Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Na Izrael dopadly íránské rakety aneb Takhle to dopadá, když si někdo udělá stát na cizím území

Rozsáhlý Íránský útok na Izrael, k němuž dnes došlo, se stal jednou z nejvíce rezonujících událostí na Blízkém východě.

Írán vypálil na Izrael 185 bezpilotních letounů, 36 okřídlených raket a 110 raket země-země. Hlavními cíli byly vojenské základny, letiště a důležité vládní objekty, uvedl deník The New York Times.

  • na-izrael-dopadly-iranske-rakety-aneb-takhle-to-dopada-kdyz-si-nekdo-udela-stat-ne-cizim-uzemi

Navzdory značnému rozsahu útoku byly škody, způsobené Izraeli, relativně malé, a to díky efektivitě systémů protivzdušné obrany a koordinovanému úsilí ze strany USA, Velké Británie a Jordánska. Většina raket a dronů byla zachycena mimo území Izraele.

Podle íránské, státní agentury byly útoky prováděny také z území Libanonu, Jemenu, Sýrie a Iráku. Po provedeném útoku se v Íránu konaly lidové slavnosti, které hodnotily kroky své vlády za úspěšné. Přesto je doposud známo, že na území Izraele došlo pouze ke čtyřem výbuchům, z toho ke dvěma na letecké základně v Negevské poušti.

Stálý zástupce Íránu v OSN zdůraznil, že v případě odvetného úderu Izraele je Teherán připraven na silnější reakci. Ve světle toho americký prezident Joe Biden diskutoval s izraelským premiérem Netanjahuem o tom, že Spojené státy se nebudou podílet na ofenzivních operacích proti Íránu.

Zdroj: https://avia.pro/…ety

+ BONUS ----------------------

Írán oznámil, že úspěšně zasáhl všechny cíle na území Izraele

Íránská tisková agentura Press TV vydala prohlášení sboru strážců islámské revoluce (XIR), v němž se tvrdí, že údery na izraelské, vojenské objekty byly úspěšné. V rámci operace "Pravdivý příslib" byly na izraelské území zasazeny údery pomocí bezpilotních letounů a raket.

Podle informací IRNY je tento úder XIR hodnocen jako účinný a došlo při něm k zasažení všech zamýšlených, vojenských objektů. Operace "Pravdivý příslib" byla zahájena jako reakce na akce Izraele, namířené proti íránskému konzulátu v Damašku, a to na začátku dubna. Írán tvrdí, že cílem operace bylo  "potrestat" Tel Aviv za jeho agresivní činy.

XIR uvádí, že v noci na neděli bylo vypuštěno značné množství raket a UAV, včetně modelů Shahed, čímž byla demonstrována ukázka vojenské síly a technologických schopností Íránu. Íránská armáda v této souvislosti zdůrazňuje, že se jí podařilo dosáhnout všech stanovených cílů, a to navzdory snahám izraelské, protivzdušné obrany sestřelit útočící drony a rakety. Ze všech zaznamenaných cílů však na území Izraele zahřměly jen čtyři výbuchy. 
 

----------------------------------------------------

Izrael opět otevřel svůj vzdušný prostor

Dnes ráno v 7:30 moskevského času se Izrael rozhodl znovu otevřít svůj vzdušný prostor, a to po několika předchozích hodinách intenzivní obrany proti masivnímu, raketovému útoku ze strany Íránu. Připomeňme, že uzavření vzdušného prostoru bylo způsobeno sérií úderů na izraelské objekty, během nichž Írán použil více než 100 raket země-země, 36 okřídlených raket a asi tři stovky dronů, včetně modelů typu Shahed.

Íránské rakety a drony mířily nejen z Íránu samotného, ale i z území Iráku, Jemenu a Sýrie, což svědčí o koordinovaných akcích. Podle zpráv izraelské, protivzdušné obrany se, díky efektivní práci obranných systémů a podpoře spojenců, zejména Spojených států, podařilo neutralizovat značnou část hrozby. Během útoku jedna z raket dopadla na jordánské území a zranila místního občana.

K otevření izraelského, vzdušného prostoru došlo po posledním výbuchu íránské rakety a je vnímáno jako znamení stabilizace situace v regionu.
 

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře