Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Napětí mezi Izraelem a Švédskem houstne

  • telopalestince
Švédský deník Aftenbladet zveřejnil další článek o ilegálním odběru orgánů mladým Palestincům. Cituje v něm palestinskou rodinu z vesnice Imatin na okupovaném západním břehu Jordánu. Jejich syna, devatenáctiletého Bilála Ahmada Ghanima, izraelští vojáci zabili při potlačování nepokojů v roce 1992. Za vrácení těla rodině pak prý požadovali úplatek ve výši pěti tisíc šekelů a tvrdili, že jizva a stehy na jeho těle souvisejí s pitvou. „Mohli ho jen zatknout," říká v článku Bilálova matka, „ale místo toho zabili."

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyzval švédskou vládu, aby článek odsoudila, což švédské ministerstvo zahraničí odmítlo už minulý týden, a izraelský ministr financí Juval Steinitz pohrozil, že „každý, kdo nebude chtít tuto krvavou pomluvu odsoudit, nebude v Izraeli vítán."

Ministr zahraničí Avigdor Lieberman mezitím z podpory antisemitismu obvinil další skandinávskou zemi, Norsko. Za záminku mu posloužily tzv. Hamsunovské dny, které si u příležitosti jeho 150. narozenin připomínají umělecký odkaz jediného norského nositele Nobelovy ceny za literaturu Knuta Hamsuna. Spisovatel to byl víc než kontroverzní, neboť po celý život obdivoval vše germánské a po nástupu nacismu a jeho okupaci Norska, s Třetí říší otevřeně spolupracoval. „Vzpomínám si, že na konferenci OSN o lidských právech byli Norové jedněmi z mála, kteří (při projevu íránského prezidenta) neodešli. Teď si uvědomuju, že to nebyla náhoda. Kam až to asi zajde?"

Lena Posnerová, předsedykně Rady židovských obcí Švédska, si v této souvislosti posteskla, že požadavky izraelské vlády, aby se Švédsko od článků v Aftonbladetu distancovalo, celou událost přehnaně nafoukly. "Toho článku, který je shodou náhod antisemtitský a nepravdivý a byl publikován na zadních stranách deníku, by si nikdo skoro ani nevšiml," prohlásila. "Izraelská reakce však z autora článku udělala hvězdu ostatních švédských médií. A co hůř, posunula vše z roviny debaty o antisemitismu v debatu o svobodě projevu ve Švédsku. A švédská vláda proti svobodě projevu nepůjde. Je pro ni posvátná."

(snímek je jen ilustrační, ter.)

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře