Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Palestinci: Pro homosexuály zde není místo

Mahmoud Ishtiwi byl v Pásmu Gazy popraven třemi výstřely do hrudi, protože žil mezi lidmi, kteří považují homosexualitu za hřích, který lze trestat smrtí - a kteří podle toho jednají.

Jaké ponaučení si z této kontroverze můžeme odnést? V podstatě je bezpečnější být členem Hamásu než být homosexuálem. Palestinští představitelé by raději viděli mladé Palestince, jak se snaží vraždit Izraelce, než aby mluvili o homosexuálech ve své vlastní společnosti. Ve světě Hamásu a Palestinské samosprávy zkrátka nemá komedie a satira místo.

  • palestinci-pro-homosexualy-zde-neni-misto

Gay Pride Parade v Tel Avivu se 8. června 2018 zúčastnilo odhadem 250 000 lidí. Turisté z celého světa přišli do Izraele, aby akci sledovali nebo se jí zúčastnili. Tématem roku 2018 bylo "Komunita tvoří historii" - odkaz na LGBT komunitu v Izraeli.

Zatímco Izraelci oslavovali toleranci v ulicích Tel Avivu, jejich palestinští sousedé dělali pravý opak: požadovali, aby byli lidé, zodpovědní za produkování televizní komedie o homosexuálech v Pásmu Gazy, propuštěni ze zaměstnání.

Kontroverzní show, nazvané "Mimo záběr", se dostalo silného odsouzení od Palestinců, kteří volají po potrestání těch, kdo jsou odpovědní za "urážku arabských a islámských hodnot."

V palestinské a arabské společnosti je homosexualita odsuzována a stigmatizována. V Pásmu Gazy je za vlády Hamásu homosexualita postavena mimo zákon. Desítky homosexuálních Palestinců uprchly do Izraele ze strachu z pronásledování a obtěžování. Práva palestinských homosexuálů nechrání ani zákony Palestinské samosprávy na Západním břeu.

 

V uplynulých desetiletích bylo na Západním břehu i v Pásmu Gazy popraveno několik palestinských homosexuálů.

V roce 2016 popravil Hamás jednoho ze svých nejvyšších vojenských velitelů Mahmouda Ishtiwiho (34 let) poté, co byl shledán vinným z "morální zvrhlosti" – zaobalené narážky na homosexualitu. Ishtiwi, který byl popraven třemi výstřely do hrudi, by žil bezpečným životem, kdyby byl izraelským občanem. Kdyby žil v Izraeli, mohl se dokonce zúčastnit Gay Pride Parade v Tel Avivu, aniž by musel skrývat svou identitu. Žil však v Pásmu Gazy mezi lidmi, kteří považují homosexualitu za hřích, za který lze trestat smrtí - a kteří podle toho jednají.

Případ Mahmouda Ishtiwiho odhaluje velký rozdíl mezi izraelskou a palestinskou společností a kulturou.

Izrael se vyvíjí směrem k toleranci a přijetí práv homosexuální komunity, zatímco Palestinci zůstávají netolerantní jako vždy, když jde o ty, kteří se odváží jednat a mluvit jinak než ostatní.

Poprask kolem televizní show o homosexuálech v Pásmu Gazy je dalším příkladem toho, jak je palestinská společnost stále ještě daleko od uznání a respektování práv homosexuální komunity. Součástí show, která byla nedávna natočena v Pásmu Gazy, je komická scéna, ve které mužský herec dělá sexuální návrhy mladým mužům ve stylu pořadu "Skrytá kamera". Jinými slovy, sexuální návrhy nejsou skutečné, jsou myšleny pouze jako vtip; ti, na které byly cíleny, si nebyli vědomi toho, že jsou tajně natáčeni.

V palestinském světě jdou však v takovém případě žerty stranou.

Mousa Shurrab, komik z Pásma Gazy a autor této urážlivé show, má kvůli ní velké problémy a hned byl donucen se za svoji show omluvit na Facebooku. Řekl, že video ze sociálních sítí odstranil. "Omlouváme se všem našim divákům," napsal. "Show byla vymazána krátce po zveřejnění. Udělali jsme chybu, které litujeme."

Komikova omluva však nedokázala zklidnit jeho kritiky, kteří na sociálních sítích vyjádřili své znechucení nad pořadem a komikovým vystupováním.

"Co je to za omluvu poté, co jste pro získání slávy urazili všechny náboženské a kulturní hodnoty?" napsala Taghreed Alemoure v komentáři na Facebooku. Několik dalších uživatelů Facebooku obvinilo komika z podpory "sexuální abnormality" a užilo hanlivé poznámky a nadávky, aby ho odsoudili a vyhrožovali mu. "Odstranění videa vás z tohoto morálního zločinu nevyviní," uvedl Mohamed Al-Aila.

Někteří Palestinci vyzvali Hamás, aby podnikl kroky proti Shurrabovi a producentům show. Jejich výzvy nezůstaly bez odezvy. Ministerstvo vnitra Hamásu si rychle předvolalo k výslechu jednoho z producentů show Emada Eida. Ačkoliv byl Eid o několik hodin později propuštěn, Hamás oznámil, že bude ve vyšetřování záležitosti pokračovat.

Tisková agentura Ma'an se sídlem v Betlémě, která byla obviněna z produkování komedie, dělá maximum pro to, aby se od ní distancovala. Ma'an ve svém prohlášení uvedla, že nikdy neschválila vysílání show a tvrdila, že šlo o někým organizovaný únik na sociální sítě. "Jeden z herců zveřejnil naši show na sociálních sítích s naším logem," uvedla tisková agentura. Agentura také nabídla svým divákům omluvu za "újmu způsobenou našim lidem a jejich hodnotám". "Vyhrazujeme si právo podat žalobu proti osobám odpovědným za tento nezákonný čin."

Mezitím zahájila Palestinská samospráva vlastní vyšetřování televizní show. Zároveň ji označila za "škodlivou pro naše lidi a jejich hodnoty". Ministerstvo informací se sídlem v Ramalláhu prohlásilo, že plánuje podniknout právní kroky proti těm, kdo jsou za tuto show odpovědní.

Jaké ponaučení si z kontroverze obklopující palestinskou verzi "Skryté kamery" můžeme odnést? V podstatě je bezpečnější být členem Hamásu než být homosexuálem. Palestinští představitelé by raději viděli mladé Palestince, jak se snaží vraždit Izraelce, než aby mluvili o homosexuálech ve své vlastní společnosti. Ve světě Hamásu a Palestinské samosprávy zkrátka nemá komedie a satira místo.

Není se čemu divit, když tam nejsou trpěni homosexuálové ani kdokoliv jiný, kdo se zmíní o nějakém tabuizovaném tématu. Že v palestinské společnosti existují homosexuálové, není žádným tajemstvím. Jejich životy jsou ale značně odlišné od životů jejich vrstevníků žijících jen pár kilometrů od nich v Izraeli. Jde o zvláštní symboliku a shodu okolností vzhledem k tomu, že kontroverze ohledně palestinských homosexuálů vypukla v den, kdy Izraelci oslavovali toleranci na Gay Pride.

Khaled Abu Toameh sponzorovaný nadací Shillman Journalism je významným spolupracovníkem Gatestone Institute a pracuje jako novinář v Jeruzalémě. Za svou práci obdržel několik ocenění.

-------------------------------

zdroj: https://cs.gatestoneinstitute.org/14864/palestinci-homosexualy

 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře