyto skupiny byly původně vytvořené na začátku 80-tých let ve Spojených státech a na Západě financované Saudy, aby bojovali proti Sovětskému svazu v Afghánistánu. Takže je logické, pokud byli vytvoření v USA a na Západě, nikdy přece nenapadnou Izrael.

Otázka: Tento rozhovor bude přeložený do několika světových jazyků a budou ho číst také vůdci států, které stoji proti vám. Co byste jim vzkázal?

Prezident al-Assad: V současné době existuje mnoho západních politiků, ale jen málo státníků. Někteří z těchto politiků ani nečtou historii nebo se z ní nepoučili, zatímco jiní si ani nepamatují nedávné události. Vzali si tito politici nějaké ponaučení z posledních padesáti let? Nejsou si vědomi, že všechny války, které vedli jejich předchůdci, od války ve Vietnamu, selhaly? Vědí vůbec, že z těchto válek nezískali nic jiného než zničené země a destabilizované regiony na Středním východě a v jiných částech světa? Nerozumí, že ve všech válkách to nedělali pro lidi, kteří už ani nevěří jejich politice?

Na druhé straně, tito politici vědí, že terorismus není vítězná karta, kterou vytáhnete při hře, kdykoliv se vám to hodí nebo ji držíte schovanou, pokud to tak není. Terorismus je jako štír, který vás bodne kdykoliv a kdekoliv. Proto nemůžete podporovat terorismus v Sýrii, zatímco proti němu bojujete v Mali, nemůžete ho podporovat v Čečensku, když proti němu bojujete v Afghánistánu.

Pokud budu velmi přesný, mám na mysli Západ a ne všechny světové vůdce. Pokud se tito západní vůdci snaží dosáhnout svých zájmů, je nutné naslouchat svým voličům a obyvatelům v tomto v regionu dříve než bude dosazen loutkový vůdce v naději, že on bude představovat jejich zájmy. Tak se může stát západní politika v regionu realističtější.

Naše poselství světu je jednoduché. Sýrie se nikdy nestane loutkou Západu. Jsme nezávislá země, budeme bojovat proti terorismu a budeme svobodně budovat vztahy se zeměmi, které nejlépe slouží zájmům syrského lidu.

Otázka: Ve středu obvinili rebelové syrskou vládu z použití chemických zbraní. Někteří západní představitelé přijali taková obvinění. Jaká je na tuto situaci vaše reakce? Umožníte inspektorům OSN vyšetřit tuto událost?

Prezident al-Assad: Prohlášení americké administrativy, Západu a dalších zemí bylo vykonané s pohrdáním a neúctou k jejich vlastnímu veřejnému mínění. Neexistuje člověk nebo velmoci na světě, kteří by nejprve odsoudili a poté šli sbírat důkazy, aby podložili svá obvinění. Americká administrativa ve středu obvinila a o dva dny později oznámila, že jdou sbírat důkazy – jaké důkazy budou shromažďovat z dálky?

Tvrdí, že oblast, ve které se to stalo je pod kontrolou rebelů a že syrská armáda použila chemické zbraně. Ve skutečnosti se jedná o oblast, ve které má pozice syrská armáda. Je absurdní, aby jakákoliv země použila chemické zbraně, nebo jiné zbraně hromadného ničení, na místech, která jsou pod její kontrolou. Tato obvinění jsou zpolitizovaná, aby vrátila krok armády zpět. 

Pokud jde o komisi OSN, my jsme první požádali OSN o vyšetření, když teroristé odpálili rakety na Aleppo, které nesly toxický plyn. Několik měsíců před útokem vydali americké a západní mocnosti prohlášení, které mělo připravit lidi na možné použití chemických zbraní syrskou vládou. To vyvolalo naše podezření, že si jsou vědomi záměru teroristů k použití těchto zbraní, aby následně mohli obvinit syrskou vládu. Po rozhovorech s Ruskem jsme se rozhodli požádat komisi OSN, aby vyšetřila tento incident. Vzhledem k tomu jsme žádali o vyšetření incidentu na zemi a ne na základě domněnky nebo obvinění ze strany USA, VB, nebo Francie.

Během posledních několika týdnů jsme pracovali s komisí OSN a nastavili jsme pravidla pro spolupráci. První z nich je, že naše národní suverenita je červená čára a v průběhu vyšetřování bude komise spolupracovat přímo s námi. Za druhé, problém není jen to, jak bude vyšetřování probíhat, ale jak budou výsledky interpretované. Všichni jsme si vědomi, že výsledky musí být vyložené objektivním způsobem, protože určité země si můžou výsledky vysvětlit a interpretovat svým způsobem. Samozřejmě očekáváme, že Rusko zablokuje jakýkoliv výklad, který bude sloužit cílům americké a západní politiky.

Otázka:  Nedávné prohlášení americké administrativy a dalších západních vlád bylo, že USA vyloučily jakoukoliv vojenskou intervenci v Sýrii. S ohledem na nedávné okolnosti to vypadá, že USA se budou chovat stejným způsobem, jako se to stalo v případě Iráku, jinými slovy, že budou hledat záminku na vojenskou intervenci.

Prezident al-Assad: Není to poprvé, co byla vznesena možnost vojenské intervence. Od samého začátku se USA spolu s Francií a Velkou Británii o to snaží. Naneštěstí pro ně, události nabrali jiný směr a rovnováha se přesunula proti jejich zájmům v Radě bezpečnosti OSN, přes nespočetné pokusy dohodnutí se s Ruskem a Čínou, samozřejmě bezvýsledně. Negativní výsledky v Egyptě nebo Libyi také hrají v jejich neprospěch.

Situace v Libyi je odlišná od situace v Egyptě, Tunisku a situace v Sýrii, jak jsem říkal, je velmi odlišná od všech ostatních. Každá země má jedinečnou polohu, ale používá se stejný scénář, který už není věrohodný. Není pochyb o tom, že mohou vést války, ale nemůžou předpokládat, kam se konflikt rozšíří nebo jak skončí. To vede k tomu, aby si uvědomili, že všechny jejich scénáře se vymkly kontrole.

Nyní je všem jasné, že to, co se odehrává v Sýrii, není to revoluce, která usiluje o politickou reformu, ale o cílený terorismus zaměřený na zničení syrského státu. Co budou říkat svým lidem, když tak tlačí na vojenskou intervenci: vojenskou intervencí podporujeme terorismus proti státu?

Otázka: Čemu bude Amerika čelit, pokud se rozhodne pro vojenskou intervenci, nebo když povedou válku proti Sýrii?

Prezident al-Assad: Budou konfrontování s tím, s čím byli konfrontování v každé zemi od války ve Vietnamu – selháním. Amerika vedla mnoho válek, ale nikdy nebyla schopná dosáhnou svého politického cíle. Též nebude umět přesvědčit obyvatele o výhodách války, ani o své politice a svých plánech. Globální síly mohou vést války, ale mohou v nich i vyhrát?

Otázka: Jaký je váš vztah k prezidentovi Putinovi? Voláte si? Pokud ano, o čem spolu hovoříte?

Prezident al-Assad: Mám silný vztah s Putinem, který trvá už mnoho let, ještě z dob před krizí. Zavoláme si čas od času, i když o událostech kolem Sýrie po telefonu nehovoříme. Náš vztah je ulehčený pomocí ruských a syrských představitelům přes výměnné pobyty. Většina z nich je mimo pozornost médií.

Otázka: Máte v plánu navštívit Rusko nebo pozvat prezidenta Putina do Sýrie?

Prezident al-Assad: Je to možné, ale samozřejmě, aktuální priority jsou zmírnění násilí v Sýrii, kde jsou obrovské ztráty každý den.

Otázka: Rusko je proti politice USA a EU zejména s ohledem na Sýrii. Co by se stalo, kdyby Rusko udělalo kompromis? Je možný takový scénář?

Prezident al-Assad: Rusko-Americké vztahy by neměli být viděny přes samotnou syrskou krizi. Je nutné je vnímat v širším měřítku a komplexněji. USA předpokládaly, že rozpadem Sovětského svazu bylo Rusko trvale zničeno. Poté, co prezident Putin nastoupil koncem 90-tých let do úřadu, začalo Rusko postupně sílit a obnovovat znovuzískané mezinárodní postavení a proto začala nová studená válka, ale jiným a jemnějším způsobem.

USA to zkoušejí na více frontách: usilují o selhání ruských zájmů ve světě, pokoušejí se ovlivnit mentalitu Rusů blíže k Západu. Usilovně pracují, aby odstranili zásadní a důležitou úlohu Ruska v mnohých oblastech. Jedna z nich je Sýrie. Je důležité vysvětlit široké veřejnosti proč tomu tak je: Rusko nehájí prezidenta al-Assada nebo syrskou vládu. Jen syrský lid může rozhodnout o svém prezidentovi a politickém systému – to není problém. Rusko obhajuje základní principy, trvající už více jak sto let, přičemž první z nich je nezávislost a politika nezasahování do vnitřních záležitosti státu. Rusko samo trpělo a stále trpí takovým zasahováním.

Navíc, Rusko má své oprávněné zájmy v regionu. Někteří povrchní analytici zúžili tyto zájmy na přístav Tartús, ale ve skutečnosti jsou ruské zájmy mnohem významnější. Politicky vzato, pokud udeří terorismus na Sýrii, klíčovou zemi v regionu, bude to mít přímý vliv na stabilitu na Blízkém východě, která následně bude mít vliv na Rusko. Na rozdíl od západních vlád, Rusko si plně uvědomuje tuto skutečnost. Ze společensko-kulturního hlediska nesmíme zapomenout na desítky tisíc rusko-syrských rodin, které vytvářejí sociální, kulturní a lidský most mezi našimi zeměmi.

Pokud by Rusko našlo kompromis, jak jste uvedl v otázce, tak by se to stalo před rokem či dvěma, kdy byla situace nečitelná i pro ruské úředníky. Dnes je situace křišťálově čistá. Rusko neudělalo kompromis tehdy, neudělá ho ani teď.

Otázka: Existují nějaká jednání s Ruskem ohledně dodávek paliva nebo vojenského materiálu do Sýrie? S ohledem na smlouvu o dodávkách obranného systému S-300?

Prezident al-Assad: Samozřejmě, že žádná země veřejně neprohlásí, jako zbraně podle uzavřených smluv dostává. To jsou přísně utajované informace týkající se obranných sil. Můžu ale říct, že všechny dohody podepsané s Ruskem jsou akceptovatelné bez ohledu na probíhající krizi. A ani tlak ze strany USA, EU nebo zemí Perského zálivu nemá vliv na jejich realizaci. Rusko i nadále dodává Sýrii to, co potřebujeme na obranu Sýrie a Syřanů.

Otázka: Jakou formu pomoci dnes vyžaduje Sýrie od Ruska? Je to finanční pomoc nebo dodávka vojenské techniky? Například, žádá Sýrie od Ruska půjčku?

Prezident al-Assad: Při absenci bezpečnosti v zemi, není možné mít fungující a stabilní ekonomiku. Tak zaprvé, podpora, kterou Rusko poskytuje prostřednictvím dohodnutých vojenských kontraktů na pomoc Syřanům, aby se sami ubránili, povede k lepšímu zabezpečení, které zase pomůže ulehčit hospodářskou obnovu. Za druhé, ruská politická podpora pro naše právo na nezávislost a suverenitu zastává také významnou úlohu. Mnoho dalších zemí, které se obrátili proti nám si takovou politikou zavřeli dveře pro následné hospodářské vztahy a své trhy. Rusko udělalo přesný opak a nadále udržuje dobré obchodní vztahy, což pomáhá udržovat naši ekonomiku. Proto v odpovědi na vaši otázku, Rusko podporuje politický postoj a ctí dohodnuté vojenské závazky, i přes tlak Američanů, což výrazně prospívá naší ekonomice. Ekonomická embarga uložená ostatními zeměmi mají negativní vliv na život našich obyvatel.

Z čistě ekonomického hlediska existuje několik dohod mezi Sýrii a Ruskem pro různé výrobky a materiály. Co se týká půjčky od Ruska, mělo by to být považované za prospěšné pro obě strany: pro Rusko je to příležitost pro jeho národní průmysl a podniky, které budou expandovat na nový trh. Pro Sýrii bude poskytnutí finančních prostředků znamenat obnovu infrastruktury a podporu oživení ekonomiky. Znovu opakuji, že ruský postoj a podpora bude nápomocná při obnovení bezpečnosti a zabezpečení základních potřeb pro syrský lid.

Otázka: Vztahují se tyto smlouvy na pohonné hmoty nebo na základní potraviny?

Prezident al-Assad: Syřané potřebují hlavně základní potraviny, lékařské potřeby a palivo. Syrská vláda se snaží zabezpečit, aby tyto základní potřeby byly k dispozici pro všechny Syřany prostřednictvím obchodních dohod s Ruskem a dalšími spřátelenými zeměmi.

Otázka: Vraťme se k Sýrii. Jsme si vědomi toho, že postupně vydáváte amnestie. Patří do těchto amnestií také rebelové? A následně někteří z nich bojují po boku se syrskou armádou?

Prezident al-Assad: Ano, to je skutečně pravda. V poslední době došlo k výraznému posunu zejména proto, že obraz o konfliktu je nyní čistší a je jasné, že to, co se děje v Sýrii je terorismus. Mnoho z nich se vrátilo do občanského života, vzdali se zbraní a získali amnestii, která jim k tomuto rozhodnutí dopomohla. Nejvíc pozoruhodné je, že existují určité skupiny, které přešli z boje proti armádě a nyní bojují po jejím boku. Tito lidé byli obelhaní tím, co říkají média nebo je vydírali teroristé. Je to právě z toho důvodu, že syrská vláda přijala politiku otevřených dveří pro všechny, kteří mají zájem, aby se země vrátila tam, kde byla před krizí.

Otázka: Syrské vztahy s některými zeměmi, jako Katar, Saudská Arábie nebo Turecko, padly. Kdo jsou vaši přátelé a kdo nepřátelé?

Prezident al-Assad: země, které nás podporují, jsou všem dobře známé: mezinárodní – Rusko a Čína, regionální – Irán. Ale začínáme vidět pozitivní změnu na mezinárodní scéně. Některé země, které byly silně proti Sýrii, začaly s námi obnovovat vztahy. Samozřejmě, že změny v postavení těchto zemí nepředstavují přímou podporu.

I přesto existují určité země, které přímo podporují terorismus v Sýrii. Převážně Katar a Turecko v prvních dvou letech. Katar financoval, zatímco Turecko poskytovalo teroristům logistickou podporu. V poslední době Saudská Arábie nahradila ve financování Katar. Pro úplnost, Saudská Arábie nemá nic, ale financuje: ti, kteří mají jen peníze, nemohou vybudovat civilizaci nebo se o ni starat. Saudská Arábie realizuje svůj program v závislosti od toho, kolik peněz mají k dispozici.

Turecko je jiný případ. Je žalostné, že tak velká země, jako Turecko se strategickou polohou a liberální společností se nechá zmanipulovat dolarem prostřednictvím států v Perském zálivu. Je samozřejmé, že zodpovědnost za tuto situaci nese turecký premiér a ne obyvatelé, s kterými sdílíme mnoho památek a tradic.

Otázka: Co tvoří syrsko-ruské vztahy tak silné? Jsou to geopolitické zájmy? Nebo společný boj proti terorismu?

Prezident al-Assad: Existuje více důvodů. Prvním z nich je, že Rusko trpělo okupací během druhé světové války a Sýrie byla obsazená vícekrát. Druhým důvodem je, že od konce sovětské éry bylo Rusko podrobeno opakovanými pokusy o cizí zásahy do vnitřních záležitostí, což je také případ Sýrie. Třetím důvodem je terorismus. V Sýrii to dobře chápeme. Víme, co znamená, když teroristé z Čečenska zabíjejí nevinné civilisty, víme, co znamená, držet děti v obklíčení v Beslanu nebo držet nevinné obyvatele v moskevském divadle. Je to z toho důvodu, že Rusové odmítají příběhy Západu o „dobrých a zlých teroristech.“ Mimo to, jsou to také syrsko-ruské rodiny, které jsem zmínil již dříve.

Všechny tyto faktory společně utvářejí politické postoje velké země jako je Rusko. Jejich pozice není založená na jedné nebo dvou elementech, ale na komplexní historické, kulturní a intelektuální perspektivě.

Otázka: Jaké jsou vaše očekávání od konference se syrskou opozicí, tzv. Ženeva 2

Prezident al-Assad: Cílem konference Ženeva 2 je podpořit politický proces a ulehčit politické řešení krize. Avšak, toto může být uskutečněné jen v tom případě, že bude zastavena zahraniční podpora terorismu. Očekáváme, že tato konference by měla vynutit tlak na státy, které terorismus v Sýrii podporují, zastavit pašování zbraní a přesun teroristů do Sýrie.

Zdroj: http://izvestia.ru/news/556048

Převzato:http://www.vlastnihlavou.cz/rozhovor-syrskeho-prezidenta-assada-pro-denik-izvestia/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře