Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Palestinští lídři trestají pacienty

"Ve jménu Alláha, i kdyby nám zbyl jen jediný cent, tak jej dáme rodinám mučedníků a vězňů, a teprve to, co zbude, vynaložíme na služby pro ostatní lidi." — palestinský lídr Mahmúd Abbás, Palestinian Media Watch, 24. července 2018.

Je zřejmé, že mezi "ostatní lidi" patří nejen zaměstnanci Palestinské samosprávy, ale také palestinští pacienti, kteří potřebují lékařskou péči. Abbás se teď rozhodl potrestat tyto pacienty tím, že jim odepře lékařskou péči v Izraeli.

Rozhodnutí Palestinské samosprávy odepřít pacientům možnost léčby v Izraeli neplatí pro vysoké palestinské představitele.


Palestinská samospráva rozhodla, že Palestinci již nebudou moci absolvovat léčbu v Izraeli. -- s výjimkou vysokých palestinských představitelů. Minulý týden byl Jibril Rajoub, vysoký představitel Fatahu, frakce Mahmúda Abbáse vládnoucí na Západním břehu Jordánu, přijat do nemocnice Ichilov Hospital, což je největší zařízení akutní péče v Izraeli.

Palestinská samospráva rozhodla, že Palestinci již nebudou moci absolvovat léčbu v Izraeli. V březnu 2019 ministr zdravotnictví Palestinské samosprávy v Ramalláhu na Západním břehu oznámil, že byl zastaven převoz pacientů do izraelských nemocnic, a slíbil, že pro ně zajistí náhradní zdravotní péči v soukromých a vládních nemocnicích.

  • palestinsti-lidri-trestaji-pacienty

Palestinská samospráva oznámila, že přijala toto rozhodnutí jako reakci na snížení plateb od izraelské vlády. Izraelci vybírají v zastoupení za Palestince daně, ale izraelská vláda se rozhodla, že nepředá Palestinské samosprávě z těchto daní ekvivalent celkové částky, kterou Palestinská samospráva používá jako zdroj na platby rodinám uvězněných teroristů a "mučedníků".

Nový izraelský zákon umožňuje izraelské vládě ukládat Palestinské samosprávě finanční sankce za její politiku "Pay for Slay" (Peníze za zabití), která povzbuzuje teroristy k provádění útoků proti Izraelcům, protože vědí, že oni a jejich rodiny budou po zbytek svých životů dostávat odměny od Palestinské samosprávy.

Jedna zpráva odhadla, že Palestinská samospráva v roce 2018 vězněným teroristům a propuštěným vězňům vyplatila na odměnách nejméně 502 miliónů šekelů [141 miliónů dolarů]. Nejméně 230 miliónů šekelů [65 miliónů dolarů] vynaložila Palestinská samospráva na platy vězněným teroristům, přičemž dalších 176 miliónů šekelů [48 miliónů dolarů] vyplatila Palestinská samospráva teroristům po jejich propuštění z vězení, uvedla tato zpráva. Zbývajících 96 miliónů šekelů [27 miliónů dolarů] použila Palestinská samospráva na dodatečné mzdové platby a jiné benefity teroristům a jejich rodinám.

Navzdory těmto izraelským srážkám dostávají teroristé a jejich rodiny nadále plné platy. Jediní, kdo na to doplácí, jsou desítky tisíc palestinských veřejných zaměstnanců, kteří v posledních třech měsících obdrželi pouze 50 až 60 % svých platů.

Prezident Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás nedávno slíbil, že bude pokračovat v poskytování sociálních dávek teroristům a jejich rodinám, i kdyby to mělo stát palestinskou vládu její poslední cent. "Nepřipustíme zrušení ani snížení odměn rodinám mučedníků a vězňů, k čemuž se nás snaží dotlačit," řekl Abbás. V jiném prohlášení řekl Abbás toto: "Ve jménu Alláha, i kdyby nám zbyl jen jediný cent, tak jej dáme rodinám mučedníků a vězňů, a teprve to, co zbude, vynaložíme na služby pro ostatní lidi."

Je zřejmé, že mezi "ostatní lidi" patří nejen zaměstnanci Palestinské samosprávy, ale také palestinští pacienti, kteří potřebují lékařskou péči. Abbás se teď rozhodl potrestat tyto pacienty tím, že jim odepře lékařskou péči v Izraeli.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Palestinské samosprávy Osama al-Najjar objasnil, že se Palestinská samospráva rozhodla zastavit financování léčby palestinských pacientů v izraelských nemocnicích jako reakci na to, že si Izrael ponechá část daňových výnosů vybíraných pro Palestinu. Pozastavená částka se rovná finanční podpoře, kterou Palestinská samospráva vyplácí rodinám uvězněných teroristů a "mučedníků". Al-Najjar odhadl náklady na léčbu Palestinců v izraelských nemocnicích na 100 miliónů dolarů ročně.

Palestinský novinář Fathi Sabbah řekl, že toto rozhodnutí ministerstva zdravotnictví Palestinské samosprávy bylo "špatné, uspěchané a neuvážené." S poukázáním na to, že toto rozhodnutí bylo přijato před nalezením alternativ místo izraelských nemocnic, řekl, že "toto rozhodnutí bylo nebezpečné, protože těmto pacientům odpírá právo obdržet lékařské ošetření, které není dostupné v palestinských nemocnicích, čímž ohrožuje jejich životy. To je příliš vysoká cena."

Sabbah řekl, že přesunutí pacientů do nemocnic v Jordánsku a v Egyptě jen zvýší jejich utrpení. Řekl, že mnoho pacientů již začalo přijímat lékařskou péči v Izraeli, a teď se po nich bude chtít, aby začali od začátku s novou léčbou v Jordánsku nebo v Egyptě.

"Jordánské a egyptské nemocnice se s těmito pacienty nebudou schopné vypořádat na profesionální úrovni bez toho, že by se tito pacienti museli znovu podrobit různým testům a museli začít s léčbou znovu od začátku," dodal Sabbah.

"To znamená další utrpení pro pacienty a vyšší výdaje pro palestinskou vládu. Navíc budou tito pacienti muset snášet utrpení několikahodinového cestování do Egypta a Jordánska. Cesta z Pásma Gazy do Káhiry trvá dva až tři dny, a zpáteční cesta trvá tři až čtyři dny. To znamená, že pacienti s rakovinou budou cestovat na chemoterapii celý týden, zatímco na stejnou léčbu v Izraeli potřebují jen několik hodin, maximálně jeden den."

Rozhodnutí Palestinské samosprávy odepřít pacientům možnost léčby v Izraeli neplatí pro vysoké palestinské představitele.

Jibril Rajoub, vysoký představitel Fatahu, frakce Mahmúda Abbáse vládnoucí na Západním břehu, byl na začátku května přijat do nemocnice Ichilov Hospital, což je největší zařízení akutní péče v Izraeli. Rajoub, který také vede Palestinskou fotbalovou asociaci a předtím strávil 17 let v izraelském vězení za teroristické zločiny, byl do této nemocnice spěšně odvezen na urgentní lékařské ošetření navzdory rozhodnutí Palestinské samosprávy o zákazu lékařského ošetření v Izraeli pro Palestince.

Nicméně zatímco izraelští lékaři v nemocnici Ichilov Hospital poskytli Rajoubovi nejlepší možnou léčbu, tak tento vysoký palestinský představitel poslal dopis Evropské a Španělské fotbalové asociaci, ve kterém požadoval, aby španělský fotbalový gigant Atlético Madrid zrušil posezónní přátelský zápas s izraelským týmem v Jeruzalémě. "Nejsme proti zápasu v Izraeli, ale je nepřijatelné, aby proběhl v okupovaném Jeruzalémě," napsal Rajoub ve svém dopise. Rajoub však zapomněl na to, že Teddy Stadium, kde se zápas měl konat, je ve skutečnosti v západním Jeruzalémě.

Několik dní před tím, než byl přijat v izraelské nemocnici, vyzval Rajoub také Araby a muslimy, aby "zastavili všechny formy normalizace sportovních kontaktů s Izraelem."

Rajoub není ani první ani poslední vysoký palestinský představitel, který vyhledal lékařskou léčbu v některé z nejlepších izraelských nemocnic. Generální tajemník OOP Saeb Erekat, který obvinil Izrael z "genocidy", se v roce 2017 léčil v izraelské nemocnici Beilinson Medical Center poté, co v USA podstoupil transplantaci plic.

Palestinští lídři jsou ve věci zdravotní péče pokrytečtí. Na jedné straně nevynechají žádnou příležitost, aby Izrael různými způsoby očerňovali, ale na druhé straně, když onemocní, tak hned kontaktují izraelské nemocnice a dožadují se nejlepší lékařské péče na Blízkém východě. Do nemocnic v Egyptě a Jordánsku nespěchají, protože vědí, že tam nejlepší péči nedostanou.

Alarmující však je, že palestinští lídři teď riskují životy Palestinců tím, že jim odpírají lékařskou péči v izraelských nemocnicích. Je to jen další příklad toho, jak palestinští lídři jednají podle svých osobních zájmů, přičemž ohrožují životy pacientů, jejichž jedinou chybou je, že nemají příbuzné v nejvyšších patrech Palestinské samosprávy, kteří by jim mohli pomoci obdržet lékařskou péči v Izraeli.

Bassam Tawil je muslimský Arab žijící na Blízkém východě.

zdroj:https://cs.gatestoneinstitute.org/14378/palestinsti-lidri-trestaji-pacienty

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře