Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Phantom nad Sýrii: 100 metrů do války

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • syria_assad
Příběh s tureckou stíhačkou sestřelenou nad Sýrií se může stát mezníkem ve vývoji syrské krize. Pro koalici západních a některých arabských zemí se to může stát dobrou záminkou k zahájení vojenské intervence.

Přirozeným východiskem bude pro Damašek zveřejnit veškerou dokumentaci o tomto incidentu a trvat na maximální otevřenosti a průzračnosti vyšetřování. Komentář mezinárodního velmistra Vladislava Tkačeva.

22. červen 2012 – toto datum možná budou muset historici zaznamenat. Jak je známo, právě v tento den sestřelila syrská protiletecká obrana turecké letadlo Phantom F-4. Verze této události jsou zcela proitikladné. Damašek tvrdí, že stíhačka, kdy se ocitla ve vzdušném prostoru Sýrie, nereagovala na dotazy ze země. A proto navrhuje vykládat tento incident jako politováníhodné nedorozumění. Ankara zase trvá na tom, že letadlo bylo sestřeleno nad neutrálními vodami, a tedy je tato událost zřejmým faktem agrese.

I když rozdíl mezi pravdivou a falešnou verzí může tvořit jen pár stovek metrů, sázky jsou příliš vysoké: nezákonně sestřelený letoun může jistě být důvodem k tomu, aby byl sever Sýrie vyhlášen za neletové nárazníkové pásmo. A potenciálně také k cizí intervenci.

Syrské úřady musejí bez otálení zveřejnit veškerou dokumentaci o této události a trvat přitom na otevřenosti a průzračnosti vyšetřování. Rekonstrukce pořadí tahů a časového rozvrhu událostí by se mohlo stát nejlepší pojistkou proti dalším sankcím. Alespoň v šachu si nikdo nic lepšího ještě nevymyslel. Jakákolik sporná situace se řeší tím, že se rozehraná partie rekonstruuje pod kontrolou rozhodčího. Jsou dokonce zvláštní šachové úlohy, které si vyžadují tzv. retrogradní analýzu. V retroúlohách se rozpoutává klubko událostí, což umožňuje pochopit, co se vlastně stalo.

Stejně jako v přépadě tureckého Phantomu.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_06_30/79804518/

Facebook komentáře