Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Rachel Corrie se blíží ke Gaze, Klaxons a Gorillaz ruší koncerty v Izraeli (update)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • freedom-rachel
Irská humanitární loď Rachel Corrie s 1200 tunami nákladu je asi 150 mil od Gazy a přistát by měla v sobotu ráno. Předchozí informace tvrdily, že se vrací do Irska, protože dvě její doprovodná plavidla byla během kotvení v Řecku poškozena v důsledku izraelské sabotáže, oznámilo mezinárodní hnutí Free Gaza.

Citovalo přitom plukovníka izraelské armády Itzika Tourgemana, který v Knessetu poslancům zahraničního a branného výboru oznámil, že dvě lodi ke svému cíli nedorazí, neboť „proti nim byla podniknuta tajná operace".

Hnutí Free Gaza mělo už delší dobu podezření, že za poškozením lodí Challenger 1 a Chellenger 2 je izraelská tajná služba, podle vlastního prohlášení však o tom mlčelo, dokud nezíská důkazy. Nyní se ale Izrael přiznal sám.

Rachel Corrie se proto měla vrátit do Irska a na cestu znovu vyrazit až poté, kdy bude zajištěna její ochrana a kdy Izrael bude důrazně informován, že ať se stane lodi a její posádce cokoli, ponese za tu vinu. Na palubě Rachel Corrie byla například nositelka Nobelovy ceny míru Mairead Maguierová nebo bývalý náměstek generálního tajemníka OSN Dennis Halliday. Ve skutečnosti se nyní blíží ke Gaze, nicméně se potýká s problémy se spojením i s dezinformacemi ze strany Izraele.

Free Gaza zároveň popřelo informace izraelských médií, podle nichž měla posádka Rachel Corrie v úmyslu uposlechnout požadavku Izraele a vyložit svůj náklad v Ašdodu. „To je také sabotáž, prostřednictvím slov," konstatuje se v prohlášení.

Na protest proti izraelskému útoku na humanitární loď skupiny Klaxons a Gorillaz Sound System zrušily svá sobotní vystoupení na telavivském hudebním festivalu Pic.Nic. Pořadatelé nyní s obavami očekávají, jak se zachová poslední velký mezinárodní host festivalu, skupina Placebo.

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře