Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Norsko stahuje investice kvůli zdi

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • zed-jordan
Norský velvyslanec v Izraeli Jakken Bjorn Lian byl povolán na izraelské ministerstvo zahraničí, kde mu byl tlumočen protest proti rozhodnutí norské vlády stáhnout veškeré investice z izraelské zbrojovky Elbit. „Izrael zváží další protestní kroky do budoucna," konstatovalo ministerstvo.

Izraelské rozhořčení vyvolalo rozhodnutí norské ministryně financí Kristin Halvorsenové stáhnout z Elbitu veškeré investice Norského penzijního fondu, protože se firma podílí na výstavbě dělící zdi na okupovaném západním břehu Jordánu. Halvorsenová na tiskové konferenci oznámila, že tento krok učinila na doporučení etické komise svého ministerstva, které dohlíží na to, aby norské investice v zahraničí splňovaly etické principy. „Nepřejeme si podporovat firmy, které takto přímo porušují mezinárodní humanitární právo," prohlásila Kristin Halvorsenová s tím, že norské podíly ve firmě byly tajně prodány ještě před tímto oznámením.

Elbit vyrábí monitorovací systém, který je na zdi instalován. Doporučení etické komise norského ministerstva konstatuje, že „investice v Elbitu vytváří nepřijatelné riziko spoluviny na závažném porušování základních etických norem".

Etická rada se tím odvolala na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který v roce 2004 označil, že zeď oddělující palestinská území od Izraele porušuje mezinárodní právo.

Norský penzijní fond investoval do celkem 41 izraelských firem. Nedávný výzkum Koalice žen za mír nazvaný „Kdo profituje na okupaci" prokázal, že se na projektech na okupovaném západním břehu Jordánu podílí bezmála dvě třetiny z těchto firem.

Facebook komentáře