Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Málikí: Američané se musí z Iráku stáhnout ve stanoveném termínu a Sadrova Mahdího armáda je „nyní součástí vlády“

Staronový irácký premiér Núrí al-Málikí v rozhovoru pro Wall Street Journal vyloučil pokračování americké okupace Iráku po roce 2011. Prohlásil, že všichni zbývající američtí vojáci budou muset do 31. prosince 2011 ze země odejít, přesně jak to stanovuje irácko-americká dohoda o statutu ozbrojených sil (SOFA).

Na této dohodě prý už nelze nic měnit a nelze pobyt americké armády v Iráku nijak prodloužit. Irácké bezpečnostní síly jsou schopny čelit jakémukoli ohrožení bezpečnosti své země.

Někteří američtí představitelé soukromě připouštějí, že nikdo v americké vládě nepředpokládá, že SOFA bude dodržena, a všichni se domnívají, že americká armáda bude pokračovat v operacích v Iráku i v nadcházejících letech.

To však předpokládá, že by Američané museli novou iráckou vládu donutit, aby o další americkou vojenskou přítomnost „požádala". Málikí zdá se zaujal sebevědomou pozici a požádat se mu nechce (zatím).

Málikí též bagatelizoval údajnou hrozbu Mahdího armády, milice radikálního šíitského duchovního Muqtady as-Sadra, s tím, že Mahdího armáda je „nyní součástí vlády" a „vstoupila do politického procesu". Sadrovo hnutí je jako součást Irácké národní aliance součástí vlády.

Rozpory mezi Američany a Málikího vládou vystoupily na povrch už dříve, když okupanti Málikího veřejně odsoudili za zahájení razie proti irácké odnoži al-Qá'idy bez jejich předchozího povolení.

 

Írán a Sýrie podporují novou iráckou vládu

 

Viceprezident íránské Nejvyšší rady národní bezpečnosti Alí Baqrí 28. prosince oznámil, že Írán a Sýrie podporují novou iráckou vládu. Není divu, že Írán je potěšen Málikího setrváním u moci; Málikí v Íránu pobýval nějakou dobu v exilu a jeho Strana islámské výzvy (Hizb ad-dawa al-islámíja) je nestarší šíitskou islamistickou stranou vůbec. Málikího neúspěšný protikandidát na post premiéra Ajád Alláwí je orientován protiíránsky a proamericky a úzce spolupracoval s CIA. Aby Američany uklidnil, Málikí prohlásil, že Irák i přes proíránskou frakci v parlamentu nebude satelitem Teheránu.

 

Shrnuto podle: http://news.antiwar.com/2010/12/27/maliki-us-must-leave-on-time/,

http://www.alsumaria.tv/en/Iraq-News/1-58157-Iran%2C-Syria-support-Iraq-new-government.html, http://www.alsumaria.tv/en/Iraq-News/1-58213-Maliki-rules-out-US-troop-in-Iraq-beyond-2011.html a http://en.aswataliraq.info/?p=140152

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře