Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Netanjahu: Pokud nebudu kolonizovat, padne moje vláda

  • benny-netanyahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyloučil jakékoli prodloužení zmrazení židovské zástavby, které by mělo skončit v září, s tím, že takový krok by svrhl jeho koaliční vládu.

Nejspíš ví, o čem mluví. Jeho kabinet sice zmrazení, které kromě Palestinců požadovaly hlavně USA a EU, nijak důsledně nedodržoval, ale už jen samotná zmínka o něm vždy vyvolávala bouři nevole v prokoloniálních frakcích koaliční vlády. Několik klíčových členů Netanjahuova kabinetu dokonce pohrozilo, co všechno by se mohlo stát, kdyby vláda prodloužení zákazu výstavby nových židovských domů na arabské půdě vůbec zvažovala. „Musíme se vrátit k normálnímu životu," prohlásil o obnovení výstavby například ministr obrany Avigdor Lieberman.

Netanjahuovo oznámení nejspíš jen dál zkomplikuje snahy přivést Palestinskou samosprávu k přímým jednáním, protože zastavení výstavby bylo jedním z hrstky palestinských požadavků. Už dnes totiž ilegální židovské kolonie zabírají 42 procent okupovaného západního břehu Jordánu.

Izrael o rozhovory prosazované Spojenými státy neměl zájem od počátku, a tak jeho bazírování na pokračující židovské kolonizaci arabské půdy lze vnímat jen jako poskytnutí záminky palestinskému prezidentovi Abbásovi, aby jednání s Izraelem odmítl.

Za této situace Barack Obama údajně palestinské straně dokonce pohrozil, že pokud s Izraelem nezasedne k jednacímu stolu, ztratí americkou podporu vzniku palestinskému státu, tedy samozřejmě, pokud něco takového někdy opravdu existovalo . Vystavil tak Abbáse do složité situace - pokud by souhlasil s přímými rozhovory s Izraelem, zbaví tím židovský stát nutnosti přistoupit na jakékoli ústupky a přitom by pomohl vytvořit iluzi, že jsme snad svědky jakéhosi pokroku. Odmítnutí na druhé straně nabízí Izraeli i USA možnost hodit vinu za neúspěch neexistujícího „mírového procesu" plně na Abbáse.

A zatímco si diplomaté hrají své bezobsažné hry, svůj názor začínají stále hlasitěji dávat najevo křesťané. Poté, co američtí presbyteriáni vyzvali svou vládu, aby ukončila pomoc Izraeli kvůli pokračující židovské kolonizaci okupovaných palestinských území, Světová federace lutheránů si za svého prezidenta zvolila devětapadesátiletého palestinského biskupa Muníba Junána, který proslul svým bojem za mír a mezináboženský dialog.

Luteránská federace se sídlem v Ženevě sdružuje 70 milionů protestantů po celém světě. Junán, který je biskupem pro Jordánsko a Svatou zemi, v čele střídá amerického biskupa Marka Hansona.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře